Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Nikt nic nie wie

Farhadi, wykorzystując, nie po raz pierwszy zresztą, sztafaż thrillera, stawia dojmujące pytania etyczne i egzystencjalne. Nie udziela na nie jednak żadnych jednoznacznych odpowiedzi, bo zdaje sobie sprawę, że takowych odpowiedzi nie ma - o filmie "Wszyscy wiedzą" pisze Bartosz Żurawiecki.

.
fot. materiały dystrybutora

Niewątpliwie najsłynniejszy dzisiaj reżyser z Iranu, a zarazem jeden z najlepszych twórców światowego kina, Asghar Farhadi (jego Rozstanie i Klient nagrodzone zostały Oscarami) po raz drugi opuścił rodzinny kraj, by nakręcić film w Europie. Przeszłość z 2013 roku powstała we Francji, natomiast Wszyscy wiedzą zrealizowano w miejscowości Torrelaguna położonej na północ od Madrytu. Główne role zagrali zresztą Penélope Cruz i Javier Bardem, a więc aktorzy hiszpańscy o międzynarodowej sławie, notabene także para w życiu prywatnym.

Mimo zmiany otoczenia i języka widzowie bez trudu rozpoznają charakter pisma Farhadiego i dostrzegą motywy typowe dla jego twórczości. Zaczyna się zwyczajnie - od wesela, na które wraz z dziećmi przyjeżdża ciotka panny młodej, Laura (Cruz), mieszkająca od lat w Argentynie. Jednak w trakcie zabawy jej nastoletnia córka Irene zostaje porwana. Kto za tym stoi? Profesjonalna szajka? A może ktoś z najbliższego otoczenia?

W trakcie poszukiwań dziewczyny i pertraktacji z porywaczami na jaw wychodzą sekrety z dawnych lat. Farhadi, wykorzystując, nie po raz pierwszy zresztą, sztafaż thrillera, stawia dojmujące pytania etyczne i egzystencjalne. Nie udziela na nie jednak żadnych jednoznacznych odpowiedzi, bo zdaje sobie sprawę, że takowych odpowiedzi nie ma. Konsekwencje naszych działań z zamierzchłej, wydawałoby się, przeszłości mogą niespodziewanie dać o sobie znać po wielu latach, a zło tak ściśle splata się z dobrem, że jednego od drugiego nie rozdzieli najsurowszy nawet moralista. Nie spodziewajmy się więc prostego happy endu czy przyjemnie oczyszczającego katharsis. Na osłodę zostaje bogate tło obyczajowe, z wyczuciem detali pokazane przez reżysera zwyczaje i obyczaje hiszpańskiego miasteczka.

Bartosz Żurawiecki

  • "Wszyscy wiedzą"
  • reż. Asghar Farhadi
  • premiera: 15.03

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019