Kultura w Poznaniu

Opinie

Historia leków i lęków

Literatura o tematyce medycznej to jedna z najlepiej sprzedających się dzisiaj gałęzi przemysłu wydawniczego. Jurgen Thorwald stał się już klasykiem, a na półkach bestsellerów prym wiodą rozmaite, reklamowane jako medyczne i popularnonaukowe wspomnienia pielęgniarek, położnych, sensacyjne relacje z ostrych dyżurów.

Czytaj artykuł
Ja piszczę, ja piszczę, ja piszczę!

Nie zazdroszczę jury. Wyobrażam sobie jak Artur Andrus, Hanna Banaszak, Jacek Kita, Jacek Sieradzki i Joanna Trzepiecińska głowią się nad tym, który artysta przez najbliższy rok będzie nową twarzą twórczości Osieckiej, która interpretacja była najbliższa patronce festiwalu, a która najdalsza, i jak spośród nich wybrać najlepszą.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. W żołnierskich słowach

Nowa książka Jakuba Małeckiego mówi o trudnej, lecz ważnej sztuce pielęgnowania prawdy.

Czytaj artykuł
Czuję, więc jestem

"Carmina burana" to spektakl zrealizowany przez Przestrzeń Działań Otwartych. Twórcy postanowili zinterpretować dzieło Carla Orffa za pomocą gestów i ruchu, by oddać hołd dawnym bogom słowiańskim.

Czytaj artykuł
Odkrycia Moniuszkowskie

Rok Moniuszkowski powoli dobiega końca, jednak pytanie: co zrobić z twórczością Moniuszki - pozostaje wciąż otwarte. By muzyka Moniuszki dotarła tak pod polskie, jak i zagraniczne strzechy potrzeba znacznie więcej niż kolejne reżyserskie wizje Halek i Strasznych Dworów. Trzeba świeżego podejścia, otarcia kurzu z wszystkich opinii narosłych wokół muzyki Moniuszki. Taki impuls daje najnowsza płyta Filharmonii Poznańskiej z kantatami Milda oraz Nijoła.

Czytaj artykuł
Wysłać Kafkę... na Księżyc

- Moja przyjaciółka powiedziała mi kiedyś, że ma nadzieję, że kiedy wszystkie manuskrypty Kafki zostaną zdigitalizowane, zostaną wysłane na Księżyc - opowiadał podczas wczorajszego spotkania w Teatrze Nowym Benjamin Balint. - Księżyc jako obszar, który nie należy do żadnego kraju. Symbol międzynarodowości - tłumaczył. O burzliwych losach rękopisów Franza Kafki, jego wpływie na literaturę izraelską i przywłaszczaniu literatury przez państwo opowiadał autor Ostatniego procesu Kafki w ramach kolejnej edycji "Czytnika".

Czytaj artykuł
Zerwane dekoracje

Przeciętnemu Polakowi Gruzja kojarzy się z nieskażoną przyrodą, ukrytymi w malowniczych górach monastyrami, gościnnością i toastami za przodków. Tymczasem okazuje się, że i ten naród (jak każdy) ma sporo do ukrycia, a przeprowadzane na modłę europejską zmiany są tylko powierzchowne i na pokaz. Stąd Pokazucha. Na gruzińskich zasadach Stasi Budzisz, która Gruzję stara się oceniać surowo, ale sprawiedliwie.

Czytaj artykuł
Na kawałki się rozpada świat

Przygnębiająca jest nasza rzeczywistość widziana oczyma Krzysztofa Grabaża Grabowskiego - przede wszystkim w sensie społecznym, politycznym. Ten jeden z najistotniejszych poznańskich artystów wraz z Pidżamą Porno nagrał kolejną ważną płytę.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Elvis, pacyfiści i truposze

"Zombieland" z 2009 roku to zaraz obok "Wysypu żywych trupów" absolutna czołówka najlepszych komediowych produkcji o apokalipsie zombie. Nic dziwnego, że o kontynuacji mówiło się od lat. Musiała jednak minąć dekada, by udało się zebrać czwórkę głównych aktorów, których kariery różnie się w międzyczasie toczyły, i znów wrzucić ich do świata opanowanego przez spragnione ludzkiego mięsa umarlaki.

Czytaj artykuł
OFF CINEMA. Pies, co pogryzł PJ Harvey

"A Dog Called Money", który można było zobaczyćna najpopularniejszym festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce Millennium Docs Against Gravity, trafił również do programu poznańskiego Off Cinema. To opowieśćwizualna o procesie powstawania albumu PJ Harvey"The Hope Six Demolition Project".

