Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Pomorskie demony

Żywiołak wykorzystuje dźwięki do wytworzenia tajemniczej, niepokojącej aury. Ich folk to nie sielankowe opowiastki o miłości czy naturze. Członkowie i członkinie zespołu skupiają się na demonologii ludowej, dlatego wszelkie elementy grozy są tu podkręcane w celu wytworzenia mrocznego nastroju. Zespół wystąpi w piątek w Domu Tramwajarza. W Poznaniu będzie promował swoją najnowszą płytę - "Wenedzki sznyt".

.
fot. materiały prasowe

Żeński wokal połączony z ostrością i surowością instrumentów przypomina nieco brzmienie innych folkowych zespołów - trudno nie przywołać skojarzeń z Kapelą ze Wsi Warszawa. W przeciwieństwie do wspomnianego zespołu, Żywiołak jest nieco bardziej uwspółcześniony w warstwie wokalnej. "Teatralizowane" elementy śpiewu nadają dramaturgii piosenkom, a samym wokalistkom rysują rysy czarodziejskie lub szamańskie. Szczególnie słyszalne jest to w piosence "Noc Kupały", w której motyw magiczny staje się strategią opowiedzenia o nastrojowości tego obrzędu. Piosenka ta zakwalifikowała się do Konkursu Piosenki Eurowizji, lecz w powodów technicznych i organizacyjnych została wycofana z udziału.

Teksty Żywiołaka przypominają czasem formuły zaklęć, połączone z opowiastkami ludowymi. Wiejskie historyjki opowiedziane archaicznym, a momentami także gwarowym językiem, opisują często prawidła rządzące światem przyrodniczym i duchowym. Da się w nich usłyszeć także elementy ludowych mądrości i porzekadeł, które przeplatają się z dziwnością świata.

Żywiołak wykorzystuje spektrum dawnych instrumentów muzycznych. W utworach zespołu pojawia się lira korbowa, fidel, flet, lutnia, baraban, djembe. Można usłyszeć tu także altówkę, gitarę basową, zestaw perkusyjny oraz "przeszkadzajki". Zespół tworzy wielu muzyków, którzy wspólnie pracują na jego sukces. Ich doświadczenia z folkiem były różne: niektórzy tworzyli hybrydy gatunkowe ocierające się o ten nurt, inni wcześniej nie tworzyli w stylu ludowym. Dochodząc do ostatecznej formy brzmieniowej, muzycy musieli zderzyć swoje różne wizje i wspomnienia, a efektem tego procesu jest oryginalny "twór" muzyczny.

Zespół został wyróżniony nominacjami w takich konkursach, jak Fryderyki 2012 czy Nagroda Muzyczna Programu Trzeciego - "Mateusz", a nagrodzony w konkursie Wirtualne Gąśle. Zdobył także Grand Prix Prezesa Polskiego Radia na IX Festiwal Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja".

Z ciekawostek warto dodać, że twórczość Żywiołaka można usłyszeć w intro do gry komputerowej "Wiedźmin 2: Zabójcy królów", co przyczyniło się do rozpowszechnienia ich muzyki. Zespół współpracował z raperem O.S.T.R., z którym wspólnie wyprodukowali piosenkę "Polska siła". To dowód na to, że mimo swojej precyzyjnej wizji twórczej, nie zamyka się na eksperymenty.

Podczas koncertu w Domu Tramwajarza zespół skupi się na promocji swojej najnowszej płyty - "Wendzki sznyt". Muzyka ta związana jest z kulturą Pomorza i jego odwiecznymi mieszkańcami, których etnografia do dziś kojarzy z określeniem "Wendowie". Na płycie tej znaleźć można charakterystyczne dla twórczości Żywiołaka nawiązania do tekstów Bolesława Leśmiana oraz zapisów nutowych i tekstowych z dzieł Oskara Kolberga czy Łucjana Kamieńskiego. Przez swoją krótką obecność na rynku muzycznym, album nie doczekał się jeszcze wnikliwej analizy recenzenckiej, choć zewsząd da się słyszeć głosy ekscytacji...

Julia Niedziejko

  • Żywiołak
  • Dom Tramwajarza
  • 15.02 g. 19
  • bilety: 30 zł i 40 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019