Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Pusty pokój wypełniony spojrzeniami

Do 26 stycznia w Galerii Stereo trwa niesamowita wystawa. Pusty pokój, a w nim tylko jedna instalacja audio.

Bąkowski/Budny "Rozejrzenie wewnętrzne 2" w Galerii Stereo. Fot. M. Sadowski (archiwum GS) - grafika artykułu
Bąkowski/Budny "Rozejrzenie wewnętrzne 2" w Galerii Stereo. Fot. M. Sadowski (archiwum GS)

To projekt dwóch artystów - Wojciecha Bąkowskiego i Michała Budnego. Bąkowski (WuEsBe) to twórca, który wywodzi się z Penerstwa - luźnego kolektywu twórczego. Silna "penerska" ekspresja to coś, co łączy członków grupy. Zwykłość, codzienność, wszystko co przyziemne - wnętrza pokojów i przedmioty takie jak zlewy, podłogi, ekrany, kable czy żarówki - często pojawiają się w pracach WuEsBe. Wrażenia z nimi związane to tematy, które interesują go najbardziej. Natomiast pustka, przejrzystość i odbicie to nieodłączne tematy twórczości Budnego. Jego prace zazwyczaj stworzone są z najprostszych materiałów, takich jak folia czy tektura. Nie inaczej jest tym razem - artysta wykorzystał jedynie taśmę klejącą.

Wspólny projekt artystów w Galerii Stereo nosi nazwę "Rozejrzenie wewnętrzne 2". To instalacja audio, do której dźwięk stworzył Bąkowski, a Budny zaprojektował przestrzeń. Ta minimalistyczna wystawa na pewno nie rozczaruje miłośników twórczości obu artystów, którzy współpracują ze sobą nie po raz pierwszy i wydają się doskonale rozumieć.

Zwiedzający wystawę trafia na środek pustego, białego pokoju. Ściany wyklejono do połowy wysokości przeźroczystą taśmą klejącą. Ledwo zauważalna lamperia odbija światło. Z dwóch, niemalże niewidocznych, głośników wmontowanych w ściany płynie dźwięk.

Pusty biały pokój daje idealne warunki do odbioru nagrania Bąkowskiego. To sześciominutowy zapis pobytu artysty w pokoju hotelowym. WuEsBe opisuje jego przestrzeń ze swojej perspektywy - siedząc w środku i nie poruszając głową. Unieruchomiony narrator ma zawężone pole widzenia, nie widzi całej przestrzeni. Jego spojrzenie obejmuje tylko jej fragmenty. Artysta systematycznie opisuje wnętrze, zaczynając od lewej strony przechodząc stopniowo do prawej, co oddaje także ruch dźwięku pomiędzy głośnikami. Dźwięk jest głośniejszy, kiedy artysta relacjonuje wygląd bliższego planu, cichszy, kiedy mówi o dalszej części pokoju.

Nagranie stworzone przez WuEsBe pozwala dokładnie wyobrazić sobie przestrzeń przez niego opisywaną, śledzić z artystą tor jego spojrzenia, podlegać tym samym ograniczeniom. Jego (i nasze) spojrzenie jest ograniczone fizycznością ciała - kiedy Bąkowski zaczyna widzieć dół swoich oczodołów, rozmazuje mu się obraz po bokach i łzy napływają mu do oczu. W opisie prywatne przedmioty mieszają się z hotelowymi. Artysta zwraca uwagę na zwyczajne rzeczy: kable, żarówki, ekran. Wszystko opisuje charakterystycznym językiem - prostym i naiwnym.

Bąkowski i Budny stawiają widza w pustym wnętrzu, pobudzając jego wyobraźnię. Dla mnie zaskakująca była intensywność przeżycia, które artyści prowokują tak ascetyczną formą. Myślę, że nikt nie wyjdzie z tej wystawy obojętny.

Zuzanna Kubiak

  • "Rozejrzenie wewnętrzne 2" Wojciech Bąkowski i Michał Budny
  • Galeria Stereo, ul. Słowackiego 30/10
  • wystawa trwa do 26.01
  • otwarta: wt.-sob. w g. 16-19