Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Mroczne przestrzenie

Klub LAS na czas halloweenowo-zaduszkowy przygotował wspaniały, potrójny koncert muzyki noise'owej i ambientowej. Wystąpią artyści z Australii, Kanady i Danii.

. - grafika artykułu
Mikael Tobias, fot. materiały prasowe

Na swojej tegorocznej europejskiej trasie koncertowej Poznań odwiedzi australijskie trio Kollaps. Zespół założony przez gitarzystę Damiana Cowarda, perkusistę Robina W. Marsha i wokalistę Wade'a Blacka zadebiutował w sierpniu 2015 roku EP-ką z czterema utworami "Heartworm". Muzycy jeszcze wówczas, jak sami przyznają, naiwnie i dość oczywiście traktowali kwestię instrumentacji i standardowej formuły współczesnego zespołu.

Pod koniec września ubiegłego roku trio wydało już w pełni dojrzały album "Sibling Lovers", na którym wybrali się w podróż w sfery brudnych brzmień: w mroczną i okrutną przestrzeń. Ich celem była dekonstrukcja konwencji, jakie ich dotychczas wiązały. Jak tłumaczył Wade Black w wywiadzie dla Post Punk, ich nowy album "mocno wiąże się z emocjonalnym chaosem i egzystencjalizmem. Uważam, że konieczne jest, abym znalazł się w negatywnym stanie umysłu zanim wystąpię z zespołem". Wokalista celował tym razem w utwory, które będą oddziaływały niczym nóż wbity w żołądek. Artyści do tworzenia muzyki używają zresztą odpadków metalowych i plastikowych, materiałów literalnie zwracanych społeczeństwu w formie hałasu, stanowiących rodzaj audialnego ataku, gdyż współczesne społeczeństwo uważają za chore. Podpowiedź stanowią już zresztą tytuły utworów: "Rak", "Kapitalizm", "Wiatry Hiroshimy". Reprezentują zatem muzykę industrialną, która nie jest czczym, pustym hałasem. Zresztą, dla Wade'a Blacka to, co najlepsze w tym gatunku reprezentują Japończyk Chu Ishakawa i Einsturzende Neubauten w swej wczesnej twórczości.

Gitara jako eksperymentalny środek ekspresji

Projekt Thisquietarmy założył w 2005 roku gitarzysta Eric Quach, kanadyjski pionier muzyki eksperymentalnej. Artysta uczył się gry, kompozycji i produkcji w postrockowym zespole Destroyalldreamers, a utworzony początkowo pobocznie projekt solowy miał być odskocznią od kompromisów charakteryzujących pracę w zespole. W Thisquietarmy Quach tworzy pejzaże muzyczne, wykorzystując gitarowe drony, elementy ambientu, post-punka czy doom metalu. Liczy się dla niego dopracowanie detali, przemyślenie i przepracowanie nowych pomysłów - i chyba stąd bierze się dość spory estetyczny rozrzut audialnych pejzaży.

Zanim zajął się muzyką, Eric Quach tworzył filmy i malował obrazy. Projekt Thisquietarmy powinniśmy traktować jako poszerzenie mediów. "Dużo malowałem aby wyrazić się artystycznie i chciałem po prostu przełożyć tego kreatywnego ducha w podobny sposób, tyle że za pomocą dźwięków" - wyjaśniał w wywiadzie dla Echoes and Dust.

Dekonstrukcja prostych dźwięków

Mieszkający w Kopenhadze Kanadyjczyk Mikael Tobias jest kompozytorem, producentem i artystą pracującym z dźwiękiem, który zajmuje się muzyką sytuującą się na pograniczu ambientu i industrialu. Jego kompozycje są piękne poprzez swoją oszczędność i posiadają spory komercyjny potencjał. Dlatego twórczość Tobiasa jest wykorzystywana w filmach, telewizji, spotach reklamowych czy instalacjach. Pod swoim nazwiskiem artysta wydał w ubiegłym roku album "Absentia", na który składają się wielowarstwowe utwory o falującym rytmie, przez co całość ma charakter zgoła immersyjny.

Po koncercie (o g. 23) odbędzie się afterparty w Kisielicach (ul. Stanisława Taczaka 20).

Marek S. Bochniarz

  • Kollaps, Thisquietarmy, Mikael Tobias
  • LAS (Pawilon)
  • 1.11 g. 20
  • bilety: 30-40 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018