Kultura Poznań.pl

Książki

opublikowano:

Wsłuchując się w wyspę

O łowieniu ryb spod lodu, podróżowaniu taksówką po lodzie, ale przede wszystkim o ludziach. O swojej najnowszej książce, Lud. Z grenlandzkiej wyspy, opowie w czwartek w Zamku Ilona Wiśniewska. Rozmowę z autorką poprowadzi Przemysław Czarnecki.

.
Ilona Wiśniewska, fot. materiały prasowe

Ilona Wiśniewska to polonistka, reporterka i fotografka pochodząca z Prószkowa koło Opola, od lat niezmiennie zakochana w Północy. Swoją przygodę z tym chłodnym regionem świata zaczęła od Spitsbergenu, na który pchnęła ją potrzeba odpoczynku od zgiełku codzienności. Następna była Norwegia, w której północnej części mieszka do dziś. To właśnie w tej surowej krainie odnalazła swą życiową przystań. Tam powstały pierwsze reportaże opowiadające o przejmującym, lecz dobrym skandynawskim zimnie, regionie i jego wyjątkowych mieszkańcach. Debiutem literackim Wiśniewskiej była książka Białe. Zimna wyspa Spitsbergen, która ukazała się w 2014 roku i została nominowana do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Dwa lata później światło dzienne ujrzała kolejna książka autorki, Hen. Na północy Norwegii, nagrodzona w konkursie Travelery 2017. Wiśniewska na stałe współpracuje z "Polityką" oraz "Dużym Formatem".

W swojej najnowszej książce Wiśniewska zabiera nas na niewielką wysepkę położoną u wybrzeży Grenlandii. Na tym zamieszkanym przez nieco ponad tysiąc osób skrawku lądu znajduje się najstarszy w kraju dom dziecka, w którym autorka pracowała przez kilka miesięcy jako wolontariuszka. Wiśniewska dzieli się ze swymi czytelnikami wszystkim tym, co udało się jej dowiedzieć o tytułowym ludzie. Opisuje pragnienia poznanych osób, ich problemy oraz sposoby radzenia sobie z przeciwnościami losu. Staje się nie tyle obserwatorką hermetycznej mikrokultury, co jej uczestniczką. Swojej książki nie kieruje do złaknionych egzotyki turystów - proponuje wsłuchiwanie się w ludzi i odnajdywanie w nich nas samych.

"Uummat to po grenlandzku serce. Uummannaq - tam, gdzie leży serce. Lud to książka o sercu Grenlandii, które najmocniej bije w Uummannaq" - czytamy na stronie Wydawnictwa Czarne.

"Grenlandia Wiśniewskiej jest jak baśń, po której trochę strach zasnąć. Autorce udało się napisać intymną książkę o największej wyspie na świecie, coś więcej niż reportaż" - pisze o Ludzie Paweł Sołtys.

Jacek Adamiec

  • Spotkanie z Iloną Wiśniewską
  • CK Zamek, Scena Nowa
  • 6.09, g. 18
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018