Kultura w Poznaniu

Opinie

JA TU TYLKO CZYTAM. Bez pracy nie ma... życia

Linia to szwedzka powieść o tym, co praca potrafi zrobić z życiem. Emma, bohaterka książki Elise Karlsson, chyba by sobie nie poradziła, gdyby musiała pracować w trybie home office. Emma bowiem nie radzi sobie bez pracy w ogóle, a bezduszny i zawiły system działania dużej korporacji to jedyne, co trzyma jej życie w ryzach.

Czytaj artykuł
KULTURA W KAPCIACH. Oddychać muzyką

Miles Davis. Ikona jazzu. Ikona muzyki XX wieku. Artysta obok albumów którego nie przechodzi się obojętnie. Film biograficzny o tym wybitnym trębaczu, który można zobaczyć na jednej z największych platform filmowych podczas #zostańwdomu, nie jest kolejną pozycją dla zabicia czasu, lecz historią obnażającą życie wrażliwego artysty i trudnego człowieka.

Czytaj artykuł
Lektura na czas beznadziei

Dobra jaskółka pojawiła się na wydawniczym horyzoncie. Bo Co nas (nie ) zabije  Jennifer Wright otwiera nową popularnonaukową serię Wydawnictwa Poznańskiego. Hasło tej linii to "zrozum". Podoba mi się, a pierwsza publikacja z sukcesem odpowiada na to wyzwanie.

Czytaj artykuł
KULTURA W KAPCIACH. Fotografia jako świadectwo czasów

Dzięki internetowi w tych trudnych czasach nie jesteśmy skazani na nudę. Pisarze na swoich kanałach opowiadają o swojej pracy, muzea udostępniają możliwość zwiedzania ich bez wychodzenia z domu. Renesans przeżywa trochę zapomniana aplikacja do wspólnego oglądania Netflixa. A ja polecam fotografię. Bo uważam, że na oglądanie dobrej fotografii zawsze jest czas.

Czytaj artykuł
KULTURA W KAPCIACH. Bajka na złą noc o Lwie

Podzielam myśl prof. Edmunda Malinowskiego, że różnica pomiędzy Lwem Trockim a Józefem Stalinem była taka, jak pomiędzy Lucyferem a Belzebubem. Trocki przy tym jednak miał wyznawców na całym świecie, uwodził "czystością rewolucyjną" i kochały go kobiety (jedną z nich była Frida Kahlo). W 2017 roku - z okazji 100. rocznicy rewolucji październikowej - wyemitowano o nim ośmioodcinkowy serial. Trocki w reżyserii Aleksandra Kotta dostępny jest w serwisie Netflix.

Czytaj artykuł
Po prostu trzeba być sobą

Teatr Animacji zachęca dzieci i dorosłych do pozostania w domach i obejrzenia swojej zeszłorocznej premiery Baśń o trzech konikach. Ale to nie koniec - po spektaklu widzowie mogą twórczo poeksperymentować metodami DIY (z ang.  do it yourself - zrób to sam) przy pomocy konikowych wycinanek. Przypominamy naszą recenzję tego niezwykłego spektaklu, pod którą znajdą Państwo linki do spektaklu, wycinanek i mapy tropów artystycznych Baśni...

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Adrenalina i śmiech

W lesie dziś nie zaśnie nikt Bartosza Kowalskiego miał mieć swoją kinową premierę 13 marca, ale ze względu na obowiązujący już wówczas stan zagrożenia epidemicznego odwołano jego wejście na ekrany. Dystrybutor szybko jednak zdecydował się pokazać szerszej publiczności tę nietypową dla polskiej filmografii próbkę kina gatunkowego, więc teraz - wygodnie i bezpiecznie, bo na własnej kanapie i w duchu #zostańwdomu - możemy go oglądać w serwisie Netflix.

Czytaj artykuł
KULTURA W KAPCIACH. Czeski humor w natarciu

"Wreszcie odnalazłem swoją mantrę: niczemu się tutaj nie dziwić" - taką zasadę przyjął świeżo upieczony kasztelan zamku na Morawach, bohater Dziennika kasztelana Evžena Bočka, który od razu po przybyciu do swojego nowego domu mógł przekonać się, że jest to miejsce co najmniej nietypowe, żeby nie powiedzieć - dziwaczne. Taką zasadę czytając książki Bočka powinniśmy przyjąć i my. Równocześnie świetnie się przy nich bawiąc!

