Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Między innowacją a eksperymentem

Po raz pierwszy w Poznaniu - 25 września w Parku Stare Koryto Warty - odbędzie się pokaz filmu wolumetrycznego, czyli obrazu korzystającego z połączenia technologii VR (wirtualnej rzeczywistości) i gry aktorskiej. Seans towarzyszy mobilnej instalacji przygotowanej z okazji 100-lecia powstania rewolucyjnego dla kinematografii filmu Gabinet doktora Caligari.

.
"Gabinet doktora Caligari", 1920 r., reż. Robert Wiene

Wystawa powstała z okazji jubileuszu Republiki Weimarskiej. Przede wszystkim jednak jest hołdem dla filmu Gabinet doktora Caligari, który miał swoją premierę w Berlinie 26 lutego 1920 roku. Datę tę uznaje się za narodziny światowego kina artystycznego, ale również nowego filmowego stylu: ekspresjonizmu. Film łączy się tutaj ze sztukami plastycznymi: malarstwem, grafiką czy scenografią.

Obok obrazów polskich neoekspresjonistów wystawa udostępnia multimedialne prezentacje wykorzystujące zbiory muzeum Deutsche Kinemathek w Berlinie. Dla wielbicieli sztuki prezentowana będzie galeria obrazów i plakatów, a w sali kinowej odbędą się seanse odrestaurowanego Gabinetu doktora Caligari.

Punktem centralnym instalacji będzie pokaz filmu Sen Cezara z Arkadiuszem Jakubikiem i Jakubem Gierszałem w rolach głównych. To nawiązanie do filmu z 1920 roku, wykorzystujące pionierską technikę wolumetryczną. Czy mające premierę 100 lat po debiucie oryginału dzieło ma szansę stać się kolejnym przełomem w historii kinematografii? W dużej mierze zależy to od odbioru publiczności.

mw

  • Gabinet/Das Kabinett
  • Park Stare Koryto Warty
  • premiera instalacji: 25.09, g. 18-20
  • czynna do 13.10 (wt.-pt. w g. 14-20, sob.-niedz. w g. 12-18)
  • wstęp wolny
  • organizator: Goethe-Institut w Warszawie, Galeria Miejska Arsenał