Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Na zimową nudę

W tym roku uczniowie z Wielkopolski wraz z kolegami m.in. z województwa lubuskiego i kujawsko-pomorskiego rozpoczną przerwę międzysemestralną jako pierwsi. Sprawdzian na gotowość w czasie ferii poznańskie instytucje kultury zdały celująco.

.
fot. materiały prasowe

Jak zwykle atrakcyjna będzie Zima w Zamku. W programie m.in. warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat. W pierwszym tygodniu ferii będą to np. zajęcia z robotyki i programowania przy wykorzystaniu programu Lego Education - WeDo 2.0 i warsztaty plastyczne z wyobraźni przestrzennej z wykorzystaniem techniki pop-up. Kolejno odbędzie się także dwudniowy cykl warsztatów skonstruowanych w formie gry terenowej wokół zamku, tj. Botanika miejska. - Zagramy w grę z rzeczywistością i wyobraźnią, które w połączeniu doprowadzą nas do zaskakujących odkryć. Wykorzystamy różne techniki plastyczne, stworzymy nowe miejsca, które przeniosą nas do innych wymiarów postrzegania - zachęcają do wzięcia udziału w zajęciach organizatorzy. Oprócz tego zaplanowano również m.in. zajęcia plastyczne Atlasy wyobraźni, dotykające zagadnień natury, oraz taneczne W 5 dni dookoła świata.

W Zimowej Strefie Zabawy mile widziane będą z kolei nieco młodsze dzieci, tj. w wieku 3-5 lat, dla których zaproponowano szereg innych warsztatów, m.in. Budowniczowie na 5, Zima lubi dzieci najbardziej na świecie oraz Śnieżne miasta. - Budulcem będą małe śnieżynki z magicznych płatków, które własnoręcznie wykonamy. Nie będzie to jedyny materiał, jaki wykorzystamy przy projektowaniu miasta. Budować będziemy z filcu, folii, piór... i z tego, co nam podpowie nasza wyobraźnia - wyliczają pomysłodawcy. Ponadto w programie Czerwony Kapturek Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha, który dedykowany jest dzieciom w wieku 5+. Spektakl w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego (w Teatrze Muzycznym w Poznaniu zrealizował m.in. przedstawienie Madagaskar - musicalowa przygoda) tłumaczony będzie na język migowy.

Dwa tygodnie z Muminkami

Zima z książką  w Bibliotece Raczyńskich upłynie natomiast pod znakiem 105. rocznicy urodzin Tove Jansson, autorki słynnej serii książek o Muminkach. - Dolina Muminków jest jednym z bardzo tajemniczych, ale też urokliwych miejsc na literackiej mapie świata. Zapraszamy do odwiedzenia jej i lepszego poznania zamieszkujących tam postaci - zachęcają organizatorzy. Dzieciaki podczas zajęć będą mogły również m.in. poszerzyć swoją wiedzę przyrodniczą i lepiej poznać Skandynawię. Wszystkie propozycje przeznaczone są dla czytelników w wieku szkolnym. Szczegółowych informacji na temat spotkań udzielają pracownicy poszczególnych filii.

Gry z historią

Ferie można spędzić również w muzeach. W Muzeum Archidiecezjalnym odbędą się warsztaty Muzealny detektyw. Ich uczestnicy (dzieci i młodzież w wieku 6-15 lat w grupach do 25 osób) będą musieli w ciągu godziny odnaleźć skarb, tj. szczerozłoty kielich. W pałacu Górków natomiast zaplanowano cykl zajęć Czas wolny w starożytności - gry i zabawy naszych przodków. W programie m.in. warsztaty plastyczne Magiczny krzemień - gry i zabawy w pradziejach, Zaczarowany pędzel - malowidła naskalne, Dlaczego kostki do gier są sześcienne? czy Dawne i współczesne gry nomadów. O małych i tych nieco większych zadba także w czasie ferii m.in. Rogalowe Muzeum Poznania, Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, w którym to 19 i 22.01 o g. 11 odbędą się spotkania z Magdą Podbylską, autorką książki dla dzieci A u nas powstanie!, lub Rezerwat Archeologiczny Genius loci, gdzie zaplanowano warsztaty Przyroda w świecie Słowian oraz Tajemnica mumii.

Figle ze sztuką

Galeria Miejska Arsenał z kolei zaprasza w pierwszym tygodniu ferii na Opowieści ukryte w drewnie, gałganku i tekturze, czyli półkolonie dedykowane dzieciom w wieku 7-10 lat. Za ich realizację odpowiada zespół animatorów i pedagogów z Projektu Zieleniak, Sagan Sag oraz Tomka Stolarza z Lasu. - Zapraszamy dzieci na półkolonie, w trakcie których przekonamy się, jak ważne są w naszym życiu opowieści, zdobędziemy umiejętności stolarskie, pogramy w tradycyjne gry, a także stworzymy nietuzinkowe zabawki oraz damy się ponieść fantazji - gwarantują organizatorzy. W drugim tygodniu ferii z kolei zaplanowano półkolonie dla dzieci i młodzieży w wieku 10-13 lat. Twarze/Kamuflaże to pięciodniowy cykl warsztatów, w trakcie których uczestnicy zgłębią temat twarzy i ciała w sztuce. - Zastanowimy się, na ile są one ważnym elementem naszej tożsamości, po co nam maski i jak na co dzień się kamuflujemy. W trakcie zajęć postawimy na wymianę myśli, twórcze eksperymenty i bawienie się formą - zapewniają twórcy. Zajęcia poprowadzą Agata i Szymon Marchlewiczowie. - Każdego dnia testować będziemy inne techniki plastyczne, tworząc prace na papierze i w przestrzeni. Mamy nadzieję, że poza szansą na zdobycie nowych umiejętności, proponowane półkolonie będą dla uczestników okazją do trochę lepszego poznania samych siebie - zachęcają do wzięcia udziału w zajęciach.

Eksperymenty z teatrem i grafiką

Świat odkrywców to natomiast hasło 19. Zimowego Pogotowia Sztuki. Półkolonie, których celem jest odkrycie nowych lądów, odległych kosmicznych światów i mikrokosmosu, realizowane będą w różnych miejscach Poznania z grupami dzieci i młodzieży w wieku 6-14 lat. Po raz pierwszy także zaplanowano zajęcia dla indywidualnych uczestników z opiekunami w Foyer Sceny Wspólnej. W programie m.in. warsztaty Tajemnicza mapa, Zaginione wyspy, Moja twarz, Świroptaszki, Teatralne pudełko z lalkami, Lalki z kuchennej szuflady, Podróżuję we własnej chmurze!, Podziemne miejsca spotkań. Magiczne kanały, Czarodziejskie Zimostatki na wodach naszej wyobraźni oraz Konfitury na zimowe podróże, te małe i te duże.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Ferie zimowe w Wielkopolsce
  • 14-27.01

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019