Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Poważna na wesoło

Termin "muzyka poważna" zniechęcił już do niej wielu. Powaga kojarzy się z nudą, a tej od muzyki nikt w końcu nie oczekuje. "Muzyka poważna" dystansuje, kojarzy się beznamiętnie, formalistycznie i elitarnie.

.
Jacek Kortus, fot. materiały organizatorów

To wszystko pewne stereotypy, które jednak mają wpływ na niechęć większości społeczeństwa do takich instytucji jak filharmonie. Filharmonia Poznańska postanowiła to zmienić i zachęca wszystkich, by przestąpili jej progi. Tylko bez zbędnej powagi! 12 stycznia w Auli UAM odbędzie się koncert zatytułowany Humor w muzyce. Usłyszymy utwory nienapuszone i żartobliwe. Czy przez to niepoważne? Na pewno pełne humoru!

Na początku zabrzmi scherzo symfoniczne Paweł i Gaweł Bolesława Wallek-Walewskiego. Ten artysta żyjący na przełomie XIX i XX wieku zasłynął przede wszystkim jako dyrygent chórów akademickich, jednakże w jego dorobku znajdziemy także szereg utworów (głównie na chór a capella). Podczas koncertu usłyszymy jeszcze jedno scherzo. Warto wspomnieć, że słowo to z języka włoskiego oznacza... żart! W literaturze muzycznej scherza nie zawsze są wesołe, trudno jednoznacznie wesołym nazwać także scherzo symfoniczne Stańczyk Ludomira Różyckiego. Utwór ten mieni się całą paletą emocji - barwna, urozmaicona instrumentacja, dynamiczna narracja i mocny ładunek ekspresji przeniosą nas w czasy Jagiellonów. Ujrzymy Stańczyka zadumanego nad losami kraju. Czy tylko? Wesołe figle Dyla Sowizdrzała to jeden z najsłynniejszych poematów symfonicznych Ryszarda Straussa. Dyl Sowizdrzał - wywodząca się z niemieckiego folkloru postać błazna-psotnika -zainspirował wielu artystów (m.in. Jacka Kaczmarskiego!) - jednak to utwór Straussa jest najbardziej znany. Kompozycja ta pokazuje zupełnie nową, komediową twarz niemieckiego kompozytora późnego romantyzmu.

Oprócz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej wystąpi - doskonale znany poznańskiej publiczności pianista, Jacek Kortus. Artysta ten wykona Wariacje na temat piosenki dziecięcej op. 25 Ernö von Dohnányia. Humor, zabawa, beztroska - dzieci jak nikt inny potrafią wprowadzić je w swoje życie. Warto pamiętać, że większość artystów pielęgnuje w sobie także te dziecięce zdolności. Dlatego o wiele lepiej zamiast terminu "muzyka poważna" stosować określenie "muzyka artystyczna". Nie zamyka to nas na jedną emocję. Już wkrótce w Filharmonii Poznańskiej usłyszymy, że twórczość zwana poważną wcale nie musi taka być!

Aleksandra Bliźniuk

  • Koncert "Humor w muzyce": Jacek Kortus - fortepian, Łukasz Borowicz - dyrygent, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
  • Aula UAM
  • 12.01, g. 19
  • bilety: 15-50 zł