Kultura w Poznaniu

Opinie

Mentalne gorsety

Hybrydyczne dźwięki wydobywające się z głośników, ciężki rytm przywodzący na myśl ogromne bębny i konwulsyjne ruchy ciał w wypełniającym ciemną salę milczeniu, które systematycznie przerywają ciężkie oddechy Magdaleny Mellin i Kajetana Hajkowicza. Tak rozpoczął się premierowy spektakl "Bez_tytułu" debiutujący na deskach poznańskiego Teatru Ósmego Dnia.

Żywioł tożsamości

"Czym jest dla mnie <<rodzinne miasto>>? Od ogromnego tsunami z 2011 roku, zaczęłam interesować się warstwami historii w rodzinnej Onagawie. Dlaczego ludzie nadal tam mieszkają, mimo że co pewien czas, raz za razem uderza tsunami? Ja sama czułam, że straciłam tożsamość, gdy miasto zostało zniszczone, a moi rodzice zginęli w tej katastrofie. Mimo że miałam zostać trzecim pokoleniem fotografów w mojej rodzinie, o samym mieście wiedziałam niewiele - nie miałam pojęcia, że były tu już wcześniej podobne kataklizmy" - pisała Mayumi Suzuki, której prace oglądać można w Galerii Miejskiej Arsenał.

Jesteśmy ludźmi. Trzymajmy się razem

- Kim jesteśmy? Jesteśmy ludźmi. Kim jesteś? Jesteś do mnie podobna - mówią podczas spektaklu "Mity przyleskie" aktorzy z grupy teatralnej Nowi w Nowym, wskazując na zebranych widzów.

"Bitwa", która przetrwała wojnę

Joanna Jodełka - autorka kryminałów i historyk sztuki, tym razem połączyła obie życiowe pasje, opowiadając wojenne losy najsłynniejszego obrazu Jana Matejki.

PROSTO Z EKRANU. Być czempionem

Legenda Rocky'ego Balboa rozpoczęła się już cztery dekady temu z okładem. I choć stary mistrz z racji wieku coraz bardziej usuwa się w cień, to znalazł sobie godnego następcę - Adonisa Creeda, który co prawda wdrapał się na szczyt, ale ma jeszcze co najmniej kilka trudnych walk przed sobą. Te najważniejsze przyjdzie mu stoczyć poza ringiem.

NOSTALGIA FESTIVAL. Narodzenie dzieje się dziś

Życie bez Bożego Narodzenia, czyli temat tegorocznej Nostalgia Festival był obecny nie tylko podczas koncertów, ale też rozmów, projekcji filmowych, spotkań z zaproszonymi gośćmi. Klimat nostalgii, smutku i tęsknoty wnikał głęboko w tych słuchaczy, którzy szukali odpowiedzi na to, czym może być Boże Narodzenie dla współczesnego człowieka - wątpiącego, pełnego obaw, pytającego. Ja odpowiedź znalazłam ostatniego dnia festiwalu podczas koncertu Marcina Maseckiego i Barbary Kingi Majewskiej.

NOSTALGIA FESTIVAL. Twórczy wandalizm

C-dur, c-moll, Cis-dur, cis-moll, D-dur, d-moll... I tak dalej, w górę, chromatycznie, po półtonie, najpierw preludium i zaraz za nim fuga jak amen w pacierzu. Jedni poprzestają na tym, inni wychodzą poza. Pierwszy dzień Nostalgia Festival odbył się pod znakiem twórczego wandalizmu.

Rebelia, rewolucja i reakcja

- To wydarzenie łączy różne poziomy zmian historycznych. To tektoniczna zmiana, która rekonfiguruje układ czynników, które decydują o tym, jak wygląda struktura społeczna, sfera polityczna, jak o tej sferze się mówi i jak się ją rozumie - mówił na temat wydarzeń 1905 roku Wiktor Marzec w trakcie spotkania towarzyszącego wystawie Wolność to dopiero początek w CK Zamek. Z autorem książki Rebelia i reakcja. Rewolucja 1905 roku i plebejskie doświadczenie polityczne rozmawiał filozof i eseista, Tomasz Stawiszyński.

Pierwsza jaskółka

Sama podczas pracy nad książką "Zakonnice odchodzą po cichu" dotarła tylko do 20 byłych zakonnic. Natomiast po jej wydaniu w 2016 roku napisało do niej 200 kolejnych. Czy tytuł "Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica", który ukazał się kilka tygodni temu wywoła podobną reakcję? Marta Abramowicz była w czwartek gościem Teatru Ósmego Dnia.

