Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Ogień z wodą

Od niemal dekady łączą rockową energię, jazz, muzykę ilustracyjną, soul w spójną całość. Jazzpospolita wystąpi w Meskalinie w najbliższy piątek.

. - grafika artykułu
fot. Honorata Karapuda/materiały prasowe

Jazzpospolita to zespół, o którym pisanie sprawia najwięcej zakłopotania - zawsze bowiem odnosi się wrażenie, że tekst nie oddaje w pełni jak wielowątkowa i złożona jest jego twórczość. Muzyczny podbój Chin, stworzenie własnego, unikalnego języka muzycznego, pogodzenie ognia z wodą - rockowej mocy i jazzowej świeżości - o każdym z tych aspektów powstać powinien osobny tekst, w ramach którego eksplorować by można ten niezwykły byt jakim jest warszawski zespół.

Muzyczny tygiel

Nu-jazz, post-rock, funk, drum'n'bass, ambient, muzyka filmowa i główny bohater - jazz. Wszystkie wymienione wyżej gatunki spotykają się w muzyce Jazzpospolitej bez szkody dla żadnego z nich. Udowadnia to już debiutancka płyta zespołu: "Almost Splendid" z 2010. Otwierający ją utwór "Laszlo And Cousins" - delikatny, o nieco mechanicznej strukturze i chłodnym brzmieniu to muzyczna pocztówka z alternatywnego świata - przestrzeni kosmicznej opanowanej przez estetykę lat siedemdziesiątych. Brzmi absurdalnie? Wyobraźnia i niecodzienne, odważne, nawet surrealistyczne połączenia i skojarzenia to jedna z najbardziej charakterystycznych cech zespołu.

Jazzpo, jak określają zespół fani, natrafił w swojej karierze także na odpowiednich ludzi: wystarczy wspomnieć, że nad ostatecznym brzmieniem debiutanckiego krążka czuwał Marcin Cichy z uznanego nu-jazzowego duetu Skalpel. Także dzięki niemu album okazał się jednym z najlepiej przyjętych polskich debiutów ostatnich lat, jego nakład wyczerpał się podczas długiej trasy koncertowej, a wytwórnia musiała dotłoczyć nowe płyty.

Drugi album "Impulse" pokazał inne oblicze Jazzpospolitej, znacznie bardziej rozimprowizowane, niespokojne i psychodeliczne: to muzyka intensywna, pełna wyobraźni i uwolniona od schematów. Jak mówią muzycy, zamysłem podczas tworzenia drugiej płyty było oddanie na niej tego, co dzieje się podczas koncertów. Mimo zmiany estetyki, druga płyta również została bardzo przychylnie oceniona zarówno przez fanów, jak i recenzentów.

Materiał muzyczny zaprezentowany na "Impulse" okazał się na tyle nośny, by stanowić surowiec dla... kolejnej płyty. "RePolished Jazz", czyli kolejna płyta zespołu zawiera między innymi zremiksowane wersje utworów umieszczonych na "Impulse". Remiksy zostały przygotowane przez takich wykonawców jak: Bueno Bros, Jakub "Nox" Ambroziak, Excessive Machine czy Audiomanufacture.

Pocztówka z Chin

W 2015 roku Jazzpospolita wybrała się do Chin w ramach projektu "Jazz po polsku". Tam, razem z zespołem Pink Freud odbyli trasę koncertową zdobywając po raz kolejny serca słuchaczy. Polskie grupy wystąpiły m.in. na festiwalach w Pekinie i Shenzhenie oraz w słynnej kantońskiej operze. Zaopatrzeni w materiał z albumu "Jazzpo!" muzycy Jazzpospolitej zagrali jedenaście koncertów, z których aż pięć zostało zarejestrowanych. Nagrania posłużyły do stworzenia pierwszej w karierze muzyków płyty koncertowej: ekstremalnej, emocjonalnej, totalnej, utrzymanej z dala od europejskiego stonowania i chłodu.

Nagrania z Chin poprzedzały najnowszą płytę zespołu. "Humanizm" wydany w marcu tego roku to album, do którego współtworzenia zespół zaprosił między innymi Paulinę Przybysz i Novikę. Nagranie powstało w niecodziennych okolicznościach: zespół zamieszkał w dworku z XIX wieku i przekształcił go w studio. Materiał nagrany w naturalnym, bliskim przyrody otoczeniu, bez miejskiego hałasu i kontaktu ze światem zewnętrznym, przyniósł najbardziej zrównoważoną i spójną płytę w karierze Jazzpospolitej.

Aleksandra Skowrońska

  • Jazzpospolita
  • Meskalina
  • 22.09, g. 19
  • bilety: 30/35 zł