Kultura w Poznaniu

Opinie

Podróż do powtórnych narodzin

W Poznaniu zakończył się właśnie Tydzień Tolerancji. To cykliczne wydarzenie wpisało się już w panoramę społeczną miasta, które dba o wizerunek przestrzeni wolnej od przemocy i agresji, szanującej inność, specyficzność i godność osobistą...

Czytaj artykuł
Między sacrum a profanum

Fabula rasa Polskiego Teatru Tańca to od początku do końca spójna realizacja - od monochromatycznej scenografii, przez wspaniałe synchrony choreograficzne, aż po kostiumy i doskonale współistniejącą z ruchem muzykę.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Ruchome piaski

Ken Loach, zdobywca Złotej Palmy za film Ja, Daniel Blake, ponownie chwyta nas za gardło. Ma dla nas historię kolejnego everymana, który, jak wielu przed nim i po nim, stara się utrzymać na powierzchni w brutalnym świecie, w którym bardziej niż człowiek liczy się zysk.

Czytaj artykuł
NOSTALGIA FESTIVAL. Twórcza odtwórczość

Piotr "Pianohooligan" Orzechowski i Kuba Więcek to duet, o którym mówi się ostatnio dużo i głośno. Koncert wieńczący trzeci dzień festiwalu Nostalgia - Komeda Exposed, stał się muzyczną narracją odkrywania kompozytorskiego zamysłu. I choć muzycy rozłożyli na czynniki pierwsze wybrane kompozycje Komedy, to czy aby na pewno puzzle te stanowiły prawidłową układankę?

Czytaj artykuł
Całe życie z wariatami

To nie żart, wczoraj na moją listę najważniejszych dzieł traktujących o męskiej przyjaźni, po m.in. wydanych pod koniec lat 30.w USA Myszach i ludziach Johna Steinbecka i oscarowym Green booku Petera Farrelly'ego z 2018 roku, trafił Ja, Bałwan. Tekst Maliny Prześlugi w reżyserii Artura Romańskiego pokazał Teatr Animacji.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Czy Hermiona z "Harry'ego Pottera" może być czarna?

Ależ mnie ta książka wkurzała w trakcie czytania! Nie denerwowała, nie drażniła, tylko wkurzała właśnie. Co kilkanaście stron kłóciłam się z nią niemal głośno albo miałam ochotę rzucić w kąt. A jednak warto było dobrnąć do końca.

Czytaj artykuł
NOSTALGIA FESTIVAL. Komeda - na łeb, na szyję, na nowo

Jeszcze niedawno pomyślałam, że wokół Roku Moniuszkowskiego powstało więcej ciekawych inicjatyw niż wokół Roku Komedy. Występ Aresa Chadzinikolau w ramach Nostalgia Festival zrewidował moją opinię.

Czytaj artykuł
Wszyscy znają

Tę książkę dobrze się czyta przy uruchomionej jednocześnie playliście największych przebojów disco polo na YouTube. Wtedy dopiero z całą mocą do nas dotrze, jak bardzo nie da się uciec od disco polo. Jak głęboko siedzi w uszach i głowie. I nie chce z nich wyjść. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj artykuł
Mokre, krwawe miejsce

28 dni to wstrząsająca, kosmiczna podróż w głąb człowieka, prowadząca widza po meandrach nie tylko i nie tyle miesiączki, co odsłaniająca toksyczne aspekty relacji damsko-męskich. Mianowicie przemoc stosowaną przez mężczyzn na kobietach: od słownej i psychicznej, przez wykluczenie i nierówne traktowanie, aż po fizyczną.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Nostalgia elektronicznego mordercy

Po wyreżyserowaniu dwóch ikonicznych części "Terminatora" James Cameron stracił prawa do wykreowanego przez siebie świata, co poskutkowało tym, że na przestrzeni kolejnych lat bezlitośnie, a czasem wręcz też bezmyślnie eksploatowano franczyzę o zabójczych androidach przybywających z przyszłości. Po blisko trzech dekadach prawa wróciły jednak do Camerona, który zignorował nienamaszczone przez siebie fabuły i już jako producent, wraz z Timem Millerem na reżyserskim stołku, wypuścił do kin bezpośrednią kontynuację "Dnia sądu" z 1991 roku.

Czytaj artykuł
Ślady znikania

Nie wiadomo dlaczego niektóre z pingwinów oddalają się od swojej kolonii, by ruszyć w samotną wędrówkę ku lodowcowym szczytom. Tam dokąd zmierzają, nic je nie czeka prócz śmierci, a jednak, nawet jeśli je zawrócić, ponawiają swój samobójczy bieg w stronę gór...

Czytaj artykuł
Choroba to życie. Życie to choroba

Arsenał dawno nie przeżywał takiego oblężenia - w piątkowy wieczór w budynku galerii (a nawet przed nim!) zgromadziły się prawdziwe tłumy. Frekwencja na wernisażu wystawy "Kreatywne Stany Chorobowe: AIDS, HIV, RAK" dopisała. Jak było z samą ekspozycją?

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Takie życie

Olive powraca, czyli o samotności między ludźmi.

Czytaj artykuł
Przysięgam na Koran bronić Państwa Żydowskiego

W programie III przeglądu filmów o tematyce żydowskiej, który potrwa do 10 listopada, znalazła się retrospektywa Orena Rosenfelda - gościa festiwalu. Prezentowane filmy "Hummus!", "Prawdziwa Fauda" oraz "Arabscy wojownicy Izraela" obrazują współczesne izraelskie realia.

Czytaj artykuł
Ja wierszy nie wymyślam

Paweł Koñjo Konnak był gościem kolejnego spotkania z cyklu "Seryjni poeci". Wiersze czytane przez poetę pochodziły z jego najnowszego tomu "Konkurs wiedzy o duszy" wydanego przez WBPiCAK.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Idea ważniejsza od ludzi

Obywatel Jones jak do tej pory ma na koncie trzy Złote Lwy i cztery ważne nominacje: na Berlinale, Camerimage, Tofifeście i Nowych Horyzontach. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że nagradzana jest tu sama historia Garetha Jonesa, niezłomnego młodego dziennikarza, który jako jedyny odważył się zaryzykować wszystko, by świat dowiedział się o Wielkim Głodzie na Ukrainie, nie zaś dzieło filmowe.

Czytaj artykuł
Mistrz Antoine

W poznańskim Rebisie ukazała się wspaniale, bogato, niezwykle estetycznie wydana książka Marty Orzeszyny Antoine de Paris. W założeniu autorskim biografia z elementami eseju z pogranicza historii sztuki i społecznej opowieści o czasach sufrażetek, modernizmu, egzaltacji w poszukiwaniu wolności.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Co było na początku?

Dziś nie będzie o literackich nowościach, dziś podróż w przeszłość. Postanowiłam bowiem zrobić mały eksperyment i tuż po tym, jak świat obiegła wiadomośc o literackiej nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk - sięgnąć po jej debiutancką powieść.

Czytaj artykuł
1 61 Strona 62 63 64 65