Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Niemen według Zalewskiego

Trzeba mieć pewną dozę odwagi, ale i dużo pokory w sobie, by sięgnąć po repertuar Czesława Niemena. Krzysztof Zalewski jako kolejny artysta młodego pokolenia podjął tę próbę, pod koniec stycznia razem z wytwórnią Kayax wydając płytę pod wszystko wyjaśniającym tytułem Zalewski śpiewa Niemena.

.
Krzysztof Zalewski, fot. P. Dzienis/Kayax

W zeszłym roku minęło pięćdziesiąt lat od premiery płyty Dziwny jest ten świat Czesława Niemena, która na stałe zapisała się w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Tytułowy utwór stał się największym przebojem lat 60, a jego tekst do dzisiaj budzi w słuchaczach ogromne emocje. Projekt Zalewski śpiewa Niemena obejmuje płytę z piosenkami jednego z najbardziej oryginalnych polskich wokalistów wszech czasów oraz promującą ją trasę koncertową.

- W repertuarze oprócz najbardziej znanych kompozycji znajdą się interpretacje mniej popularnych dokonań Mistrza, które m.in. dzięki wykorzystaniu instrumentów elektronicznych zrewolucjonizowały brzmienie ówczesnej sceny muzycznej w naszym kraju - zapowiadają jej organizatorzy.

Zalewski to obecnie jeden z najciekawszych i najaktywniejszych młodych polskich wokalistów. Na przestrzeni ostatnich kilku lat którzy zdobył uznanie zarówno krytyków, jak i fanów, a jego poprzedni solowy album Złoto spotkał się ze świetnym przyjęciem, przynosząc mu wiele nominacji i nagród muzycznych.

W obszarze zainteresowań Zalewskiego znajdują się muzyczne eksperymenty oraz mieszanie stylów i gatunków. Szczęśliwie nie pozwala to na proste zaszufladkowanie artysty, który na początku kariery pozostawał raczej w nurcie rockowym, w odróżnieniu do ambitnego popu, jaki dziś proponuje swoim fanom. Co ciekawe, nie ma jednak zamiaru odcinać się od dawnych fascynacji - i tak na przykład w ubiegłym roku został ambasadorem kultowego festiwalu w Jarocinie. To zresztą tam narodził się projekt Zalewski śpiewa Niemena (stworzony na potrzeby  Motywu Niemen), który już wtedy okazał się sporym sukcesem. Właśnie na festiwalu odbyło się premierowe wykonanie piosenek Czesława Niemena w nowych aranżacjach Jurka Zagórskiego i Krzysztofa Zalewskiego, który na swoim koncie ma już wiele ciekawych kooperacji, m.in. współpracę z Natalią Niemen, Miuoshem czy Natalią Przybysz, z którą nagrał choćby znakomicie przyjęty singiel Miłość Miłość ze wspomnianego ostatniego krążka Złoto.

I tym razem Natalia Przybysz będzie wspierać go w jego muzycznych dokonaniach, w dodatku razem z siostrą Pauliną, z którą podczas koncertów trwającej trasy stworzą chórki, niezaprzeczalnie kojarzone przecież z oryginalną twórczością Czesława Niemena. Pozostali członkowie zespołu to Jurek Zagórski (gitara), Tomasz Duda (saksofon, flet), Jarek Jóźwik (instrumenty klawiszowe), Pat Stawiński (bas) i Kuba Staruszkiewicz (perkusja). Podczas koncertu w Poznaniu usłyszymy zarówno Dziwny jest ten świat, Jednego serca, jak i jeszcze nieodkryte Doloniedola czy Pielgrzym. W lutym artysta odwiedzi jeszcze sale koncertowe Gdańska, Łodzi, Krakowa, Katowic, Wrocławia, a także - jakżeby inaczej - Jarocina.

Anna Solak

  • Zalewski śpiewa Niemena
  • 12.02, g 19
  • Sala Ziemi MTP
  • bilety: 49-129 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018