Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

O sztuce i ewolucji technoetycznej

Profesor Roy Ascott, światowej sławy artysta-badacz, 10 listopada będzie gościł w Poznaniu. Wygłosi otwarty dla wszystkich wykład, który będzie tłumaczony na język polski.

prof. Roy Ascott, fot. mat. organizatorów - grafika artykułu
prof. Roy Ascott, fot. mat. organizatorów

Cechami, których sztuce Roya Ascotta nie sposób odmówić, są z pewnością innowacyjność i otwartość. Już jego pierwsze dzieła były jednocześnie eksperymentami - jak chociażby interaktywna wystawa "Changing Painting" (1963 r.), podczas której widzowie mogli przesuwać malowane, szklane płaszczyzny, tworząc własne kompozycje i stając się współautorami eksponatów. Ascott poruszył w ten sposób kwestię istoty sztuki i jej relacji wobec odbiorcy. Interakcją i problemem odbioru dzieła artysta interesował się przez cały okres swojej działalności.

Dziś Ascott zajmuje się przede wszystkim zależnością człowiek - nowe media, świadomością ludzi wypływającą z tej relacji oraz związanymi z nią możliwościami komunikacyjnymi. Profesor jest autorem pojęcia "wilgotnych mediów" (moist-media), odwołującego się jednocześnie do biologii, fizyki kwantowej i nowych technologii. Według Ascotta "wilgotne media" powstają w wyniku przenikania się suchego świata wirtualnego i mokrego świata biologii. Ich istnienie w znacznym stopniu wpływa na  sposób myślenia współczesnego człowieka.

Jedną z części sobotniego wykładu będzie prezentacja form sztuki eksperymentalnej, przedstawiających technologie jako element świadomości człowieka. Profesor opowie również o telenoi i doświadczeniu telematycznym, a także o nowatorskich, transdyscyplinarnych badaniach naukowych, pozwalających lepiej zdefiniować i zrozumieć rzeczywistość nowych mediów.

Roy Ascott przyjeżdża do Poznania na zaproszenie Interdyscyplinarnego Centrum Badawczego Humanities/Art/Technology (HAT Center), którego Rady Programowej jest członkiem. HAT Center działa na UAM od 2011 r. Jest to pierwsza tego typu placówka w Polsce.

Urszula Modrzyk

  • Prof. Roy Ascott, "Art and Technoetic Evolution" (wykład)
  • 10.11, g. 13
  • Sala Śniadeckich, Collegium Maius UAM, ul. Fredry 10