Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Nie samą piłką człowiek żyje

Nie samą piłą człowiek żyje. Kultura na Euro - grafika artykułu
Nie samą piłą człowiek żyje. Kultura na Euro

Czy dla zorientowanych kulturalnie kibiców piłki nożnej chęć uczestniczenia w wydarzeniu kulturalnym wiąże się głównie z dłuższym przebywaniem w Strefie Kibica? Raczej tak.

W wybudowanej specjalnie na okazję turnieju Euro (kosztowała 18 mln złotych) Strefie Kibica odbędzie się prawie 30 koncertów i 2 spektakle teatralne. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Będzie paru gości z zagranicy, m.in. Ray Wilson (były wokalista zespołu Genesis, 23.06.) i zespół Alphaville (29.06.), który największe tryumfy święcił w latach 80. W tym kontekście ich wielki przebój "Forever Young" nabiera zupełnie nowego znaczenia. 26.06. zagra kontrowersyjny zespół z RPA - Die Antwoord. Na okładce wydanego w tym roku albumu "Tension" widnieje wokalistka zespołu trzymająca w rękach... ludzkie serce. Ma przypięte do pleców białe skrzydła, a po brodzie spływa jej strużka krwi. Koncerty w Strefie Kibica podzielono na kanały tematyczne, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Jest Poznań Welcomes You, w ramach którego zaśpiewają m.in. Mezo (8.06.) i Audiofeels (13.06.); Strefa po polsku z Małgorzatą Ostrowską (12.06.), Strachami Na Lachy (16.06.), Raz Dwa Trzy (17.06.) czy reggae'owym Indios Bravos (21.06.). Będzie też trochę rapu (20.06., Strefa Hip Hop z donGURALesko i zespołem 52 Dębiec) i rocka (25.06., Rock Pure Pleasure m.in. z Comą). Zespoły Wilki (10.06.) i De Mono (1.07.) zagrają w ramach cyklu Koncerty familijne.

Turniej Euro pobudził nieco poznańską scenę teatralną. W Strefie Kibica wystąpi Polski Teatr Tańca ze swoją najnowszą produkcją, inspirowanym sportem spektaklem "Football@" (21.06.). W strefie wystąpi też Teatr Porywacze Ciał ze swoim kolorowym, rowerowym spektaklem "Cykliści" (27.06.). Teatry przygotowują się też na gości z zagranicy. 10.06. Teatr Polski zagra "Hamleta" z napisami w języku angielskim. Teatr Usta Usta Republika zaprasza na plenerowe widowisko "Luminaria" przy moście bpa Jordana (15.06.). Światło podobno nie zna barier językowych. Na zagranicznych gości, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej o historii kraju współorganizującego Euro przygotowano wystawę "Experi-Tum. Ostrów Tumski. W nurcie historii" (od 8.06. plac katedralny). Natomiast widzów z Włoch (ich reprezentacja gra w Poznaniu dwa mecze), którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś o swoim kraju zaprasza Muzeum Narodowe na ekspozycję malarstwa włoskiego (od 2.06.). Poza tym kibiców czekają oczywiście wszystkie inne atrakcje, które akurat w czerwcu będą się w Poznaniu odbywały.

Jeśli natomiast uważacie, że przez ostatnie pięć lat zbyt dużo czasu poświęcono na mówienie i pisanie o piłce nożnej, poniżej dowiecie się, gdzie przeczekać trzy gorące tygodnie czerwca z dala od entuzjazmu kibicowskiej strefy, piłki i stadionu.

Skompletowanie tego materiału nie było łatwe. Instytucje kulturalne Poznania, mimo że są w oczywistej kontrze do tego turnieju sportowego, raczej w większości wspaniałomyślnie zachowują powściągliwość. Piszę oczywistej, chociaż wiceprezydent Dariusz Jaworski podkreśla, że sport może łączyć się z kulturą, czego wyrazem ma być oferta kulturalna Strefy Kibica. Ofertę czerwca bez futbolu w Poznaniu najprężniej budują teatry.

Teatr Nowy w każdy piątkowy i sobotni wieczór zaprasza na Zaułek bez Futbolu. W jego ramach wystąpi Mariusz Puchalski, który w czasie blisko godzinnego standupu będzie opowiadał m.in. o wpływie kopania piłki na ekologię. Emocje po występie aktora ugasi porcja muzyki. Spektakle muzyczne "Moja Piaf" lub "Projekt Sinatra" mają tę dodatkową zaletę, że można w nich wziąć udział nie znając języka polskiego. To dobra informacja dla gości z zagranicy.

Na Strefę wolną od Euro zaprasza też mały, prywatny Mój Teatr ("mój" czyli Marka Zgaińskiego). Zespół zarzeka się, że nie padnie ani jedno słowo i ani jeden skecz o piłce nożnej. Zamiast tego na scenie pojawi się m.in. Ewa Trynka z "Recitalem pieśni niepoważnych" i teatr z Wrześni Dwa teatry ze spektaklemsatyrą na obchody ważnych rocznic pt. "Uliczka pana Miłosza". Oprócz tego będzie można posłuchać muzyki greckiej w wykonaniu Aresa Chadzinikolau i bluesowej, którą zagra grupa Zjeżyc. Wydarzenia bez Euro będą się odbywały głównie w czerwcowe poniedziałki, wtorki i środy.

Mimo że 70 proc. Polaków uważa, że w czasie Euro nie powinno być żadnych protestów (dane TNS OBOP), na ulice wyjdą środowiska lewicowe. Pozostałe 30 proc. może więc 10 czerwca o g. 14, czyli w dniu pierwszego meczu rozgrywanego w Poznaniu, udać się przed gmach opery, skąd ruszy demonstracja pod hasłem Chleba zamiast igrzysk. Pod inicjatywą podpisało się wiele osób i instytucji ze świata kultury, m.in. Teatr Ósmego Dnia. Organizatorzy protestu zwracają uwagę na nieproporcjonalne finansowanie turnieju Euro, na który przeznaczono miliony złotych, obcinając równocześnie wydatki na cele społeczne i kulturę.

Protest przeciwko turniejowi szykuje też poznański happener Franek Sterczewski. Akcja pod nazwą Igrzyska za 1 euro odbędzie się 2 czerwca. Będzie to turniej piłkarski, a jeśli pojawią się chętni, to również innych dyscyplin. Idea jest prosta - darmowa, dostępna i współorganizowana przez wszystkich impreza sportowa. Więcej szczegółów na facebooku. Słupek reklamujący Zaułek bez futbolu został w maju zniszczony przez grupkę wandali, których zdenerwował widok przekreślonej piłki. Mamy nadzieję, że ten tekst nie wywoła podobnych reakcji. Wszak są w tym mieście ludzie, którzy wcale nie cieszą się z turnieju.

Natalia Grudzień

Napisz do redakcji: kulturapoznan@wm.poznan.pl

  • Teatr Nowy, Zaułek bez footballu, piątki i soboty, g. 20.30
  • Mój Teatr, Strefa wolna od Euro, poniedziałki, wtorki, środy
  • Demonstracja Chleba zamiast igrzysk, gmach opery, 10.06 g. 14
  • Happening Igrzyska za 1 euro, 2.06