Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

OFF CINEMA. Dom złotej damy

Złote loże, blask świateł i czerwień kurtyny - to stałe, choć wcale nie najważniejsze komponenty muzycznych świątyń. Prawdziwego ducha, artystyczny klimat i historię zmian nowojorskiej lśniącej "damy" ukazuje Susan Froemke w filmie "Dom, w którym mieszka opera".

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Dokument poświęcony The Metropolitan Opera, który mogliśmy obejrzeć w ramach Off Cinema, powstał z okazji 50. rocznicy istnienia Met w nowej siedzibie na Lincoln Center. Widz przenosi się więc w muzyczną podróż w czasie, pełną zdjęć i relacji nie tylko z koncertów, lecz także zza kulis. W przedstawianą historię wprowadza nas sopranistka - Leontyne Price oraz inne osoby, dla których opera ta stała się drugim domem. Obok artystów i pracowników poznajemy także Rudolfa Binga - majestatycznego dyrektora, Wallace'a Harrisona i jego asystenta - zdolnych architektów czy Roberta Mosesa - wpływowego urbanistę. Tym, co w swoim filmie dodatkowo akcentuje Froemke jest fakt, że wielkim zmianom Met towarzyszą liczne modyfikacje miejskiej przestrzeni, dlatego w jej produkcji nie brakuje archiwalnych ujęć Nowego Yorku z połowy XX wieku.

Amerykańska reżyserka i producentka w świecie kina zasłynęła jako autorka cenionych filmów dokumentalnych, z których kilka otrzymało nominacje do prestiżowych nagród, takich jak Emmy czy Oscar. Doświadczenie Froemke w tym temacie widać także w jej najnowszej produkcji, bowiem zarówno dobór występujących osób, jak również zgromadzenie tak dużej ilości trudnodostępnych fotografii i historycznych nagrań, z pewnością nie należało do prostych zadań. Wytężona praca opłaciła się jednak autorce, która stworzyła dzieło ukazujące całą gamę przełomowych dla zespołu The Metropolitan Opera momentów.

Historia Met rozpoczyna się w dawnym, nieistniejącym już gmachu z lat 80. XIX wieku, który z czasem okazał się za mały na realizację szerokich, artystycznych planów późniejszych twórców. Reżyserka wiele uwagi poświęca jednak na prezentację występów odbywających się w tym zabytkowym budynku, w którym przez ponad 70 lat mieszkała nowojorska królowa opery. Przeniesienie siedziby stanowiło bowiem punkt wyjścia dla jej dalszego kształtu i kierunku rozwoju.

Utrzymane w minorowej tonacji wspomnienia starej sceny równoważą głosy aprobujące przeprowadzkę do nowoczesnej hali. Autorka filmu podkreśla także, iż skala decyzji podjętych w latach 50. i 60. XX wieku jest znacznie szersza, słychać w niej bowiem echa społeczne i polityczne. Przedstawione w dokumencie problemy niweluje sukces "Antoniusza i Kleopatry" Samuela Barbera - pierwszej premiery z 1966 roku, jaka odbyła się w nowym domu złotej "damy" wypełnionym znakomitą akustyką, srebrem żyrandoli i zachwyconymi tym wszystkim melomanami. Mimo zmiany lokum jednak Met pozostała wciąż tym samym, zgranym zespołem, wraz z którym przeniosły się wszystkie duchy i wspomnienia poprzednich sal i koncertów.

Aleksandra Białek

  • OFF Cinema: "Dom, w którym mieszka opera"
  • reż. Susan Froemke

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018