Czytaj artykuł
Paderewskiego american dream

Jan, Ignacy i Paderewski to bohaterowie opery kameralnej Three Paderewskis. Charakter dzieła nasuwał jednak większe skojarzenia z musicalem i oratorium. Za pomocą chwytliwych piosenek poznaliśmy równie chwytliwą historię okraszoną patriotycznym sosem. Bo życie Paderewskiego - wirtuoza, kompozytora, męża stanu i, last but not east, pierwszego polskiego celebryty, aż prosi się o nową opowieść.

Czytaj artykuł
OFF CINEMA. Wiecznie na progu

Dwie książki będące pretekstem piątkowego spotkania w Zamku jednocześnie dzieli i łączy bardzo wiele. Oficjalna premiera "Mistyki i mistyfikacji" nastąpi dopiero 29 października, "Dziennika. Jeszcze jednego zdania" z kolei już prawie nie ma na rynku - to różnice. Podobieństwa? Zgodne i koherentne spojrzenie na świat Anny i Tadeusza Sobolewskich, których wieloletnie przemyślenia i obserwacje zawarły w sobie oba te tytuły.

Czytaj artykuł
Miasto poza czasem i przestrzenią

Spektakle poruszające palące kwestie społeczne są obecnie dość częstym zjawiskiem w świecie teatralnym. Twórcy nieustannie podejmują próby poszukiwania języka odpowiedniego dla powagi inscenizowanych tematów. Teatr Biuro Podróży robi to od lat. Ich przedstawienie Złe miasto, wystawione w piątek na deskach Teatru Ósmego Dnia, jest komentarzem w sprawie wyzysku pracowniczego.

Czytaj artykuł
W świetle koloru Józefiny i Józefa

Jeden z bezsprzecznie najważniejszych żyjących, a urodzonych w Poznaniu artystów, 14 października został uhonorowany tytułem doktora honoris causa przez poznański Uniwersytet Artystyczny. Przy tej okazji w galerii Duża Scena UAP otworzona została wystawa prac artysty oraz jego 9-letniej córki Józefiny Sygnały w świetle koloru...

Czytaj artykuł
Tragifarsa zamiast hagiografii

Biografii Freddie'ego Mercury'ego, którą na deski Teatru Fredry w Gnieźnie przenieśli Maria Spiss (tekst) i Piotr Sieklucki (reżyseria) daleko do hagiografii, w którą skręcił film "Bohemian Rhapsody" w reżyserii Bryana Singera. Obie realizacje łączy i ostatecznie ratuje niezniszczalna muzyka grupy Queen. To jednak zdecydowanie wciąż za mało...

Czytaj artykuł
OFF CINEMA. W głowie się nie mieści...

... że w XXI wieku wciąż dzieją się takie rzeczy. Dokument Cała przyjemność po stronie kobiet Barbary Miller mówi m.in. o obrzezaniu kilkuletnich dziewczynek, aranżowanych małżeństwach i przyzwoleniu na gwałt.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. A Ty ile wyrzuciłeś w ostatnim tygodniu?

- Wywaliłem maślankę, te ajrany i jogurty - mówi moje drugie pół, gdy wchodzę do domu. A gdy wzdycham, dorzuca: - Kochanie, jest połowa października, a im data przydatności do spożycia upłynęła w lipcu... I ja to niby wiem. I wiem, że były w lodówce. Ale kiedy czyta się Na marne, to cholernie trudno wyrzucić cokolwiek do jedzenia.

Czytaj artykuł
OFF CINEMA."Jak można było zrobić taki brzydki film?"

- Over the limit powstawał pięć lat, przez trzy walczyłam o zgodę na jego realizację - opowiadała w środę w Poznaniu jego reżyserka, Marta Prus, laureatka Złotego Zamku na ubiegłorocznym festiwalu Off Cinema. W tym roku obsypana nagrodami za swój pełnometrażowy debiut dokumentalistka jest członkiem jury filmów krótkometrażowych.

Czytaj artykuł
Niedopowiedzenia dnia codziennego

O mocy kompozycji, znaczeniu chaosu i magii wypowiedzianych myśli i niedopowiedzianych słów - Galeria FWD: w sobotę 13 października zainaugurowała jesienny sezon wystawienniczy prezentacją instalacji Piotra Bosackiego.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. W ciemnej dolinie

Jan Komasa po ośmioletniej przerwie od dobrego kina wraca na właściwe tory. I wcale nie dlatego, że jego najnowszy film stał się polskim kandydatem do Oscara. Wtedy - Sala samobójców, dziś - Boże Ciało wnikliwie i bez retuszu przyglądają się polskiemu społeczeństwu w jego najmniej przyjemnych odsłonach.

Czytaj artykuł
1 62 Strona 63 64 65 66