Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Możesz pomóc wydać książkę Noacha Lasmana

Wystartowała kampania crowdfundingowa, której celem jest zebranie pieniędzy na przygotowanie do druku książki poznańskiego Żyda i izraelskiego pisarza Noacha Lasmana "Wspomnienia z trzech światów".

.
Noach Lasman (pierwszy z prawej) jako żołnierz II Armii Wojska Polskiego z żydowskimi przyjaciółmi, Łosice 1944

"To żydowskie życie poznaniaka przed, w czasie i po wojnie w Polsce i w Poznaniu opowiedziane przez autora uczciwie i powściągliwie. Pięknie napisane" - pisze o książce jej pomysłodawca i redaktor, Andrzej Niziołek, autor projektu "Fira. Poznańscy Żydzi. Opowieść o życiu". I dodaje: "Dotąd nie ma książki, która opisuje żydowski los w czasie wojny w Polsce z perspektywy poznańskiego Żyda".

Dla Andrzeja Niziołka książka Noacha Lasmana jest kontynuacją albumu "Fira. Poznańscy Żydzi. Opowieść o życiu" z 2014 roku. Była to opowieść młodej Firy Mełamedzon o świecie przedwojennego żydowskiego Poznania, która kończyła się tuż przed wybuchem II wojny. Wspomnienia Noacha podejmują wspomnienia Firy i są świadectwem losów poznańskich Żydów podczas wojny oraz końca ich wielowiekowej historii.

Noach Lasman ma 94 lata, żyje w Jerozolimie. W 1957 roku wyjechał z Polski do Izraela. Był geologiem, pracował m.in. w Afryce i Ameryce Południowej. Pisać zaczął na emeryturze, ale myślał o tym już po wojnie. Pisał po polsku, napisał siedem książek, w większości wspomnieniowych, z których w Polsce ukazały się dwie, m.in. powieść "50 kilometrów od Treblinki". Jego wspomnienia są u nas niemal kompletnie nieznane.

Wydawcą książki (o roboczym tytule "Wspomnienia z trzech światów") będzie Wydawnictwo Miejskie Posnania (publikacja planowana jest na jesień 2018 roku). Brakuje jednak pieniędzy na kwerendę w poszukiwaniu materiałów, opracowywanie ich, spotkania ze świadkami historii, poszukiwania ikonografii - działania czasochłonne i wymagające podjęcia licznych podróży. Stąd kampania na portalu crowdfundingowym Wspieram.to, która potrwa do 3 marca.

sk