Kultura w Poznaniu

Książki

Dymki, kreski, opowieści

Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej to wydarzenie, które przypomina, że popkulturę można oswajać na różne sposoby. Hołdując metodzie naukowo-badawczej, kierując się ku interpretacji ideowo-artystycznej, eksplorując poziomy meta czy w końcu bawiąc się i budując fandomy. I każdy z nich jest dobry!

Czytaj artykuł
Gdzie czujemy się dobrze?

- "Miasto feministyczne, będące tematem »Miasta dla kobiet«, to miasto sprawiedliwe, równościowe, dostępne dla wszystkich, nie tylko najsilniejszych lub stanowiących większość. Dzisiejszy świat, państwa, miasta zaprojektowane są według norm. Normy zaś zaprojektowane są z myślą o modelowym człowieku - białym, pełnosprawnym, heteroseksualnym cismężczyźnie [...]" - czytamy w recenzji Aleksandry Gryc dla "Architektury & Biznesu". Głos w dyskusji wokół tytułu - 18 kwietnia w Teatrze Ósmego Dnia, zabiorą również Sylwia Chutnik i Magda Okraska.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Demony leków i lekofobii

Psychotropy w Stanach Zjednoczonych wypisywane są nadmiarowo, Big Pharma ma krew na rękach, a lawiny recept zmiotły niejedno życie. Robert Whitaker w swoim reportażu posuwa się jednak do skrajności - demonizuje leki psychiatryczne. Wszystkie. Prowokujący do dyskusji Zmącony obraz autora po kilkunastu latach od premiery dociera do polskojęzycznych czytelników za sprawą tłumaczenia Jana Dzierzgowskiego.

Czytaj artykuł
Dlaczego nikt o tym nie krzyczy?

- Brakowało mi osi narracyjnej. Nie chciałem pisać zbioru reportaży o wodzie, więc szukałem tej jednej historii, która będzie metaforyczna i zabierze mnie w różne krainy i czasy. Kluczem okazały się motyle monarchiczne - mówi w podcaście Stasi Budzisz Szymon Opryszek, laureat konkursu reporterskiego Wydawnictwa Poznańskiego. Autor książki Woda. Historia pewnego porwania 11 kwietnia będzie gościem Biblioteki Wojewódzkiej.

Czytaj artykuł
Oskarżenia, doniesienia, przemilczenia

Jeden z nich jest tłumaczem, który biegłość w operowaniu kilkoma językami literackimi przekłada na mowę wiązaną. Drugi stopił poezję z lodem gór lodowych i lodowców, później został kronikarzem światowych tragedii. Trzeci, choć jest jednym z najlepszych slamerów w Europie, dopiero zalicza książkowy debiut. I to właśnie barwne trio zagości w czwartek w Zamku podczas kolejnej odsłony Seryjnych poetów.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Trzy w jednej: czy to nie za dużo?

Mam problem z powieścią Hanyi Yanagihary Do raju. I to wcale nie ten, że chodzi o opasłe tomiszcze, które w polskim wydaniu ma ponad 700 stron. Problem jest poważniejszy - wciąż nie wiem, czy to kolejna próba na drodze ku wielkiej amerykańskiej powieści, czy jednak kolejne zgrabnie napisane czytadło. Wciąż nie wiem więc, czy tę książkę polecać, czy jednak niekoniecznie.

Czytaj artykuł
Przyjaźń w cieniu wojny

Dwaj dziennikarze, Reinhard Bingener i Markus Wehner, przyjrzeli się relacjom Niemiec i Rosji w okresie poprzedzającym pełnoskalową wojnę na Ukrainie. Wyszedł z tego reportaż niepokojąco przypominający thriller polityczny. O szokujących ustaleniach autorów Moskiewskiego łącznika opowiedzą Mateusz Wiliński, Viktor Savinok oraz Dagmara Świerkowska-Kobus z Instytutu Zachodniego. I to już w poniedziałek 8 maja w Bibliotece Raczyńskich.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Śmiać się czy płakać?

Natalka Suszczyńska działa jak literacki blender, który rozdrabnia i miksuje konwencje, konwenanse, anegdoty oraz memy, oferując nam nie do końca zdrowe, ale bardzo smaczne, smoothie.

Czytaj artykuł
Tekst nie przedłuża życia

- Kiedy jesteś pisarzem i zaczyna się wojna, czujesz się kompletnie bezużyteczny [...] Pomogła mi praca fizyczna. Ładowałem paczki, nie myślałem. A wieczorem byłem zmęczony, mogłem zasnąć. I to było super. Bo zasnąć przez dwa pierwsze tygodnie wojny nie było tak łatwo - mówił na czwartkowym spotkaniu w Welcome Center Andrij Lubka. W ciągu dwóch godzin sprzedał swoje wszystkie książki. Do Wrocławia, gdzie w piątek również spotka się z czytelnikami, pojedzie bez Wojny z tyłu.

Czytaj artykuł
LEKTURKA. Pêle-mêle

Podobno była "małym diablątkiem", nie spała w nocy. I żadna z opiekunek nie wytrzymała z nią długo. Usypiała tylko ze swoim ojcem Wincentym, a kiedy trochę podrosła, kazała wszystkim czytać sobie bajki. Niby nic szczególnego, w wielu domach tak właśnie jest. Jednak w tym jednym - między podpoznańskim Kórnikiem i Bninem urodziła się Ona - Wisława Szymborska, późniejsza poetka i laureatka literackiej Nagrody Nobla. Książką Szalik... Michał Rusinek uczcił w minionym roku jej setne urodziny.

