Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

OFF CINEMA. Niezwykła historia znaleziona na śmietniku

Za nami kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema - cztery dni wypełnione projekcjami, warsztatami, spotkaniami z reżyserami i teoretykami dokumentu. A także konkursowe zmagania o nagrodę główną festiwalu - Złoty Zamek. 

"Historia dla Modlinów" - rekonstrukcja losów ekscentrycznej rodziny - grafika artykułu
"Historia dla Modlinów" - rekonstrukcja losów ekscentrycznej rodziny

Jury spośród 37 konkursowych filmów wyłoniło 3 zwycięzców i przyznało 5 wyróżnień. Nagrodzonych poznaliśmy podczas sobotniej gali zamknięcia festiwalu.

Złotym Zamkiem, główną nagrodą festiwalu (oraz 10 tys. zł) uhonorowało Sergio Oksmana za znakomitą krótkometrażową "Historię dla Modlinów". Oksman pochodzi z Brazylii, obecnie mieszka w Madrycie, gdzie uczy filmoznawstwa, kieruje założoną przez siebie w 2000 r. wytwórnią Dok Films i kończy pracę nad następnym dokumentem inspirowanym historią Diego Alvesa, najsłynniejszego seryjnego mordercy w Portugalii.

"Historia dla Modlinów" powstała na podstawie rodzinnego archiwum, które Oksman znalazł rozsypane na śmietniku przy jednej z ulic w Madrycie. Setki zdjęć, listów, dokumentów i różnych przedmiotów tworzyły łamigłówkę, którą reżyser spróbował rozszyfrować i przełożył na trwającą niemal pół godziny opowieść.

Film rozpoczyna wprowadzenie do "Dziecka Rosemary" Romana Polańskiego. W kulminacyjnym momencie, kiedy przerażona Mia Farrow zagląda do czarnej kołyski, Oksman kieruje uwagę widza na niepozornego pana w niebieskiej koszuli stojącego wśród gości diabelskiej ceremonii. To Elmer Modlin, grający wyłącznie epizodyczne role hollywoodzki aktor marzący o sławie, której nigdy nie udało mu się osiągnąć. Wyjeżdża więc z żoną Margaret i synkiem Nelsonem do Hiszpanii.

"Historia dla Modlinów" słusznie została już doceniona na festiwalach m.in. w Karlovych Varach, Nowym Orleanie czy Florencji. Reżyser w ciekawy sposób rekonstruuje losy ekscentrycznej rodziny. Dokument jest kolażem ułożonych chronologicznie fotografii i innych pamiątek, wokół których narrator snuje swoją wersję wydarzeń.

Modlinowie w Hollywood, jedyne zdjęcie ukazujące Elmera jako aktora, śmiejąca się Margaret przy wielkiej rzeźbie, trochę hopperowski portret rodzinny w czerni zrobiony niedługo przed opuszczeniem Ameryki, Nelson pozujący matce do zdjęć i obrazów już po przeprowadzce do Madrytu, starzejący się Elmer, który po odejściu Nelsona z domu próbuje stać się modelem dla Margaret, dwugłowa rzeźba Margaret, w której miały być umieszczone prochy Modlinów po ich śmierci. Taśma nakręcona przez jednego z gości pokazuje, że rodzina Modlinów przekształciła swój domu w prywatne muzeum. Przed kamerą odbywa się swojego rodzaju wycieczka z przewodnikiem.

Narrator beznamiętnym tonem wprowadza widza w klaustrofobiczną, pełną napięć atmosferę panującą w rodzinie Modlinów. Opowiada o ich samotniczym życiu i skrytych pragnieniach przetrwania we wspomnieniach. Wydaje się, że ironiczny los ma wobec nich inne plany. Dzięki przypadkowemu odkryciu Oksmana, pamięć o Modlinach nie ginie na śmietniku...

Srebrny Zamek (i 5 tys. zł) jury przyznało Radce Franczak za portret prawosławnej mniszki sfilmowany w "Gdzie jest Sonia". Brązowy Zamek (oraz 2,5 tys. zł) za film "Jutro" -  dokument o prowokacyjnym rosyjskim kolektywie artystycznym Voina - otrzymał rosyjski reżyser Andriej Griazew już po raz drugi. Zeszłoroczna komisja nagrodziła Griazewa za "Dzień Górnika".

Filmy nagrodzone Złotym, Srebrnym i Brązowym Zamkiem będzie można zobaczyć podczas kolejnego spotkania w Klubie Krótkiego Kina 26 listopada o g. 19.15 w CK Zamek. Wstęp na projekcje jest wolny. 

Aleksandra Glinka

  • Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema
  • 21-25.11
  • Kino Muza, CK Zamek
  • organizator: CK Zamek