Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

MALTA FESTIVAL. Teatr i młody Lucas na kinowym ekranie

Wstęp na wszystkie projekcje filmowe, które dopełniają program tegorocznej Malty, jest wolny. A będzie okazja zobaczyć m.in. "THX 1138" George'a Lucasa - debiut filmowy autora "Gwiezdnych wojen".

.
Kadr z filmu George'a Lucasa "THX 1138", fot. mat. Malta Festival Poznań

- W tym roku filmowy blok podzieliśmy na trzy części - mówi Katarzyna Tórz, koordynator programu Malta Festival. - Jedną z nich jest kino letnie na przepięknym Dziedzińcu Szkoły Baletowej, gdzie zobaczymy filmy, które wybrał sam Romeo Castellucci. Będą to propozycje, które dopełniają tegoroczny program Idiomu: "Człowiek-maszyna". Filmy z kanonu popkultury, a wśród nich: "Burning Car" - 10-minutowe wideo dokumentujące pożar samochodu oraz film kanadyjskiego reżysera Davida Cronenberga "Cash: niebezpieczne pożądanie". Film ten opowiada o trójce bohaterów, których łączy perwersyjna fascynacja wypadkami samochodowymi - wymienia.

W programie Idiomu znalazł się także film Macieja Drygasa "Stan nieważkości", który pokazuje pierwsze próby oswojenia kosmosu oraz "Pièce touchée" Martina Arnolda, który jest jednym z najważniejszych przedstawicieli austriackiego filmu eksperymentalnego. Reżyser opiera się na 18-sekundowym fragmencie filmu Josepha M. Newmana z 1954 roku, z którego tworzy film trwający aż 16 minut. A z rozciągniętych przez niego klatek wyłania się przejmujący obraz zautomatyzowanej rzeczywistości. - Przede wszystkim jednak polecam film George'a Lucasa "THX 1138", który powstał ponad trzydzieści lat temu. To obraz, który okazał się proroczy. W filmie tym oglądamy to, co jest aktualnie obok nas - mówi Katarzyna Tórz.

"THX 1138" to filmowy debiut autora "Gwiezdnych wojen", a jego producentem był sam Francis Ford Coppola.

Kolejną część filmowych propozycji będzie można zobaczyć w CK Zamek. W Kinie Pałacowym zaprezentowane zostaną trzy zarejestrowane spektakle Romea Castellucciego: wielokrotnie nagradzany "Juliusz Cezar", "Tragedia Endogonidia", na który złożyło się 11 epizodów powstałych w różnych miastach Europy oraz "Interno, Purgatorio, Paradiso" - tryptyk nawiązujący do "Boskiej komedii" Dantego, który miał premierę w 2008 roku na festiwalu teatralnym w Awinionie. A przez dziennik "Le Monde" został uznany za najważniejszą produkcję kulturalną pierwszej dekady XXI wieku. - Warto także zobaczyć wyjątkowy dokument młodej polskiej reżyserki Any Brzezińskiej "I Want (no) Reality" o międzynarodowej grupie teatralnej Needcompany. Podczas festiwalu zobaczymy ich dwa spektakle, a film ten jest ich świetnym dopełnieniem - zachęca Katarzyna Tórz.

Na projekcje filmowe organizatorzy zapraszają także do Generatora Malta na Placu Wolności. Będzie tam można obejrzeć m.in. dwa filmy w ramach projektu "Polska światłoczuła" oraz rejestrację "Burzy" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, "H." według Jana Klaty i "Macbetha" Grzegorza Jarzyny.

Monika Nawrocka-Leśnik

Film na Malcie - szczegóły