Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Mapa wielkopolskich festiwali

Open'er Gdynia, OFF-Festival Katowice, Przystanek Woodstock, Orange Warsaw Festival - czy wszystkie najważniejsze polskie festiwale muzyczne odbywają się poza Wielkopolską? Czy słusznie zazdrościmy mieszkańcom Warszawy i Trójmiasta bogatszej oferty kulturalnej? A może po prostu nie znamy dokładnej mapy muzycznych imprez w naszej okolicy?

.
fot. Tomasz Nowak

Dokładniejsza analiza pokazuje, że w Wielkopolsce dzieje się dużo, a dźwięki wielu gatunków rozbrzmiewają tak w stolicy regionu, jak i w mniejszych miejscowościach od początku lipca aż do końca sierpnia.

Zaczynamy naszą podróż zapowiadającą wiele niezwykłych festiwali. Gwarantujemy, że jeśli podążycie Państwo z ich nurtem, w te wakacje nie będziecie się nudzili ani minuty!

Lekkie lato w rytmach popu

Gdy słupek rtęci przekracza 25°C, nic dziwnego, że marzymy już tylko o odrobinie cienia, beztroski, wakacyjnego luzu i wakacyjnej muzyki. Zaskakująco dużo wielkopolskich festiwali zagra w tym roku w rytm lżejszych nut. Tak zapowiada się festiwal Na Falach (dawniej Maltańska Scena Muzyczna) organizowany przez miasto Poznań, Teatr Muzyczny w Poznaniu oraz POSiR, który rozpocznie się już pod koniec czerwca. W ramach wydarzenia odbędzie się dziesięć koncertów: pięć na Jeziorze Maltańskim (scena na wodzie) i pięć na plaży Jeziora Strzeszyńskiego, a wystąpią m.in.: Anita Lipnicka, Otsochodzi, Dwa Sławy / Arbak / Atypia, Big Cyc, The Dumplings, Mikromusic (Malta) oraz Luxtorpeda, Lao Che, Fisz Emade, Xxanaxx, Barbara Wrońska (Strzeszynek).

Bez Męskiego Grania lato nie byłoby tak wspaniałe! Najsłynniejsza letnia trasa koncertowa rozpocznie się 14.07 w Poznaniu, a zakończy 25.08 w Żywcu. Koncert inaugurujący 9. edycję odbędzie się na Cytadeli. Usłyszymy wówczas najsłynniejszych, młodych popowych artystów, czyli m.in. Dawida Podsiadło, Korteza oraz Krzysztofa Zalewskiego - liderów orkiestry Męskie Granie i wykonawców tegorocznego singla promującego wydarzenie.

Są też festiwalowe nowości, a wśród nich Edison Festival - Taste of Music w Baranowie (21-22.07). Ta nowa impreza na festiwalowej mapie Wielkopolski przyciągnęła znanych oraz początkujących artystów. Zaproszenie przyjęli  m.in. Ania Dąbrowska, Kortez, Bovska, Kasia Lins, Rosalie., Lor, Sonia Steins oraz Gizmo Varillas. W czasie wydarzenia "posmakujemy" nie tylko doskonałej muzyki, ale także wielu propozycji street foodowych.

Zmysły słuchu i smaku pobudzi też z pewnością cykl letnich koncertów plenerowych Cydr Lubelski Spragnieni Lata. W Poznaniu 11.08 zabrzmi nostalgiczny pop (Kasia Lins), zapanuje radość i beztroska (Marcelina), do uszu dotrą zupełnie nowe brzmienia (Smolik/Kev Fox), a jedynym obowiązkiem stanie się zabawa (Bitamina). Trzeba przyznać, że fani popu przez całe dwa miesiące będą mieli sporo okazji do zabawy. Zakończenie wakacji odbędzie się przy dźwiękach indie popu. Podczas Late Summer Festival (1.09), nowego miejskiego festiwalu, z pewnością nie zabraknie przeboju Another Love, gdyż na maltańskiej scenie zagra Tom Odell! Prócz niego usłyszymy także Katarzynę Nosowską w nowej, solowej odsłonie, uzdolnioną Darię Zawiałow, eterycznego Ralpha Kaminskiego, alternatywne Muchy, performatywną Mery Spolsky, przekornego Kamila Pivota oraz melancholijnego Pepe.

Lusowo na blusowo i rockowa klasyka

Wielbiciele bluesa powinni stawić się na stacji Poznań Główny 7 lipca, skąd odjedzie Blues Express w kierunku Zakrzewa (6 lipca odbędą się także koncerty w Pile). Kultowy festiwal łączący bluesa z wolnością podróżowania koleją w tym roku obchodzi 25-lecie. Z tej okazji zaprosił legendy muzyki bluesowej, m.in. Chucka Fraziera & Brick House.

Natomiast w sierpniu fani bluesa nie mogą ominąć Lusowa. Ta niewielka miejscowość 25.08 podczas festiwalu BLusowo stanie się miejscem, którego nie powstydziłby się sam BB King.

Legendarny festiwal, mekka młodych buntowników, niegdyś odskocznia od szarej rzeczywistości PRL-u, dziś festiwal na miarę europejską, który nie zatracił jednak nic ze swojego nonkonformistycznego charakteru. To oczywiście Jarocin Festiwal, który odbędzie się w dniach 13-15 lipca, a zagrają legendy muzyki rockowej, jazzowej, hiphopowej, a także młode zespoły, które już mocno namieszały na muzycznej scenie. Wśród wykonawców m.in. Pink Freud, Sztywny Pal Azji, Katarzyna Nosowska, Lech Janerka, Coma, Jan Garbarek.