Czytaj artykuł
Nie raz był pod ostrzałem

Kilka dni temu, za pieniądze ze zbiórek, kupił 257. samochód terenowy dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Tak Andrij Lubka wspiera rodzimą armię. Spotkanie z autorem wokół jego najnowszej książki Wojna od tyłu (Війна з тильного боку ) odbędzie się 27 marca w Welcome Center.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Tym razem lupa na siebie

Nie jest to może tak porażająca syntezą książka, jak Lata, nie jest to też taka opowieść, jak Bliscy, a jednak noblistka Annie Ernaux w Ciałach oddaje nam, czytelnikom, całą siebie. Nieraz tak bardzo, że aż trudno w to uwierzyć, innym znów razem do bólu dosłownie. W kilku ważnych dla autorki wydarzeniach musimy się zanurzyć: inaczej nie sposób wyobrazić sobie tę lekturę.

Czytaj artykuł
LEKTURKA. Możesz to jeszcze naprawić

Ostatnia dzika ostoja szwedzkiej autorki i ilustratorki Cecilii Heikkilä to idealna lektura na marzec. Bo w czwarty weekend miesiąca na całym świecie, w Polsce o g. 20.30, zgasną światła. Akcja "Godzina dla Ziemi" zachęca do podejmowania prostych działań, by pomóc naturze. Ta w spotkaniu z człowiekiem, nie ma szans.

Czytaj artykuł
Może pora to zmienić?

- Wielu naszych potomków, wbrew mitowi, wywodzi się z warstwy chłopów, z rodzin ubogich. Doświadczenie biedy jest doświadczeniem dużej części społeczeństwa [...] Wiele osób powtarza, że myśmy wiedzieli, że babcia była służącą przed wojną. Ale ona nie chciała o tym mówić, a my się wstydziliśmy i też nie pytaliśmy o to. Ale dlaczego tak jest? - zastanawiała się na antenie Radia Wrocław Joanna Kuciel-Frydryszak. Spotkanie z autorką książki Chłopki. Opowieść o naszych babkach, która od maja 2023 roku bije rekordy sprzedaży, odbędzie się 21 marca w Teatrze Polskim.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Ptaki głośniejsze od syren

"Czas wojny to tak naprawdę czas zniszczonej panoramy, zerwanej komunikacji między przeszłością i przyszłością" - pisze Serhij Żadan. Łączność tę mogą przywrócić tylko język i pamięć. Dlatego też słynny buntownik ukraińskiej literatury skrupulatnie prowadzi na swoim Facebooku dziennik wojenny. I tu zaskoczenie. Pierwszy rok pełnoskalowego konfliktu rosyjsko-ukraińskiego widziany oczami pisarza to zapiski niespodziewanie optymistyczne, pokrzepiająca, a bywa że i uwznioślająca, twórczość tyrtejska epoki internetu, dronów i ludobójstwa.

Czytaj artykuł
Architekt do zadań specjalnych

Gdy jego klient zapragnął domu-fortecy, zaprojektował Dom Bezpieczny o ruchomych ścianach. Gdy inwestor marzył o domu z garażem będącym integralną częścią mieszkania - wymyślił Dom Autorodzinny. Dla siebie natomiast zaprojektował Arkę Koniecznego z przeszkloną elewacją i widokiem na Beskid Śląski. Robert Konieczny, prawdopodobnie najsłynniejszy architekt w Polsce, już w czwartek będzie gościem Biblioteki Raczyńskich. Okazję do spotkania stanowi premiera książki Konieczny. Na styk.

Czytaj artykuł
Odnalezione w przekładzie

To właśnie im zawdzięczamy znajomość klasyki i nowości wydawniczych. Wybrały i wybrali drogę tych, którzy choć odgradzają się od czytelnika nazwiskami autorów, trzymają w karbach życie literackie. Mowa oczywiście o tłumaczkach i tłumaczach. Jedną z tych wpływowych i jakże pracowitych osób jest Magda Heydel, której zawdzięczamy m.in. przekłady dzieł Virginii Woolf. Naukowczyni już w środę odwiedzi CK Zamek.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Fantastyczne portrety i reportaże

Jeśli Argentyna kojarzy Wam się jedynie z piłką nożną, Diego Maradoną i wołowiną, to Nitrogliceryna niepokoju zdecydowanie jest zbiorem reportaży i portretów właśnie dla Was - poszerza ten obraz kraju na południowej półkuli w sposób chwilami trudny do przewidzenia, nierzadko aż do bólu. Przy okazji prezentuje dziennikarstwo z najwyższej półki.

Czytaj artykuł
Kto czyta, ten lubi błądzić

Czytasz? Piszesz? Ilustrujesz? Od 8 do 10 marca koniecznie odwiedź Poznańskie Targi Książki. To okazja do spotkania ulubionych autorów, zobaczenia pięknych ilustracji i uzupełnienia domowej biblioteczki.

Czytaj artykuł
Stare rany

Pisarki, które spotkają się w CK Zamek 8 marca łączy wspólna misja "odpominania" często bardzo bolesnych mikrohistorii wpływających na to, jak zostaliśmy ukształtowani. Stasia Budzisz w książce Welewetka. Jak znikają Kaszuby wraca na Pomorze, skąd pochodzi, aby przeprowadzić rozrachunek z własną przeszłością i zaakceptować przemilczaną część swojej tożsamości. Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia Anety Prymaki-Oniszk to przyczynek do refleksji nad wciąż aktualnym problemem napiętych stosunków polsko-białoruskich.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4