Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Małe wielkie podróże

Podczas tego festiwalu organizatorzy chcą "poszerzać granice poznawcze odbiorców, dostarczać im coraz to nowych doznań artystycznych, stwarzać warunki do pogłębiania relacji i kreatywnego rozwoju"... Sztuka Szuka Malucha rozpocznie się 3 lipca.

. - grafika artykułu
"Mała wielka podróż" Open Window Theatre i Teatru Narodowego z Bergen (fot. M. Glogowska-Opyd)

Tegoroczny festiwal dla najnajów otworzy spektakl Księżycowo, czyli kooprodukcja Teatru Ochota z Art Fraction Foundation, który swoją premierę miał w majowy weekend w Warszawie. To interaktywny spektakl dla rodzin z dziećmi do 2 roku życia, który inspirowany jest naturą i architekturą wyspy Lanzarote oraz twórczością hiszpańskiego malarza, rzeźbiarza i ekologa Cèsara Manrique. Artyści zapraszają do "niespiesznego odkrywania wykreowanego świata". Spektakl bez użycia słów ma być ich odpowiedzią na współczesny problem przebodźcowania. - Maleńkie dzieci zaskakują nas tym w jak pięknym skupieniu potrafią doświadczać sztuki, dlatego chcemy dawać im przestrzeń wyciszenia i spektakle, w których takie skupienie jest możliwe - wyjaśnia Barbara Małecka, dyrektor artystyczna festiwalu.

Autorki spektaklu tworzą kolektyw Holobiont. To performerka i choreografka Aleksandra Bożek-Muszyńska oraz teatrolożka i choreografka Hanna Bylka-Kanecka. Obszarem ich twórczych zainteresowań są interdyscyplinarne projekty wielopokoleniowe. A prace oparte są na założeniu, że każdy ich uczestnik - niezależnie od wieku i doświadczenia - może być w świadomym odbiorcą sztuk performatywnych.

Filozofia z Meksyku a nadmiar bodźców

Ponadto w programie festiwalu jest również spektakl Cerca (po polsku Blisko) meksykańskiej grupy Compañía Teatro al Vacío. Artyści zapraszają najmłodszych do wspólnego filozofowania. - To spektakl o spotkaniu i budowaniu relacji. Pokazuje nam jak wielki wpływ na nasze życie mają ludzie, z którymi się stykamy. Czasem to krótkie chwile, które mogą zmienić w nas bardzo dużo - mówi Małecka. Spektakl trwa trzy kwadranse i dedykowany jest widzom od 3 do 6 lat.

Ta sama grupa, lecz dla nieco młodszych dzieci, pokaże spektakl Pulsar. To kolejna - po Księżycowo propozycja zwracająca uwagę na nadmiar bodźców, na jakie narażone są obecnie maluchy. - Jeśli zakres bodźców jest odpowiedni dla możliwości dzieci, staje się elementem doświadczenia i uczenia się, które przynosi pozytywne efekty adaptacyjne. Jeśli jednak bodźce wykraczają poza zdolności percepcyjne dzieci, wprawiają je w stan ciągłego pobudzenia i stresu - czytamy w zapowiedzi spektaklu.

Koncertowo, kwadratowo

Wśród propozycji jest także tytuł Aero grupy Odivo ze Słowacji. To opowieść, jak wyjaśniają organizatorzy "o lataniu, poruszaniu się w powietrzu ruchu różnych materiałów i wibracji powietrza, która brzmi jak prawdziwy koncert". Reżyserką spektaklu jest Monika Kováčová, a autorem muzyki Matej Háasz. To półgodzinna propozycja już dla półtorarocznych widzów.

