Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Ponad dźwiękami, ponad podziałami

"Śmierć i wyzwolenie" - poemat symfoniczny Richarda Straussa to punkt kulminacyjny wtorkowego koncertu "Kreaspiracje. Ponad dźwiękami". Jego tytuł można też śmiało odnieść do głównej idei cyklu...

. - grafika artykułu
"Kreaspiracje - ponad dźwiękami": 26 marca, g. 19

"Śmierć" podziałom na belfrów i uczniów, "wyzwolenie" przez muzykę z ograniczeń uczelnianych stosunków - tak pokrótce można opisać ideę koncertu, który organizatorzy nazywają "ewenementem w historii poznańskiej Akademii Muzycznej". W najbliższy wtorek bowiem pedagodzy, profesorowie i asystenci zagrają razem ze studentami w jednej orkiestrze!

Pomysł zaproszenia do współpracy wykładowców zrodził się już w zeszłym roku. Wtedy podczas koncertu "Kreaspiracje. Love generation" absolwenci Akademii stworzyli ze studentami zespoły kameralne. Najbliższy koncert to kolejny krok wcielania w życie idei, by grać ponad podziałami. A także "Ponad dźwiękami" - jak brzmi tytuł wtorkowego wydarzenia. - Właściwie bardziej, niż o zapisane na pięciolinii nuty, bardziej niż o nasze instrumenty, chodzi o to, co ponad dźwiękami. Bo dopiero tam, na granicy nieba, zaczyna się prawdziwa Muzyka - wyjaśnia Malwina Kotz, studentka Akademii Muzycznej i pomysłodawczyni całego przedsięwzięcia.

Czego więc, prócz samych dźwięków, można spodziewać się po koncercie? Organizatorzy obiecują wyjątkową atmosferę i zapraszają do Auli Novej wszystkich chcących spędzić wtorkowy wieczór z dziełami wielkich mistrzów. Celem "Kreaspiracji" jest właśnie dzielenie się muzyką i emocjami z nią związanymi, również z tymi, którzy nie kształcą się na uczelniach muzycznych. Oprócz tego ważną częścią inicjatywy jest jej element charytatywny - podczas koncertu będzie można dofinansować poznańskie Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda", kupując program ilustrowany przez jego podopiecznych.

Nie sposób jednak zapomnieć o muzyce i o wykonawcach, którzy pojawią się na scenie. Usłyszymy  muzykę do sztuki Goethego "Egmont" autorstwa Ludwiga van Beethovena, "Elegię na wiolonczelę i orkiestrę" Gabriela Fauré, w której partię solową wykona wiolonczelista Tomasz Lisiecki oraz poemat symfoniczny Richarda Straussa "Śmierć i wyzwolenie" - punkt kulminacyjny wtorkowego programu. Cały koncert poprowadzi dyrygent Przemysław Neumann, pod którego batutą grały już takie orkiestry jak Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie czy Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.

"Kreaspiracje" są projektem realizowanym przez Samorząd Studencki Akademii Muzycznej. W ramach tego cyklu studenci pragną dzielić się swoją pasją, swoim spojrzeniem na muzykę i swoimi interpretacjami. Dlatego właśnie z ogromnym zaangażowaniem organizują kolejne koncerty już od dwóch lat. "Każde Kreaspiracje to delikatne muśnięcie dla każdego ze zmysłów. Przede wszystkim jednak to niezwykła projekcja świateł, dźwięku, feerii barw i zapachów" - piszą na oficjalnej stronie organizatorzy cyklu.

Urszula Modrzyk

  • Koncert "Kreaspiracje. Ponad dźwiękami"
  • 26.03, g. 19
  • Aula Nova Akademii Muzycznej (ul. Św. Marcin 87)
  • wstęp wolny!