Kilkanaście dni po Jarocinie czeka na nas 30 zespołów i ponad 150 muzyków, którzy zagrają podczas piątej edycji Powidz Jam Festiwal (26-29.07). Organizatorzy wydarzenia chcą "zalać miasteczko muzyką". Z pewnością uda im się stworzyć mocny nurt, gdyż zagra tam Kortez, Ørganek, Xxanaxx oraz Rosalie.

Peace, love, reggae & folk

Tym razem muzyczna fala poniosła nas aż do Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie w dniach 20-21.07 swoje 18. urodziny obchodzić będzie Reggae na Piaskach Festiwal. Podczas tej jednej z najpopularniejszych polskich imprez plenerowych afirmowane są wszystkie wartości kultury reggae. W ciągu prawie dwóch dekad na Piaskowych deskach wystąpiła czołówka polskich artystów reggae, jak i goście zagraniczni. W tym roku nasz kraj reprezentować będzie Gutek, The Djangos, Shashamane oraz Reggaeside, natomiast wprost z Jamajki - miejsca narodzin reggae - przyjedzie Andrew Tosh znany z takich hitów jak Pick Myself Up czy What a Gwaan.

Dla wielbicieli poznawania kultur lokalnych społeczności z całego świata doskonałym wydarzeniem będzie XVIII Światowy Przegląd Folkloru Integracje. Liczne koncerty, odbywające się w dniach 11-19.08 w Nowym Tomyślu, Pobiedziskach, Poznaniu, Lesznie, Wrześni, Wronkach, Grodzisku Wielkopolskim i Swarzędzu przedstawią złożone dziedzictwo muzyczne różnych kultur.

Wielkopolska z klas (yk)ą

Wielkopolska klasyką słynie. To w tym województwie odbywa się konkurs Wieniawskiego, to tu tworzył Nowowiejski i prężnie działają liczne instytucje kulturalne. Nic więc dziwnego, że w okresie letnim melomanów czeka wiele atrakcyjnych koncertów muzyki klasycznej. Przez trzy tygodnie (17.08-2.09) w licznych miejscowościach naszego województwa i nie tylko (w zeszłych edycjach były to m.in. Poznań, Gniezno, Koło, Hermanów, Pleszew, Stęszew, Jarocin, Szamotuły, Środa Wielkopolska, Ostrów Wielkopolski, Berlin, Jarosławiec, Kołobrzeg) królować będzie gitara klasyczna, rockowa i jazzowa. Podczas festiwalu Akademia Gitary usłyszymy polskie gwiazdy muzyki gitarowej, jak i gości zagranicznych. Gwiazdą wydarzenia będzie Dominic Miller - brytyjski muzyk, gitarzysta zespołu Stinga. To jednak nie wszystko. Po oficjalnym zakończeniu festiwalu Poznań Baroque wielbiciele muzyki dawnej i wykonawstwa historycznego znajdą muzyczne schronienie w Gościkowie. W czasie 22 koncertów festiwalu Muzyka w Raju usłyszymy takich wykonawców, jak Kore, Le Souvenir, Yukie Sato, Marcus Mohlin czy Profeti della Quinta. Muzyka Bacha, Frescobaldiego, Vivaldiego i innych mistrzów baroku będzie rozbrzmiewała w dniach 17-26.08. Spragnieni częstszego kontaktu z klasyką w każdy czwartek (od 5.07) usłyszą wiele niezapomnianych wykonań w czasie Staromiejskich Koncertów Organowych w poznańskiej farze.

(Wielko)Polski underground

Jeśli w kulturze szukasz przełamywania tabu estetycznych i społecznych, jeśli nie przemawia do Ciebie główny nurt wielkopolskich festiwali, poznaj muzyczne rozwidlenia. Mocne dźwięki i wrażenia z pewnością zapewni pleszewski Red Smoke Festival (13-15.07), czyli pierwszy polski plenerowy festiwal w stylu stoner/heavy/retro/doom/psychodelic.

Inną, równie alternatywną muzyczną drogę obrał festiwal Rap Station w Wolsztynie (13-14.07). Paluch, Tede, Sokół, Łona i Webber to tylko nieliczni spośród tegorocznych wykonawców.

Tego samego dnia rozpocznie się trzydniowy Kaskada Festival w Strykowie, gdzie spotkają się fani undergroundowej muzyki elektronicznej. W klimatycznym Zamku Von Treskov usłyszymy najważniejsze trendy muzyki house, techno, IDM i ambient.

I tak "dopłynęliśmy" szczęśliwie do końca wakacyjnych, festiwalowych wydarzeń. Mam nadzieję, że ten krótki przewodnik pomoże uzyskać orientację w muzycznej mapie wydarzeń. Wielość wielkopolskich atrakcji pokazuje jednak, że jakikolwiek kierunek obierzemy, czy w głównym nurcie, czy w licznych jego odnogach, tam czekają na nas wyjątkowi artyści i niezapomniane koncerty. Do zobaczenia... pod sceną!

Aleksandra Bliźniuk

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018