Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Kurs mistrzowski z Andą Rottenberg

Gościem Instytutu Historii Sztuki UAM w najbliższą środę będzie Anda Rottenberg - wybitna kuratorka i krytyczka sztuki, była dyrektor Zachęty. Wygłosi prelekcję "Narracje historyczne na wystawach sztuki: Warszawa-Moskwa/Moskwa-Warszawa 1900-2000; Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat w historii i w sztuce; Postęp i higiena".

. - grafika artykułu
fot. Marek Krzyżanek/Wikipedia

Jest chyba najbardziej rozpoznawalną krytyczką sztuki w Polsce, niekwestionowanym autorytetem w tej dziedzinie. Od lat 60. XX wieku pisze artykuły poświęcone sztuce, publikuje w krajowych i zagranicznych wydawnictwach. Od tego czasu również zajmuje się organizowaniem wystaw artystycznych. Do 1973 r. związana była z Galerią Sztuki Zachęta. W latach 1973-1986 pracowała w Polskiej Akademii Nauk, w 1986 r. założyła Fundację Egit, jedną z pierwszych niezależnych fundacji sztuki w Polsce. Przez osiem lat była dyrektorką Galerii Sztuki Zachęta, do 2007 r. - przewodniczącą rady programowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

W 2005 roku wydała książkę "Sztuka w Polsce 1945-2005", która jest przewodnikiem po sztuce i życiu artystycznym ostatnich sześćdziesięciu lat. Cztery lata później ukazały się jej dwie publikacje: "Przeciąg. Teksty o sztuce polskiej lat 80." oraz powieść autobiograficzna "Proszę bardzo". Pierwsza jest wyborem tekstów Rottenberg, która przedstawia sztukę i życie artystyczne z perspektywy uczestniczki wydarzeń, zaprzyjaźnionej i blisko współpracującej z wówczas debiutującymi, a dziś cenionymi twórcami (m.in. Mirosławem Bałką, Krzysztofem M. Bednarskim, Mikołajem Smoczyńskim, Leonem Tarasewiczem i in.). Druga z kolei to rodzinna saga, w której życie codzienne przeplata się z wydarzeniami historycznymi (Rottenberg jest córką Rosjanki i polskiego Żyda). Książka opowiada o poszukiwaniu tożsamości przez Rottenberg, zawieszonej między tradycją żydowską ojca a światem bogatego mieszczaństwa dawnej Rosji.

Środowy wykład, który wygłosi w Poznaniu, poświęcony będzie sposobom budowania historycznych narracji w oparciu o dzieła sztuki uzupełniane o dokumenty, przedmioty, film i druki. 

sk

  • Wykład mistrzowski Andy Rottenberg
  • Collegium Novum (al. Niepodległości 4, sala C2)
  • 18.04, g. 17
  • wstęp wolny