Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Najlepszy krótki metraż

Ludwig Wittgenstein stwierdził, że wszystko co da się powiedzieć, da się powiedzieć w prosty sposób. Również Oscary mają swoją kategorię, w której nagradzają filmy za zdolność do tworzenia wypowiedzi zwięzłych i dosadnych. Tegorocznych nominowanych zobaczymy w poniedziałek 1 kwietnia w zamkowym Klubie Krótkiego Kina.

. - grafika artykułu
"Animal Behaviour", fot. materiały organizatorów

Pokazy krótkich metraży animowanych kandydujących do Oscara są jednymi z najpopularniejszych na Short Waves Festival, cieszą się także niezmiennie dużym zainteresowaniem wśród pojedynczych wydarzeń organizowanych przez Fundację Ad Arte. Powód jest prosty: członkowie Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej mają dość konserwatywne gusta i doceniają raczej wyłącznie tych twórców, którzy wiedzą, jak trafić ze swoim filmem do wyobraźni jak najszerszej grupy widzów. Ci, których ubiegli co bardziej rzutcy kinomani, będą mogli nadrobić seanse z nominowanymi do Oscarów filmami aktorskimi i animowanymi. Pokazy odbędą się w Zamku 1 i 8 kwietnia.

W tym roku za najlepszy film krótkometrażowy zostało uznane Skin. Izraelski reżyser Guy Nattiv podjął w nim z wyjątkową przenikliwością trudny temat współczesnego odradzania się ruchów faszystowskich na świecie. Jego bohaterowie to grupa skinheadów z USA, która wychowuje chłopca na swoje podobieństwo ucząc go rasistowskiej ideologii. Nattiv oparł swój film na prawdziwych wydarzeniach, trafiając też bezbłędnie w zeitgeist bulwersujących wydarzeń w Stanach Zjednoczonych. Z tego setu wyróżnia się też wstrząsające Fauve Jérémy'ego Comte. Kanadyjski reżyser pokazuje, jak w surowym i niebezpiecznym krajobrazie kopalni odkrywkowej zabawa dwóch chłopców szybko można przekształcić się w coś poważnego, w czym swój udział będzie miała zachłanna i bezlitosna Matka Natura.

Również w świecie dzieci rozgrywa sięDetainment Vincenta Lambe i Darrena Mahona. Duet reżyserski zdecydował się zrekonstruować szokującą sprawę zabójstwa trzyletniego Jamesa Bulgera z 1993 roku. W półgodzinnym Detainment prawda odsłania się powoli wraz z przesłuchaniem przez policję dwójki nieletnich podejrzanych. W latach 90-tych opinię publiczną zszokowało to, że choć ponad trzydzieści osób było świadkami znęcania się przez chłopaków nad Jamesem, wszyscy oni "uznali", iż to trójka rodzeństwa - nikt nie zainterweniował i nie ocalił chłopczyka przed śmiercią.

W Marguerite Marianne Farley subtelnie opowiada o porozumieniu, które zostaje zbudowane między starszą panią a opiekującą się nią pielęgniarką, natomiast w Mother Rodrigo Sorogoyen del Amo tworzy sytuację, której w koszmarach obawia się każdy rodzic. Oto tytułowa matka odbiera w Hiszpanii telefon od jej sześcioletniego synka. Chłopiec jest na wakacjach z ojcem we Francji - w tym momencie znajduje się na plaży, ale nie wie, gdzie podział się jego tato...

Krótkie kreskówki

Z kolei 8 kwietnia zobaczymy program filmów animowanych. Członkowie Akademii nagrodzili Bao, kanadyjską animację komputerową wyprodukowaną przez studio Pixar. Jego reżyserka Domee Shi w wieku dwóch lat przeniosła się wraz z rodzicami z Chin do Kanady i właśnie doświadczenie migracji stało się podstawą jej animacji. Bohaterka filmu to starzejąca się kanadyjska Chinka, której samotność przerywa fantastyczna sytuacja: oto ulepiony przez nią pierożek Bao ożywa, stając się jej magicznym synem.

Bardzo ciekawie relacje międzyludzkie Alison Snowden i David Fine przenoszą w krainę zwierząt w swoim psychoanalitycznym, przezabawnym szorcie Animal Behaviour. Ich pożywką jest sytuacja terapii grupowej. Choroby, zaburzenia i problemy psychiczne są dla wielu ludzi powodem do wstydu, a przyznanie się do ich posiadania - niemożliwe, bo stygmatyzujące. Snowden i Fine obłaskawiają ten delikatny temat, podsuwając trochę prowokacyjne myśli, podane w niezobowiązującej formie na pograniczu żartu i bajki zwierzęcej.

Z kolei Weekends Trevora Jimeneza jeszcze przed nominacją do Oscarów zostało nagrodzone na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy nagrodą jury i publiczności. Reżyser opowiada o przeżyciach chłopca wędrującego między dwoma domami rozwiedzionych rodziców. Akcja tej rysunkowej animacji jest osadzona w Toronto lat 80-tych ubiegłego wieku.

Marek S. Bochniarz

  • Klub Krótkiego Kina: Oscar Nominated Shorts
  • Centrum Kultury Zamek
  • 1 i 8.04, g. 19
  • bilety: 10 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019