Czytaj artykuł
KULTURA W KAPCIACH. Rewolucja postapo

Miłość w czasach zarazy, Bastion, Dżuma czy, o zgrozo, Ojciec zadżumionych. Oto najczęstsze propozycje lekturowe na czas kwarantanny wysuwane przez internetowych żartownisiów. Dzięki nim właśnie przypomniałem sobie o istnieniu pewnej niezwykłej książki, która w bardzo oryginalny sposób snuje wizję wyniszczającej zarazy i przemian społecznych, które zostają przez nią zainicjowane. Mowa o zapomnianym, niewygodnym z wielu powodów arcydziele polskiego katastrofizmu, powieści Palę Paryż Brunona Jasieńskiego.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Fałszywa emocjonalna podróż

Normalni ludzie Sally Rooney opakowani - dosłownie i w przenośni - w okładkę "jednej z najważniejszych powieści ostatnich lat" to dla mnie literacki zawód. Nie wiem, co inni czytelnicy widzą w tej książce.

Czytaj artykuł
KULTURA W KAPCIACH. Popcorn z mikrofali

Nie przypominam sobie sytuacji w której, tak jak dziś, zadając pytanie - Co u Ciebie? - doskonale znałabym odpowiedź. Większość znajomych pracuje zdalnie i większość sobie z tym nie radzi. Nie potrafimy rozgraniczyć zadań zawodowych od domowych, czas pracy wydłuża się niemiłosiernie, bo jak skupić się na zadaniu, kiedy za oknem wiosna, a w sieci i w głowach koronawirus? Żeby nie oszaleć, trzeba się odciąć. Tylko jak?

Czytaj artykuł
KULTURA W KAPCIACH. Zrób sobie omlet

Wielu z nas planowało w marcu wybrać się na Short Waves Festival, który miał rozpocząć się wczoraj. Póki co wiemy, że impreza odbędzie się dopiero w sierpniu. Gdzie zatem szukać krótkich form filmowych? Proponuję kanał Omeleto na YouTube.

Czytaj artykuł
KULTURA W KAPCIACH. Rodzinna piątka

Sytuacja z koronawirusem wielu zmusiła do pozostania w domach - zamknięto szkoły, odwołano imprezy rozrywkowe, wydarzenia kulturalne i sportowe, wielu z nas pracuje zdalnie... By uprzyjemnić nieco okres przymusowej kwarantanny i udowodnić, że kultura jest zawsze na wyciągnięcie ręki, z pomocą naszych autorów podpowiadamy jak kulturalnie spędzić czas wolny. Jako pierwszy swoje - filmowe na początek - wybory poleca Patryk Szczechowiak.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Samotność po fińsku

Reportaż Małgorzaty Sidz zagląda Finom do klubów, domów i szklanek, by pokazać ten pełen sprzeczności kraj od podszewki

Czytaj artykuł
Sacrum, profanum, Bastarda

Muzyka jest siłą, której lubimy nie doceniać. Często pełni rolę wypełniania czasu, urozmaicania tła. A co jeżeli potraktowalibyśmy ją jako swoisty rodzaj języka, a melodie i frazy jako autentyczne zdania wyrażające myśli i uczucia? Do takiej refleksji zmusił mnie koncert tria Bastarda w klubie Dragon.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Dystopia

Jan Komasa po niewątpliwym sukcesie Bożego Ciała idzie za ciosem i oferuje polskim kinomanom kontynuację hitu sprzed dziewięciu lat. Sala samobójców. Hejter to uaktualniona odpowiedź reżysera na najsłabsze punkty coraz bardziej antagonizującego się polskiego społeczeństwa.

Czytaj artykuł
Przaśny wieszcz

"Nadchodzi wieszcz narodowy nowego sortu!" - grzmi ze sceny Adam Mickiewicz, odgrywany przez Wojciecha Tremiszewskiego w spektaklu Adama Mickiewicza liryczna próba odnalezienia się w branży rozrywkowej, który wystawiono wczoraj na deskach Sceny Roboczej w ramach jednodniowego festiwalu teatralnego Ofensywa Teatralna VII: Remake.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Niewielka książka o wielkich sprawach

Przyjaciel Sigrid Nunez ma w polskim wydaniu zaledwie nieco ponad 200 stron. Aż trudno uwierzyć, ile ważnych tematów i jak dogłębnie można poruszyć na tak niedużym w sumie arkuszu papieru.

Czytaj artykuł
Uniwersalny wymiar

Owacje na stojąco oraz cisza panująca podczas prawykonania Te Deum Zbigniewa Kozuba, skomponowanego z okazji setnych urodzin poznańskiej Akademii Muzycznej, to najlepszy dowód na to, że zarówno mistrzowie tej uczelni, jak i kontynuatorzy tego dzieła są w muzycznym rozkwicie twórczym.  

Czytaj artykuł
1 55 Strona 56 57 58 59