Nieco starsze dzieci z kolei - od 3 lat - są adresatami spektaklu Kwadratowy świat Daryla Beetona z Wielkiej Brytanii. Spektakl jest opowieścią o przyjaciołach, którzy nie tylko lubią to samo, ale również codziennie robią to samo. Ich każdy dzień wygląda identycznie - jest "taki jakiś kwadratowy". - W tym świecie nie ma miejsca na odmienność - wszystko jest zaprojektowane i gotowe, a jednak nagle okazuje się, że taki świat jest bardzo ograniczony i gdy tylko zmienia się jeden element, wszystko przestaje do siebie pasować. Ale jest na to rada. Okazuje się, że potrzeba naprawdę niewiele, by świat wokół nas był otwarty dla wszystkich. To ważny głos w dyskusji o odmienności - wyjaśnia dyrektor festiwalu.

Świat wokół nas

O czym natomiast opowiada spektakl Mała wielka podróż Open Window Theatre Bergen i Teatru Narodowego w Bergen? To opowieść o odkrywaniu świata wewnętrznego poprzez baczne przyglądanie się temu, co nas otacza. Reżyserką spektaklu jest Alicja Morawska-Rubczak, a autorką scenografii oraz kostiumów Barbara Małecka. - Przedstawienie powstało z inspiracji sposobem, w jaki dzieci myślą, zadają pytania, poznają nowe rzeczy, ludzi i sytuacje. Ich skojarzenia cały czas nas zaskakują, ich wyobraźnia jest ogromna i nieograniczona - tak jak kosmos - opowiada reżyserka.

Głównym bohaterem spektaklu jest ptak kiwi. - Kiwi nie potrafi latać, boi się wyruszyć w podróż, ale na szczęście ma przyjaciela, dzięki któremu odkrywa świat odległych planet tak, jak dzieci odkrywają codzienność: z ogromną ciekawością, ale i pełną gamą emocji - od niepewności, poprzez lęk i tęsknotę, aż po radość i poczucie sprawczości - dodaje Morawska-Rubczak.

Posadzić drzewo, zbudować tipi

Sztuka Szuka Malucha to również instalacja - Wiedzący las, której autorką jest japońska artystka Yuka Kawamoto. - Kiedy ludzie czytają książki, absorbują z nich wiedzę i rozwijają "drzewo wiedzy" nad ich głowami. Zainspirowana takim wyobrażeniem, rysuję historie i rozwijam je w interaktywne instalacje artystyczne, książki i mapy wiedzy - wyjaśnia Kawamoto. - Z myślą o festiwalu i jego odbiorcach zaprojektowałam instalację, której głównymi odbiorcami będą rodziny z bardzo małymi dziećmi, a punktem wyjścia do budowania wspólnego lasu staną się łączące nas doświadczenia z literaturą dziecięcą - dodaje.

Całe rodziny mogą wziąć również udział w akcji Gniazdo, w ramach której zbudują̨ własne azyle bezpieczeństwa. Powstałe w ten sposób oryginalne osiedle ożywią specjalnie zaprojektowane tipi, w których będzie można bawić się przez cały festiwal. Akcję poprowadzą Patrycja Kucik oraz Ignacy Nowodworski z Opola.

Trening, sety, animacje

Do wzięcia udziału w akcji Pejzaże namawia z kolei Alessandro Lumare z Włoch. Podczas plastyczno-ruchowych warsztatów dla rodzin ze współzałożycielem Segni Mossi - jednego z najciekawszych na świecie laboratoriów działających na pograniczu tańca i grafiki, uczestnicy będą budować relację pomiędzy sobą, ale też przestrzenią. Lumare poprowadzi również trening dla dorosłych, którego główne hasła to m.in. ciemność i ślady w naszej pamięci.

W programie także: plenerowe warsztaty twórcze, sety didżejskie i warsztaty looperskie. Muzyczne zajęcia poprowadzi Marcin Piątyszek, animator, dziennikarz i producent muzyczny. Na festiwalowym placu zabaw czekać będą również klocki MuBaBao, które przyjadą z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści Michała Malinowskiego.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • 12. Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych Sztuka Szuka Malucha
  • dla widzów w wieku 0-5 lat
  • Scena Wspólna
  • 3-8.07
  • organizatorzy: Art Fraction Foundation i Centrum Sztuki Dziecka

 © Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018