Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Wieczór wierszem i prozą pisany

Gośćmi najbliższego spotkania w ramach cyklu "Seryjni poeci" będą Jakobe Mansztajn i Marcin Orliński. 

. - grafika artykułu
.

Podczas wtorkowego spotkania w CK Zamek Jakobe Mansztajn opowie o swoim nowym tomiku poezji "Studium przypadku", a Marcin Orliński o debiucie prozatorskim, czyli zbiorze krótkich tekstów "Zabiegi". Obie pozycje ukazały się niedawno nakładem Wydawnictwa WBPiCAK w Poznaniu. Spotkanie z twórcami tradycyjnie poprowadzi prof. Piotr Śliwiński, pomysłodawca i kurator festiwalu Poznań Poetów.

39 smutnych wierszyków

Jakobe Mansztajn zadebiutował w 2009 roku tomikiem "Wiedeński high life", za który otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius 2010 w kategorii debiut roku i nominację do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii poezji. Jest laureatem plebiscytu "Gazety Wyborczej" Sztorm Roku 2010 w dziedzinie literatury, a także nagrody im. Andrzeja Walentynowicza, za projekt K3 Sopot Slam. Oprócz tego był również nominowany do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców (2010). Publikował m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Odrze", "FA-arcie", "Lampie", "Ricie Baum" oraz w kilku antologiach: "Six Poets: Twenty-eight Poems", "Free over Blood", "Pociąg do poezji...." i "Narracje. 6 opowiadań o Gdańsku".

Ale Mansztajn, jak na młodego i współczesnego literata przystało, prowadzi także bloga, gdzie regularnie zamieszcza swoje przemyślenia. Tak poinformował swoich czytelników o wydaniu kolejnego tomu poezji: "drodzy państwo, właśnie ukazała się moja druga książka poetycka, zatytułowana "studium przypadku". od publikacji poprzedniej minęło zaledwie pięć lat i jeśli utrzymam to zawrotne tempo, to z trzecią powinienem się spokojnie wyrobić do sześćdziesiątki. mówi się, że druga książka jest najtrudniejsza. ja nic o tym nie wiem, mnie się moją pisało gładko jak masełko, a skowronki w zasadzie nie schodziły z mojego biurka. oczywiście żartuję, to była tortura ostatecznie książka składa się z 39 smutnych wierszyków i jest doskonałym prezentem na święta, jeśli chcemy komuś popsuć święta (...)" - czytamy na jego oficjalnej stronie.

Teksty jak petardy

Marcin Orliński - drugi bohater wtorkowego spotkania w CK Zamek - choć znany jest głównie za sprawą swojej poezji oraz tekstów krytycznych, na spotkaniu opowie o swoim debiucie prozatorskim, czyli zbiorze krótkich form "Zabiegi". Bogdan Zadura napisał, że jest to najszybsza z dotychczasowych książek Orlińskiego, bo czyta się ją właściwie nie wiadomo kiedy. - To coś w rodzaju notatek z wakacji nad morzem, kilkuzdaniowych obserwacji, wrażeń, wspomnień, porównań. Dziwne, że składając się z takich scenek, z takich obrazków, "Zabiegi" mają jednak precyzyjną konstrukcję, i zdumiewające, że przy takim nagromadzeniu banalności mówią jednak rzeczy istotne. Dotykają czegoś, co jest zbiorowym polskim doświadczeniem - czytamy w jego recenzji. Sam Orliński natomiast wyjaśniał na antenie Polskiego Radia, że chciał, by zaproponowana przez niego w "Zabiegach" forma była jak najkrótsza i jednocześnie nasycona dużą liczbą znaczeń. - Mam nadzieję, że niektóre teksty to petardy, w których dużo się dzieje na stosunkowo małej przestrzeni, jaką jest właśnie ten tekst - mówił.

Orliński jest absolwentem filozofii na Uniwersytecie Warszawskim i studiów doktoranckich w Instytucie Badań Literackich PAN. Laureatem stypendium "Młoda Polska", stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium m. st. Warszawy w dziedzinie literatury. Zadebiutował w 2006 roku zbiorem poezji "Mumu humu", po którym ukazały się jeszcze tomy: "Parada drezyn", "Drzazgi i śmiech" w 2010 roku oraz książka krytycznoliteracka "Płynne przejścia". Oprócz tego publikował m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Tygodniku Powszechnym", "Twórczości" czy "Odrze". Redagował rubrykę poetycką w tygodniku "Przekrój" i serię wydawniczą "Biblioteka Debiutów" przy "Zeszytach Poetyckich".

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Seryjni poeci": Jakobe Mansztajn i Marcin Orliński
  • Scena Nowa CK Zamek
  • 3.02, g. 18
  • wstęp wolny