Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Polsko-ukraińskie spotkanie

Jednym z wydarzeń towarzyszących premierze "Hamleta" w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze Polskim będą warsztaty pieśni ukraińskich, podczas których uczestnicy poznają pieśni swoich wschodnich sąsiadów.

.
Premiera "Hamleta" Mai Kleczewskiej - 7.06 w Starej Rzeźni

- Chcemy, by wspólne śpiewanie stało się okazją do polsko-ukraińskiego spotkania, dyskusji na temat naszego podobieństwa kulturowego, pielęgnowania wspólnych wartości - mówi Zuzanna Głowacka, koordynatorka projektu. - Mile widziany każdy, kto lubi śpiewać i czuje, że drzemie w nim słowiański duch.

Projekt poprowadzi Kateryna Ciszak - dyrygentka pochodzenia ukraińskiego; absolwentka Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki na kierunku dyrygentury chóralnej. Od 5 lat mieszka w Polsce i popularyzuje muzykę chóralną. Na co dzień jest dyrygentką szczycącego się 95-letnią tradycją Chóru Mieszanego HASŁO z Poznania. Od października 2018 r. prowadzi także scholę w bazylice św. Józefa i klasztorze Karmelitów Bosych w Poznaniu. Jej praca łączy najlepsze tradycje chóralne z tym, co nowoczesne i oryginalne. Tym razem sięgnie po swój rodzimy repertuar. Nie zabraknie w nim ludowych pieśni oraz innych znanych i lubianych wschodnich melodii.

Warsztaty zakończy uroczysty koncert - 9 czerwca w Starej Rzeźni. W tej samej przestrzeni 7 czerwca odbędzie się premiera spektaklu Mai Kleczewskiej.

oprac. sk

  • Warsztaty Pieśni Ukraińskich
  • Teatr Polski, Nowa Sala Prób
  • 2.06, g. 15-17; 4, 5 i 7.06, g. 17-20
  • koncert na zakończenie: 9.06, g. 15, Stara Rzeźnia