Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Reaktywacja baroku

Odkąd ogłoszono oficjalne zakończenie festiwalu Poznań Baroque poznańscy wielbiciele muzyki dawnej nie mieli zbyt wiele okazji, by posłuchać na żywo wybitnych wykonawców. Lekką osłodą był z pewnością festiwal Muzyka w Raju organizowany w Gościkowie. W tym roku jednak w stolicy Wielkopolski cisza zostanie wypełniona - 8 listopada swoją inaugurację będzie miał Infinite Baroque I.

. - grafika artykułu
Les Timbres, fot. materiały organizatorów

Fundacja Muzyki Dawnej Canor (a więc organizator festiwalu w Gościkowie) wraz z Centrum Kultury Zamek zapraszają na trzydniowy festiwal, w czasie którego w Sali Wielkiej Zamku odbędzie się sześć koncertów muzyki dawnej.

Pierwszego dnia o godzinie 19 usłyszymy międzynarodowe trio Les Timbres. Yoko Kawakubo (skrzypce), Myriam Rignol (viola da gamba) i Julien Wolfs (klawesyn) wykonają niemiecką muzykę XVII i XVIII wieku. Zespół ceniony jest za doskonałe zgranie oraz ekspresywne brzmienie. Trio koncertowało m.in. podczas Festival des Jeunes Interprètes w Le Boulou oraz Festival Jeunes Talents w Paryżu. W programie utwory Buxtehudego, Kriegera, Bacha i Telemanna. Dwie godziny później solowy koncert zagra Michał Gondko. Wirtuoz lutni, specjalizujący się w muzyce średniowiecznej i renesansowej, tego wieczoru wykona jednak francuską twórczość doby Ludwika XIV.

Drugiego dnia ponownie spotkamy się z Les Timbres. Tym razem trio zaprezentuje się w repertuarze francuskim. XVIII-wieczne utwory Couperina, Maraisa oraz Leclaira wymagają nie tylko wiedzy o wykonawstwie historycznym, ale także interpretacyjnej lekkości i swobody tak nieodłącznych w muzyce francuskiej tego okresu. Podczas drugiego dnia festiwalu usłyszymy także solowy występ Myriam Rignol. Polscy muzycy klasyczni, ze względu na specyfikę szkolnictwa muzycznego, wyboru kariery instrumentalisty specjalizującego się w muzyce dawnej dokonują zazwyczaj w okresie studiów. Pochodząca z Francji Rignol rozpoczęła naukę gry na violi da gamba już w wieku 7 lat. Uczyła się u największych artystów i pedagogów w dziedzinie muzyki dawnej, m.in. u Marianne Muller, Rainera Zipperlinga, Jordi Savalla czy Emmanuela Balssy. Dla festiwalowej publiczności przygotowała suity najważniejszego kompozytora doby baroku - Jana Sebastiana Bacha, jednak w transkrypcji na violę na gamba. Arcydzieła Bacha, oryginalnie przeznaczone na wiolonczelę, zyskają więc nową barwę.

Ostatniego dnia festiwalu poznamy interpretacje jednego z najważniejszych przedstawicieli francuskiego baroku. Jean-Philippe Rameau pozostawił po sobie wiele oper i baletów. W muzyce instrumentalnej szczególnie upodobał sobie zaś klawesyn. Kompozytor był także teoretykiem - jego traktaty i księgi utworów klawesynowych zapewniły mu dużą sławę w Paryżu. Podczas koncertu Pieces de Clavecin en Concert ponownie usłyszymy Les Timbres.

Podczas finału  festiwalu wystąpi Michał Gondko. Tym razem na lutni renesansowej zagra program przełomu XVI i XVII wieku. Usłyszymy przekrój dzieł napisanych przez kompozytorów europejskich: Włochów (m.in. Giovanni Girolamo Kapsbergera i Vincenzo Galileli), Anglików (m.in. Johna Dowlanda i Anthony'ego Holbrorne'a), czy Polaków (m.in. Albertusa Ambrosiusa Długoraja i Kaspera Sielickiego).

Aleksandra Kujawiak

  • Infinite Baroque I
  • 8-10.11
  • Sala Wielka, CK Zamek
  • więcej informacji: ckzamek.pl

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018