Żyj i pozwól żyć

- Wybierając życie wybierasz wolność od nakazu martyrologii, a to znaczy - wybierasz wolność po prostu. Wolność bowiem to nic innego jak wolność do życia, będąca jednocześnie wolnością od nadrzędnych imperatywów samoofiarowania -  zaznacza profesor Agata Bielik-Robson. Jej wykład w trakcie ostatniego spotkania z cyklu Pochwała Wolności dotyczył kwestii takich jak pojmowanie wolności w duchu liberalizmu, możliwość wyboru życia zamiast śmierci i spór tradycji z nowoczesnością.

Jazzowo-etniczne echo urodzin

Nareszcie przyszedł taki moment, że muzyka etniczna wyszła z zaścianka i gromadzi na koncertach coraz więcej zwolenników. Na koncert Dagadany i Poznań Jazz Philharmonic Orchestra czekał chyba cały Poznań - Sala Wielka CK Zamek przyciągnęła tłumy spragnionych każdego dźwięku słuchaczy.

PROSTO Z EKRANU. Walka o przetrwanie

Keda jest młodym myśliwym, który po raz pierwszy wyrusza z ojcem na polowanie. Tylko w ten sposób może zostać mężczyzną i przekonać się o sile, jaką posiada. Szybko okazuje się, że jest silniejszy niż ktokolwiek przypuszczał. Nawet on sam.

Jedyny socjalista w Polsce

Anna Bikont, współautorka świeżo wydanej biografii Jacka Kuronia, podczas sobotniego spotkania w Zamku, podkreślała wartość niezachwianej wiary jej bohatera w to, że ludzi da się zgromadzić, a następnie popchnąć w stronę wspólnego działania. Reporterka wspomniała, że Kuroń "ćwiczył się, by nie nienawidzić" i z chęcią wchodził w dyskusję z przedstawicielami skrajnych opinii.

Bardzo szara codzienność

- Obchody stulecia niepodległości kojarzą nam się z taką oficjalną celebrą, z defiladami, z przemówieniami i dotyczą takiego punktowego momentu roku 1918. My postanowiliśmy wyjść od tej daty i zastanowić się, co działo się przez tych sto lat. Tych sto lat to nie są tylko wojny, wybuchy społecznych niepokojów, to nie są rzeczy wielkie, ale tych sto lat to jest przede wszystkim zwykłe ludzkie życie. Tych sto lat próbowaliśmy w taki bardzo syntetyczny sposób zawrzeć na tej wystawie, co oczywiście nie jest do końca możliwe, dlatego możemy mówić o takim bardzo skrótowym, bardzo punktowym zaznaczeniu pewnych problemów - mówi w filmie Marek Wasilewski, kurator wystawy "Życie codzienne w Polsce", którą można oglądać w Galerii Miejskiej Arsenał.

Polacy myślą Brandtem

Pokaz dzieł Józefa Brandta jest niewątpliwie bezprecedensowym wydarzeniem dla polskiej historii sztuki, gdyż to pierwsza wystawa monograficzna tego znakomitego artysty. Niewątpliwą jej zaletą jest szeroko zakrojona współpraca licznych instytucji muzealnych przechowujących dorobek malarza, a przede wszystkim udostępnianie bogatych zbiorów znajdujących się w kolekcjach prywatnych, co stwarza niepowtarzalną możliwość kontemplacji ukrytych zwykle prac. Czy to jednak wystarczy, by wystawa okazała się sukcesem?

Bakcyl wolności został zasiany

Konstanty Usenko swoją nową książkę "Buszujący w barszczu. Kontrkultura w Rosji sto lat po rewolucji" zadedykował zakładnikom zimnej wojny i ofiarom geopolitycznych ustawek. - Ludzie są programowani, zależy to od tego, po której stronie barykady żyją. Ale tak naprawdę niewiele się od siebie różnią - mówił w środę podczas spotkania w Galerii Miejskiej Arsenał autor.

A jak nas zniknie?

"Ludzie robią to od zawsze. Znikają. Są. A potem ich nie ma. Zostajemy bez nich: z pustką, której nie da się niczym wypełnić, ze wspomnieniami..." Sztuka bez babci opowiada o tym, czego opowiedzieć w zasadzie się nie da. Tym bardziej, że każdy kto czyta te słowa, sam ma to jeszcze przed sobą.

Język Dagaramy

- Szczypta szaleństwa w architekturze się przydaje, ale jego nadmiar może zaszkodzić - mówił podczas poniedziałkowego spotkania w Teatrze Nowym Filip Springer.

PROSTO Z EKRANU. Pewnego razu w dyspozytorni

Czy film, w którym kamera przez niemalże półtorej godziny przygląda się w zbliżeniu mężczyźnie rozmawiającemu przez telefon, może trzymać w napięciu? Odpowiedź twierdząca byłaby tu swego rodzaju niedopowiedzeniem. W "Winnych" atmosfera jest bowiem tak gęsta, że gdyby ów duński thriller trwał kilka minut dłużej, w obawie o zdrowie widzów należałoby ewakuować całą kinową salę.

1 75 Strona 76 77 78 79