Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Pomnik ze skazą

Portret Jacka Kuronia jest na przemian przyciemniany i rozświetlany przez opinię publiczną. Trudność w przyjęciu jednoznacznej opinii na temat jego społecznych i prywatnych decyzji, wiąże się nie tyle z powszechnymi różnicami światopoglądowymi i politycznymi, co raczej z wieloaspektowością czasów, w których przyszło mu działać. Anna Bikont oraz Helena Łuczywo są kolejnymi autorkami starającymi się zlustrować życie oraz decyzje tej wieloprofilowej, istotnej dla polskiej historii postaci. Spotkanie wokół świeżo wydanej książki "Jacek" odbędzie się w sobotę w Zamku.

. - grafika artykułu
Anna Bikont, fot. ©Marcel Łoziński

Opasła księga o życiu Jacka Kuronia ukazała się na rynku wydawniczym ostatniego dnia października. Dopiero zaczyna funkcjonować w obiegu czytelniczym, więc jeszcze nie doczekało się wnikliwej analizy krytyków literackich i badaczy historycznych. Z tego powodu odbędzie się w Zamku spotkanie promocyjne z jedną z autorek - Anną Bikont, która opowie o swojej pracy nad książką, a możliwe, że zabierze też głos w sprawach nieco ogólniejszych - jak historia czy polityka okresu PRL-u.

Jacek Kuroń już za życia zapisał się na kartach historii dzięki swojemu oddaniu kwestiom społecznym, wbrew przychylności ówczesnej władzy i trudnościom wynikającym z podejmowania rewolucyjnych kroków. Jego wybory - nie zawsze spójne, nie zawsze trafione - były ściśle połączone z dynamicznie zmieniającym się środowiskiem politycznym tamtych czasów. A bezkompromisowość i zaangażowanie w działania zostały okupione latami walki nie tylko przeciwko ówczesnej władzy, ale też sporami i różnicami niejednokrotnie dzielącymi go od społeczności rewolucjonistów. O skomplikowaną rzeczywistość PRL-u do dziś toczą się spory, a walka z komunizmem jest nadal jedną z żywiej komentowanych kwestii politycznych.

Anna Bikont z dokładnością, ale też delikatnością przechodzi przez wszystkie etapy życia swojego bohatera. Jej wnikliwość i staranność sprawdziły się w poprzednich publikacjach. Ostatnia z nich - "Sendlerowa. W ukryciu" zyskała uznanie krytyków i czytelników i przyniosła autorce szereg wyróżnień w konkursach literackich: od Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, przez Nagrodę im. Adama Mickiewicza, Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, po nominację do Nagrody Literackiej "Nike".

Wraz ze współautorką książki Heleną Łuczywo, podjęły się niezwykle ciekawego i odważnego zadania, jakim jest sporządzenie portretu Kuronia. Ryzyko wiąże się z liczną faktografią powstałą dotychczas wokół jego życia i działalności. Autorki przemierzają szlak wytyczony także przez samego bohatera, którego autobiografia ujrzała światło dzienne niespełna dekadę temu. O swoich badaniach i fascynacji postacią Kuronia Anna Bikont opowie profesorowi Piotrowi Śliwińskiemu, który poprowadzi sobotnie spotkanie w Zamku.

Julia Niedziejko

  • Z cyklu "Pochwała wolności": spotkanie z Anną Bikont wokół książki "Jacek"
  • prowadzenie: prof. Piotr Śliwiński
  • CK Zamek/ Sala Wystaw
  • 17.11. g. 19
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018