Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Łabędź znad Wełtawy

Twórcy zapewniają, że będzie to klasyczny balet w czterech aktach. Pojawią się jednak niecodzienne elementy...

Jezioro łabędzie, Teatr Wielki w Poznaniu - grafika artykułu
Jezioro łabędzie, Teatr Wielki w Poznaniu

"Jezioro łabędzie" jest kolejną premierą w Roku Mężczyzn, jaki w 2012 obowiązuje w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Naturalne więc wydaje się to, że rola księcia Zygfryda zostanie wyeksponowana. Książę w wersji Greve'a pojawi się na scenie jako chłopiec czytający baśń o dziewczynie, na którą został rzucony czar. Na oczach widzów stanie się mężczyzną...

Kenneth Grave, autor choreografii do najnowszego spektaklu Teatru Wielkiego, zadebiutował w Operze Paryskiej na zaproszenie Rudolfa Nuriejewa. Mając zaledwie dwadzieścia jeden lat po raz pierwszy zagrał, a właściwie zatańczył rolę Zygfryda. Był wówczas partnerem Sylvie Guillem, która wcieliła się w Odettę. Zagrał księcia w jedenastu różnych inscenizacjach, a układ, jaki zostanie przedstawiony na poznańskiej scenie, jest kombinacją wszystkich jego wcześniejszych doświadczeń. Jego interpretacja nawiązuje między innymi do romantycznej wersji Iwanowa i Petipy. Ukazuje konflikt świata realnego z wyimaginowanym. Greve, obecnie dyrektor Fińskiego Baletu Narodowego, stanowczo zaznaczył podczas konferencji prasowej, że dochował wierności duchowi tańca klasycznego. W akcie drugim i czwartym pojawią się jednak także inne sekwencje ruchu. To one nadadzą spektaklowi niecodzienny charakter. Choreograf opowiadał, że obserwował praską Wełtawę, kiedy zobaczył wyjątkowego łabędzia. Ten stał się dla niego inspiracją.

Premierowe "Jezioro łabędzie" jest wersją "kompaktową" z happy endem. Wizja Greve'a jest onirycznym obrazem kobiety-łabędzia, niczym ducha z pogranicza rzeczywistości i snu. Taką też zobaczymy scenografię. Przygotowała ją Anna Kontek, Polka na stałe mieszkająca w Finlandii, od wielu lat związana z Fińską Operą Narodową.

Mieczysław Nowakowski, który z kolei objął kierownictwo muzyczne, zaznaczył, że również muzyka zachowała swój pierwotny charakter. Zapewnił, że Czajkowski pozostanie sobą. Powiedział także, że zachowano "białe akty" oraz wariacje, a skondensowano tańce (mazurek i polonez). Ważną rolę w spektaklu zagra również światło, za które odpowiedzialny jest Marek Rydian. Wraz z projekcjami zastąpi ono tradycyjnie pomalowane płótna. Wyeksponowany zostanie także mrok, z którego kilkukrotnie wyłoni się Odetta.

Choreograf często powtarza słowa Nuriejewa: "Tancerz powinien mieć pasję, dobrą technikę i ładne ciało, ale przede wszystkim - głód tańca". Miejmy nadzieję, że właśnie to zobaczymy na zbliżającym się spektaklu. Tego życzę sobie i Państwu!

Monika Nawrocka

Napisz do redakcji: kulturapoznan@wm.poznan.pl

  • Jezioro łabędzie
  • Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
  • Premiera: 17.02.2012
  • Pozostałe informacje:

    choreografia: Kenneth Greve
    kierownictwo muzyczne: Mieczysław Nowakowski
    scenografia: Anna Kontek
    światło: Marek Rydian
    obsada: m.in. ODETTA / ODYLIA - Katarzyna Samól, Karolina Wiśniewska, Agnieszka Wolna, ZYGFRYD- Dominik Muśko, Mateusz Sierant, Dymitr Tenytski, ROTBART-    Arkadiusz Gumny, Mateusz Sierant, Taras Szczerban, Dymitr Tenytski, BENNO- Stéphane Aubry, Wiktor Dawydiuk, Mateusz Sierant, Gento Yoshimoto, PAS DE TROIS- Anna Gumna, Maria Kielan-Łopatin, Ekaterina Kitajewa, Iga Krata, Marika Kucza, Paulina Majda, Pauline Puicercus, Shino Sakurado, Lidia Zwolińska, MAŁE ŁABĘDZIE- Anna Gumna, Maria Kielan-Łopatin, Ekaterina Kitajewa, Iga Krata, Marika Kucza, Paulina Majda, Pauline Puicercus, Shino Sakurado, Lidia Zwolińska