Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Znamy program Festiwalu Fabuły

Znamy już program tegorocznego Festiwal Fabuły, który w przestrzeniach Centrum Kultury ZAMEK ruszy już 21 maja. Trzecia edycja festiwalu aż kipi od wydarzeń. Wśród nich spotkania z najgorętszymi nazwiskami świata literatury, wykłady, poetycki slam, spacer śladem poznańskich murali i wystawa "Zobaczyć tłumacza".

. - grafika artykułu
fot. materiały CK ZAMEK

Co dwa lata - na przemian z festiwalem Poznań Poetów - spotykamy się w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, by posłuchać co, jak i dlaczego sobie opowiadamy. Jak zapowiadają organizatorzy: "Festiwal Fabuły pokazuje najważniejsze zjawiska we współczesnej polskiej prozie; gromadzi autorów powieści, opowiadań, reportaży, biografii, esejów, rozmów z pisarzami. Jest to więc - po pierwsze - rodzaj przeglądu najważniejszych książek oraz możliwość spotkania z ich twórcami. Po drugie wydarzenie to jest wskazaniem na ważne tematy i fenomeny literatury ostatnich lat - tegoroczna edycja pyta o transformację ustrojową dopiero niedawno opisaną przez młodsze pokolenie humanistów, wskazuje na odradzający się gatunek reportażu historycznego i promuje debiutantów."

Pięciodniowy program imprezy obejmuje m.in. takie wydarzenia jak panele dyskusyjne, zajęcia dla dzieci czy spotkania z literatami. Spośród najbardziej poczytnych pisarzy ostatnich lat w Poznaniu można będzie posłuchać na żywo Pawła Sołtysa (Mikrotyki), Anny Cieplak (Lata powyżej zera), Brygidy Helbig (Niebko) czy laureata ubiegłorocznej Nagrody Nike Cezarego Łazarewicza (Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka). Już pierwszego dnia w Sali Wielkiej wybrzmi Droga wyjścia - droga wejścia. Nocne miasto. Życie i śmierć Williama S. Burroughsa. Esej na głos i kontrabas w wykonaniu ostatniego laureata Poznańskiej Nagrody Literackiej im. A. Mickiewicza Tadeusza Sławka i zespołu Bogdana Mizerskiego. Drugiego dnia nadarzy się okazja do spotkania z Marcinem Wichą, autorem znakomicie odebranych przez Czytelników książek Jak przestałem kochać design i Rzeczy, których nie wyrzuciłem. Festiwalowa środa upłynie pod znakiem prozy i reportażu historycznego, czwartek natomiast - świeżego spojrzenia na dobrze znany kanon w literaturze.

W piątek 25 maja dowiemy się, kto tym razem został laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej. O g. 19 w Sali Wielkiej odbędzie się bowiem gala wręczenia obu nagród - zarówno dla najlepszego literackiego debiutu (Poznańska Nagroda Literacka im. Stanisława Barańczaka), jak i zasłużonego twórcy (Poznańska Nagroda Literacka im. Adama Mickiewicza).

Festiwalowy weekend spędzimy na krytycznym spacerze śladami poznańskich murali, który poprowadzi autor książki Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce, Sebastian Frąckiewicz. Prócz tego zajęcia wokół twórczości Magdaleny Tulli dla dzieci, eliminacje ostatniej szansy i finał drugich Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego oraz rozstrzygnięcie konkursu na opowiadanie. Przybywajcie tłumnie!

Anna Solak

  • Festiwal Fabuły
  • 21-26.05
  • CK ZAMEK

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018