Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Przybora jest dobry na wszystko

Wkrótce zabrzmią w Poznaniu dźwięki piosenek skrzących się od surrealistycznego humoru, a jednocześnie przepełnionych subtelną elegancją i liryzmem. W poniedziałek 26 listopada, podczas spektaklu Przybora na 102 w Teatrze Wielkim będziemy mieli przyjemność przenieść się w czasie, by raz jeszcze wysłuchać utworów Jeremiego Przybory, współautora legendarnego, telewizyjnego  Kabaretu Starszych Panów, poety i tekściarza, którego twórczość ujmuje serca kolejnych pokoleń.

. - grafika artykułu
fot. F. Przeradzki

Dzieła Przybory zaprezentują Magda Umer razem z kabaretem Mumio. Ci, którzy znają i cenią sobie twórczość Przybory z pewnością wiedzą, że jest to współpraca artystyczna, która z pewnością odda niezwykły czar piosenek powstałych w czasach PRL-u. Na sukces Kabaretu Starszych Panów składało się bowiem wiele czynników. Są to nie tylko błyskotliwe i czarujące teksty Przybory i doskonała muzyka jego kompana, Jerzego Wasowskiego, ale też wybitne kreacje aktorskie, które każdorazowo oddawały kryjący się za kolejnymi piosenkami, naprzemienny melancholijny liryzm i komediową farsę. Królową rzewnego oblicza kabaretu była Kalina Jędrusik, jego komediową stronę prezentowała zaś plejada prawdziwych gwiazd-aktorów charakterystycznych. Wymienić trzeba choćby Irenę Kwiatkowską, Wiesława Gołasa, Bohdana Łazukę czy Barbarę Krafftównę.

Biorąc to pod uwagę, piosenkarka i kabareciarze to odpowiedni kontynuatorzy dziedzictwa Przybory. Magda Umer, znana ze swojego wkładu w polską piosenkę poetycką, to osoba zżyta z kabaretem Przybory, utrzymująca za życia artystów więzy twórcze i przyjacielskie zarówno z Kaliną Jędrusik, jak i z samym mistrzem Przyborą, z którymi razem koncertowała, interpretując piosenki Starszych Panów i przeplatając występy poruszającymi rozmowami pełnymi podziwu, szacunku i wspomnień.

Kabaret Mumio natomiast, prezentujący zazwyczaj absurdalny humor, opiera się właśnie o nietuzinkowe aktorstwo. W skład kabaretu, podobnie jak u Starszych Panów, wchodzą aktorzy charakterystyczni, którzy temperamentem scenicznym nie ustępują swoim poprzednikom. Podziwiając na scenie Jadwigę Basińską czy Jacka Borusińskiego nie sposób nie dostrzec tego komediowego sznytu, który cechował Barbarę Krafftównę czy Bohdana Łazukę.

Występ będzie jednak czymś znacznie więcej, niż odtwarzaniem kabaretowych piosenek i scen - poznamy podczas niego również część bogatej i nie mniej wybitnej twórczości Przybory, nie do końca odkrytej i wychodzącej poza wszystkim dobrze znany Kabaret Starszych Panów. Magda Umer wcieli się w postać Ciotki Mizerii, bohaterki wymyślonej Przez Przyborę, której przygody wszyscy wielbiciele tekstów Jeremiego mogą przeczytać w Dziełach (niemal) wszystkich, zbiorze utworów, które wyszły spod jego pióra.

Dajmy się o tej pochmurnej, jesiennej porze oczarować i pocieszyć piosenką. Jak bowiem słusznie stwierdził w jednym ze swych dzieł Przybora - Piosenka jest dobra na wszystko!.

Aleksandra Nieścioruk

  • Przybora na 102: Magda Umer i Mumio
  • 26.11, g. 19
  • Teatr Wielki
  • bilety: 125-150 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018