Kultura w Poznaniu

Opinie

opublikowano:

ALE KINO! Młodość w różnych wymiarach

Oficjalnie - 3 grudnia projekcją filmu "Igor i podróż żurawi", nieoficjalnie - dzień wcześniej - rozpoczął się w Poznaniu 30. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! Wielkie święto kina dla "niepełnoletnich" potrwa w Poznaniu do 9 grudnia.

Kadr z filmu "Marzenie Ivana", fot. mat. prasowe - grafika artykułu
Kadr z filmu "Marzenie Ivana", fot. mat. prasowe

Filmy aktorskie i animacje, filmy dla najnajmłodszych i już prawie dorosłych i lubiany przez publiczność cykl "Ale kino! z piłką" - dla fanów kina i piłki nożnej. W sumie blisko 150 produkcji, spośród których ponad 80 stanie do konkursu o nagrodę główną - Złote Koziołki. Tak będzie przez najbliższy tydzień w Poznaniu. Za nami pierwsze projekcje.

Trudny mecz

Jednym z filmów pokazywanych w ramach cyklu "Ale Kino! z piłką" jest "Marzenie Ivana" w reżyserii Roberto Santiago. Polecam go całym rodzinom, ponieważ nawet umiarkowani fani piłki nożnej znajdą w nim coś dla siebie. To piękna historia o spełnianiu marzeń i sile, która tkwi w wierze. O walce z trudnościami i sportowej postawie. O  młodzieńczym zapale, który niestety gaśnie wraz z upływem lat...

Santiago opowiada historię 11- letniego Ivana Garcii, który marzy o tym, by zostać sławnym piłkarzem. By spełnić marzenie nie czeka zbyt długo - pewnego dnia pojawia się okazja zagrania w charytatywnym meczu ze znanymi piłkarzami. Jeden z najlepszych trenerów na świecie wybiera Ivana do drużyny. W meczu tym nie chodzi jednak tylko o gole. Także o... dziewczynę. Ivana czeka zatem trudny mecz - walczy nie tylko o miejsce na boisku, ale i względy koleżanki.

Do opowieści wkrada się również świat dorosłych - z wygraną związana jest także obietnica jaką złożył chłopcu dziadek Pauli - w młodości piłkarz reprezentacji Hiszpanii...

Monika Nawrocka

  • "Marzenie Ivana"
  • reż. Roberto Santiago
  • Hiszpania, Meksyk, Kolumbia 2011
  • od 9 lat
  • powtórka projekcji: 5.12 (środa), g. 12, Multikino Stary Browar

Miłość w bezdźwięcznym świecie

"170 Hz" Joosta Van Ginkela opowiada o trudnej miłości Nicka (Michael Muller) i Evy (Gaite Jansen). Tytułowe 170 Hz to częstotliwość ledwo słyszalnego szeptu. Nick i Evy są głuchoniemi, nastoletni i zbuntowani. Nick to skrzyżowanie Jamesa Deana z Kurtem Cobainem. Komfortowy pokój u dobrze sytuowanych rodziców zamienia (bez powodu) na opuszczonego busa na przedmieściach. Evy mieszka w nowoczesnym, designerskim domu z nadopiekuńczymi rodzicami, którzy nie zgadzają się na jej kontakty z młodym buntownikiem. Z nastoletnią naiwnością myśli, że jeśli uciekną i zajdzie w ciążę, wszystko się zmieni.

Holenderski reżyser powoli zanurza widzów w świat głównych bohaterów. Wyciszenie dźwięków w scenach widzianych z ich perspektywy podkreśla ich wyobcowanie. W stalowoszarej scenerii za pomocą spojrzeń i gestów rozgrywa się pełen napięcia konflikt między Evy i jej ojcem. Rozkwitającą między Nickiem i Evy pasję obrazują intymne, bliskie ujęcia fragmentów ich ciał oblanych ciepłym, czerwonym światłem. Wysublimowane zdjęcia Rogiera den Boera rejestrują rozwijający się dramat. Dla Evy ucieczka miała być tylko przystankiem na drodze do szczęścia. Nicka ścigają koszmary ukrywanej przed dziewczyną przeszłości. Ciemne i ciasne wnętrza posowieckiej łodzi podwodnej potęgują atmosferę klaustrofobii i tajemnicy, która wyczekiwany raj zamienia w emocjonalne piekło. Tylko jednemu z nich uda się z niego wydostać...

Aleksandra Glinka

  • "170 Hz"
  • reż. Joost Van Ginkel
  • Holandia 2011
  • od 16 lat

Przyjaźń pod czerwoną gwiazdą

Syn impulsywnego śmieciarza Venca Jahlička (zwany Kopciuszkiem), geniusz muzyczny Mítia, autor rubasznych wierszy Aleš oraz Petr (o ksywie Żaba) - bohaterowie filmu "Dowód osobisty" w reżyserii Ondřeja Trojana - wchodzą w dorosłość w przaśnej komunistycznej czechosłowackiej rzeczywistości lat 70-tych. Trudy dorastania (sprzeciw wobec zasad wpajanych przez rodziców, pierwsze miłości, używki) zostają pokazane na tle niekiedy nieludzkiej bolszewickiej codzienności, gdzie wolność istnieje wyłącznie na papierze, a zaufanie stanowi dobro luksusowe.

Symbolem pożegnania dzieciństwa, swoistym rytuałem przejścia staje się dla chłopców odebranie z rąk milicjantów tytułowych dowodów osobistych. Od tego momentu gardzący represyjnym ustrojem nastolatkowie bezustannie wpadają w tarapaty. Wątki groteskowe przeplatają się w filmie z dramatyzmem ówczesnych realiów. Ucieczką staje się dla bohaterów muzyka gigantów zza żelaznej kurtyny (Led Zeppelin, Pink Floyd, Jenis Joplin, The Doors czy The Rolling Stones), azylem zaś - góra Cinglak, gdzie poznają smak alkoholu (ich kreatywność w tworzeniu "drinków" z takich składników jak nalewka babci, rum z ojcowskich zapasów i tanie wino nie zna granic) i wymyślają kolejne sposoby na walkę z radzieckim reżimem.

Czarna komedia reżysera Ondřeja Trojana oparta na motywach powieści Petra Šabacha to doskonała lekcja przyjaźni aż po grób oraz historii, opowiedzianej z przymrużeniem oka, ale w pełni wartościowej. Twórca "Dowodu osobistego" podchodzi do młodego widza jak do równego sobie partnera, pokazując z pełną szczerością dorastanie jego rówieśników w trudnych, wręcz absurdalnych warunkach...

Karolina Gumienna

  • "Dowód osobisty"
  • reż. Ondřej Trojan
  • Czechy 2010
  • od 14 lat
  • powtórka projekcji: 7.12 (piątek), g. 17, Multikino Stary Browar