Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Okna i drzwi do przeszłości

Gdzie w Poznaniu zachowały się barokowe okna i drzwi, renesansowe drewniane, bogato zdobione stropy? Najnowsza książka Wydawnictwa Miejskiego Posnania opisuje świat, który cudem przetrwał wojenne pożogi i dewastację starej architektury w latach PRL-u.

. - grafika artykułu
.

Książka Okna, drzwi, stropy. Zabytkowa stolarka architektoniczna w Poznaniu autorstwa Jerzego Borwińskiego jest owocem wieloletnich badań i prac inwentaryzacyjnych zabytkowej stolarki Poznania prowadzonych przez autora.

Niewielu wie, że poznańskie zabytkowe elementy stolarki okiennej i drzwiowej, stanowią najliczniejszy zbiór w Polsce. Ponad pięć tysięcy budynków pochodzących sprzed 1945 roku posiada około dwa tysiące typów form starej stolarki. Również ocalałe poznańskie drewniane, zabytkowe stropy to wspaniałe zabytki świadczące o wysokim kunszcie i wyrobieniu artystycznym dawnych rzemieślników. Najstarsze z nich pochodzą z XVI wieku.

Borwiński podkreśla, że książka nie powstała tylko po to, by spopularyzować wyniki prowadzonych od lat 90. ubiegłego wieku badań, ale też po to, by uchronić przed dewastacją i zniszczeniem zabytkowe, drewniane elementy poznańskiej architektury.

Rysunki przekrojów okien, drzwi i stropów odkrywają sekrety dawnych mistrzów rzemiosła - cieśli i stolarzy, które wciąż znajdują zastosowanie we współczesnej architekturze.

Jerzy Borwiński jest konserwatorem-zabytkoznawcą, specjalistą ds. badań architektonicznych. W latach 2001-2002 pełnił obowiązki Miejskiego Konserwatora Zabytków. Obecnie zajmuje się badaniem i dokumentacją zabytków architektury.

Publikację Okna, drzwi, stropy. Zabytkowa stolarka architektoniczna w Poznaniu można już kupić w promocyjnej cenie na Targach Budma, gdzie Wydawnictwo Miejskie Posnania ma swoje stoisko (Pawilon nr 3, stoisko nr 86 A). Targi potrwają do 1 lutego (piątek). Stoisko Wydawnictwa czynne jest w godz. od 9 do 17.

Od 4 lutego książka jest dostępna na www.sklep.wmposnania.pl oraz w Centrum Informacji Miejskiej (CIM, ul. Ratajczaka 44) i w poznańskich księgarniach.

Karol Szaładziński