Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Poniżej linii horyzontu

Rodriguez Gallery rozpoczyna 2019 rok wystawą indyjskiego artysty Sreshta Rit Premnath. Jego najnowsza solowa wystawa, którą będziemy mieli okazję zobaczyć w poznańskiej galerii opowie o pojęciu horyzontu widzianego jako metafora pamięci, dążenia i granicy. Granicy pomiędzy tym co tu i teraz, a tym co powyżej.

.
Sreshta Rit Premnath, "Shadow in the Sky", installation detail, 2018 HiRes, fot. materiały organizatorów

Sreshta Rit Premnath to związany z Nowym Jorkiem artysta pochodzenia indyjskiego. Jego prace prezentowane były wcześniej między innymi podczas solowych wystaw w Muzeum Sztuki Współczesnej w St. Louis, Ace Gallery w Los Angeles, czy Galerie Nordenhake w Berlinie. Tworzył także podczas rezydencji artystycznych w indyjskim Bangalore i włoskiej Umbrii. Artysta jest też adiunktem na Wydziale Sztuk Plastycznych nowojorskiej Parsons School of Design.

W swoich pracach Premnath korzysta z elementów video, instalacji, nierzadko malarstwa. Łączą one - tak jak chociażby w prezentowanym w Bazylei w 2010 roku "Zero Knot" -  elementy polityczne z historycznymi. Nie wystawiany dotychczas jeszcze nigdzie projekt "Below Blue Horizon" będzie miał swoją premierę w Poznaniu. Dla samego artysty będzie to zresztą pierwsze spotkanie z polskimi galeriami. Co ciekawe, sztuka Premnatha utrzymuje dialog z twórczością... polskiego konceptualisty pracującego na co dzień w Warszawie, Koji Kamoji.

W poznańskiej prezentacji Premnath wraz z kuratorem Tiago de Abreu Pinto zmierzą się z tytułowym pojęciem horyzontu. Kluczem do odczytania wystawy mają być pojawiające się wątki biograficzne. Jednak Premnath nie będzie opowiadał o horyzoncie tylko jako o tym, co niemożliwe. Przeciwnie - postara się nam pokazać, że choć horyzont zazwyczaj kojarzy nam się z przekraczaniem, z czymś nieosiągalnym  to nie możemy zapominać, że linia horyzontu dzieli świat na dwie części: oprócz tego co na górze, jest jeszcze to, co na dole - współczesne i bliskie nam "tu i teraz". Czy uda nam się patrząc w horyzont nie patrzeć tylko w sine obłoki, a skupić się na tym co teraźniejsze? Przekonamy się w Rodriguez Gallery już od 10 stycznia.

Adam Jastrzębowski

  • Sreshta Rit Premnath - "Below Blue Horizon"
  • 10.01-15.02
  • wernisaż 10.01, g. 19
  • Rodriguez Gallery

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019