Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

"Rozważni i romantyczni" - znamy laureatów!

Bartłomiej Marcinkowski, autor książki "Powstanie", został zwycięzcą konkursu "Rozważni i romantyczni. Spojrzenie 100 lat później". Powieść ukaże się jeszcze w tym roku nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

. - grafika artykułu
Manifestacja przed Bazarem Poznańskim, z okna którego przemawiał Ignacy Paderewski; 27 grudnia 1918, ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu

W czwartkowe popołudnie w Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku poznaliśmy nazwiska laureatów konkursu literackiego związanego z przypadającą w tym roku setną rocznicą wybuchu powstania.

Przypomnijmy, że konkurs zatytułowany "Rozważni i romantyczni. Spojrzenie 100 lat później", został ogłoszony w marcu 2017 r., a autorzy mieli rok na napisanie powieści. Pomysłodawcami i organizatorami konkursu byli Wydawnictwo Miejskie Posnania i Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, a ich partnerami: Biblioteka Raczyńskich oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

Spośród dwudziestu nadesłanych powieści jury do ścisłego finału nominowało osiem utworów. To z nich wyłonieni zostali laureaci. Zwycięzcą konkursu został Bartłomiej Marcinkowski, autor powieści "Powstanie". Jury przyznało także dwa wyróżnienia: pierwsze otrzymał Maciej Bukowski za książkę "Zmartwychwstanie", drugie - Radosław Nawrot, autor "Szachownicy".

Autor zwycięskiego tekstu otrzymał nagrodę w wysokości 20 tys. złotych oraz zapewnienie, że jego powieść zostanie opublikowana przez Wydawnictwo Miejskie Posnania do końca bieżącego roku. Być może Wydawnictwo opublikuje też pozostałe dwa wyróżnione teksty.

Bartłomiej Marcinkowski jest politologiem i historykiem, absolwentem UAM. Interesuje się wojskowością i historią służb specjalnych. Urodził się i mieszka w Poznaniu. Autor osadził fabułę swej powieści wokół prawdziwych zdarzeń, motywem przewodnim czyniąc historię miłosną dwojga bohaterów. I to ich losy wciągają czytelnika w ciekawą narrację o Powstaniu Wielkopolskim. Wyróżnione "Zmartwychwstanie" to sugestywna opowieść biograficzna o Franciszku Ratajczaku, a "Szachownica" jest historią trzech przyjaciół z piłkarskiego boiska, którzy angażują się w powstanie.

Utwory nadesłane na konkurs oceniało jury w składzie: prof. UAM dr hab. Wiesław Ratajczak - przewodniczący, Katarzyna Wojtaszak, Anna Sochacka, Katarzyna Krzak-Weiss, Tadeusz Kieliszewski, Katarzyna Kamińska, Jan Kaczmarek, Tomasz Janas.

red