Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

O Płazie z Poznania

Mieszkający w Poznaniu Maciej Płaza jest pierwszym Polakiem, w którego ręce trafiła Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus. - Oddano mi głos, ale ja tego głosu już nie mam, zabrakło mi - skomentował werdykt jury podczas październikowej gali. Autor będzie gościem Biblioteki Raczyńskich już we wtorek, 29 stycznia.

. - grafika artykułu
fot. Andrzej Solnicam

Zadebiutował ponad dziesięć lat temu książką "O poznaniu w twórczości Stanisława Lema". Kolejno napisał  tom opowiadań "Skoruń", za który w 2016 roku otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia i Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, ponadto nominowany był również do Nagrody Literackiej Nike. Płaza w tytule tym zdecydował się opisać podsandomierską wieś z punktu widzenia dziecka. Justyna Sobolewska na łamach "Gazety Wyborczej" ogłosiła, że książka ta jest "najlepszym dowodem na to, że proza wiejska jest dla polskiej literatury tak ważna jak ta postkolonialna dla literatur zachodnich - odświeża i odnawia język". Na blogu Czepiam się książek z kolei czytamy, że Płaza "utkał nadspodziewanie liryczną opowieść o dorastającym chłopcu, jego relacji z ojcem ‹‹majstrem-klepką, który byłby zdolny zmajstrować nawet windę do piekła››; o cudach na opak".

Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus przyniósł autorowi natomiast jego najnowszy tytuł, tj. "Robinson w Bolechowie". Książka, która ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B.,  to rodzinna historia rozpoczynająca się tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Jej bohaterem jest bolechowski hrabia, właściciel pałacu i kolekcji dzieł sztuki, który robi wszystko, by jego skarby nie dostały się w ręce okupanta. Hrabia jednak ginie z rąk hitlerowca, a opiekunem kolekcji zostaje jego ogrodnik.

W tym roku po raz pierwszy w trzynastoletniej historii Angelusa nagroda trafiła w ręce pisarza z Polski. To najważniejsze wyróżnienie przyznawane pisarzom z Europy Środkowej, których proza została wydana po polsku. Wydawcy mogą do niej zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej, których książki opublikowane zostały w minionym roku. - Mieliśmy bardzo trudny dzień dzisiaj, bo połowę tego dnia spędziliśmy, dyskutując, kto ma być zwycięzcą. Była to naprawdę bardzo trudna i bardzo mocna dyskusja. Mamy jednak szczęście, że mamy nieparzystą liczbę jurorów, więc nie da się zremisować, nie da się zresztą też zbojkotować głosowania, bo tego nie przewiduje regulamin - przyznał w październiku podczas gali wręczenia Nagrody, przewodniczący jury Mykoła Riabczuk. Płaza wygrał ten literacki pojedynek m.in. z rodakiem Marianem Sworzeniem, Węgrem Péterem Nádasem  i czeskim pisarzem Antonínem Bajaji.

Wtorkowe spotkanie jednak nie upłynie wyłącznie pod znakiem nagrodzonej powieści. Poruszony zostanie również temat twórczości translatorskiej Płazy. Autor jest tłumaczem literatury anglojęzycznej i przekłada m.in. prace naukowe, biografie oraz zarówno beletrystykę współczesną jak i klasykę. Kilka lat temu za pracę translatorską został  uhonorowany nagrodą Literatury na Świecie w kategorii Nowa Twarz. Wyróżniono wówczas jego przekład wyboru opowiadań "Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści" H.P.  Lovecrafta.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • spotkanie z Maciejem Płazą
  • 29.01, g. 18
  • Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19
  • wstęp wolny
  • prowadzenie: Alicja Przybyszewska

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019