Kultura Poznań.pl

Książki

opublikowano:

Wiersze jak petardy

Według swoich czytelników Xawery Stańczyk jest poetą dalekim od monumentalnych fraz; poetą, który nie dzieli języka, a wręcz przeciwnie - sięga jednocześnie do potocyzmów i mowy poetyckiej rodem z barokowych wierszy Mikołaja Sępa Szarzyńskiego.

.
Okładka tomiku Xawerego Stańczyka "Handluj z tym". Wyd. Lampa i Iskra Boża

Stańczyk jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego w Instytucie Kultury Polskiej. Jako członek stowarzyszenia Miasto Moje a w Nim walczy, by użyć sformułowania Filipa Springera, z wszechobecną "szyldozą" w przestrzeni miejskiej. Znany jest również ze swojej publicystycznej działalności. Jego artykuły i recenzje ukazywały się na łamach takich czasopism jak "Kultura Współczesna", "Res Publica Nowa" i "Wyspa". Debiutancki "Skarb piratów" został okrzyknięty przez krytyków jednym z najbardziej intrygujących tomików ostatnich lat. Ten pogląd znalazł swoje potwierdzenie w nominajcji do Nagrody Literackiej "Nike". Dalsza aktywność poetycka przyniosła tom "Handluj z tym". Poeta nie ukrywa, że wychował się na Majakowskim oraz wyraźnej i buntowniczej frazie Marcina Świetlickiego. - Piszę wiersze i nawet udaje się je wydawać, więc kiedy jestem nazywany poetą, nie mam nic przeciwko. Ale staram się pisać tak, by skompromitować to miano. Wielu ludzi, również piszących, myśli, że bycie poetą polega wyłącznie na publikowaniu książek. Ja moimi książkami mogę wrzucić petardę w takie myślenie. Wydawać tomy, w których są bardzo złe wiersze, by pokazać, że to tylko konwencja - powiedział kiedyś w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej".

Razem z Xawerym Stańczykiem podczas zbliżajacego się spotkania na scenie pojawi się Kinga Piotrowiak-Junkiert, adiunkt w Zakładzie Filologii Ugrofińskiej. Wspólnie zastanowią się, czy poezja nadal ma moc tłumaczenia ludziom świata. Jak tym razem potoczy się rozmowa w Teatrze Nowym? Czy odbędzie się w tonie akademickich debat czy może raczej w tej odsłonie "Czytnika" wartki nurt mowy codziennej weźmie górę?

Marta Maciejewska

  • Czytnik: spotkanie z Xawerym Stańczykiem i  Kingą Piotrowiak-Junkiert
  • Teatr Nowy
  • 23.10, g. 19
  • bilety: 5 zł