Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Pustki i co dalej?

"Nowy rok, zima jest, kamień leży, aż go kiedyś siłę będę wtoczyć miał/ Może wtedy uda się?/ A teraz tchu mi brak" - śpiewały Pustki w 2006 roku na płycie "Do mi no", która przyniosła zespołowi dużą popularność. Dziś tchu zabrakło z pewnością także fanom bandu, który od kilkunastu lat współtworzy polską scenę pop-rockową. I współtworzyć wkrótce przestanie.

. - grafika artykułu
Grzegorz Śluz, Barbara Wrońska i Radek Łukasiewicz, fot. Filip Styliński

"W chwili osiągnięcia pełnoletniości, czyli po 18 latach wytwarzania hałasu zespół Pustki decyduje się przycichnąć, a jego członkowie zajmą się teraz innymi projektami. Ale zanim to nastąpi, będzie okazja żeby zobaczyć Pustki na scenie na kilku pożegnalnych koncertach" - ta wiadomość mogła być zaskoczeniem dla wszystkich fanów. I chociaż wydana w 2015 roku płyta Wydawało się podsumowała najważniejsze dokonania zespołu, z pewnością dla wielu słuchaczy nie była zwiastunem pożegnania, a przystankiem w drodze do kolejnych albumów.

Aktualny skład Pustek tworzą: Barbara Wrońska, Radek Łukasiewicz oraz Grzegorz Śluz. Wokalistka zespołu, znana także z siostrzanego duetu Ballady i romanse, w lutym 2018 roku wydała solowy album Dom z ognia. Bardzo dobrze odebrany przez krytyków i publiczność z pewnością może stanowić drogowskaz dla fanów Wrońskiej. Solowa kariera jest jeszcze przed nią. "Płyta pozbawiona jest eksperymentów, nadmiernie eksponowanej elektroniki i sampli. Barbara Wrońska po prostu nagrała dziesięć prostych piosenek, nie stroniąc od rockowych brzmień" - pisał o solowym debiucie wokalistki na łamach JazzSoul.pl Maciej Saskowski. Wiadomo także, że Radek Łukasiewicz kontynuować będzie projekt Bisz/Radex. O współpracy z raperem Łukasiewicz mówił, że rozpoczęła się spontanicznie: - Zgadaliśmy się kiedyś, powiedziałem Jarkowi, że lubię hip-hop i że mam kilka podkładów, które dziergałem sobie na boku. Było też sporo rozmów o tekstach i slamach poetyckich, jako że obaj mamy z nimi doświadczenia. W końcu wysłałem Biszowi jakiś podkład, na co on oznajmił: "Stary, za rok zrobię z tego singiel".

Dalsze muzyczne plany perkusisty zespołu, Grzegorza Śluza, nie są jeszcze znane.

Trudno powiedzieć, co stanowi fenomen zespołu Pustki. Każda kolejna płyta tak bardzo różniła się od poprzedniej, że nie sposób dać jednoznaczną odpowiedź na pytanie: skąd wziął się ich sukces? Warstwa tekstowa ich piosenek zmieniała się, stale ewoluowała, by na doskonałej płycie Kalambury wziąć na warsztat teksty Wyspiańskiego, Broniewskiego, Leśmiana czy Tuwima.

Pod względem muzycznym Pustki łagodniały. Z rockowego bandu (płyta Studio Pustki) kierowała się w stronę popu i elektroniki, upraszczała formy utworów, nie ze szkodą jednak dla brzmieniowej warstwy. I chociaż z jednej strony szkoda, że ciągu dalszego nie będzie, to jednak zakończenie kariery w tak wyśmienitym punkcie stawia Pustki w grupie nielicznych polskich zespołów, które wiedziały, kiedy "ze sceny zejść niepokonanym".

Aleksandra Kujawiak

  • Pustki - koncert pożegnalny
  • CK Zamek, Sala Wielka
  • 20.01, g. 19
  • bilety: 35 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019