Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Rockowe książki na lato

Zachwycającą ofensywę wydawniczą przygotowało na letnie tygodnie wydawnictwo In Rock. Firma, mająca w dorobku mnóstwo ważnych biograficznych i krytycznych tytułów na temat gwiazd muzycznych scen, wydała właśnie nowe książki dotyczące Metalliki, U2, Keitha Richardsa, a także Motörhead i Janis Joplin.

. - grafika artykułu
Victor Bockris, "Keith Richards. Niezniszczalny"

Prosto w czerń to druga część historii grupy Metallica. Zaczyna się w roku 1990, a więc w przełomowym dla nich momencie wydania bestsellerowego tzw. Czarnego Albumu, czyli płyty zatytułowanej po prostu Metallica. Co prawda, autorzy już we wstępie dość gorzko piszą - w kontekście ubiegłorocznej trasy koncertowej - że "Metallica tak bardzo dała się stłamsić schematom, że nawet jej fani nie potrafią wyjrzeć poza nie", a jednak książka jest przepełniona miłością do twórczości kalifornijskiego kwartetu. Z jednej strony jest więc pełną pasji, ale i niezwykle kompetentną, bogatą faktograficznie opowieścią o jednym z najsłynniejszych zespołów w historii rocka. Z drugiej, mimo pewnego krytycyzmu czy dystansu do późniejszej twórczości grupy, próbą jej zrozumienia. Nawet kontrowersyjny i generalnie źle przyjęty album Lulu, nagrany przez Metallicę z wielkim Lou Reedem, jest tu przedstawiony jako dzieło, ostatecznie, godne uwagi. Nie ma to bynajmniej deprecjonować wysiłku autorów. Wręcz przeciwnie - osobisty, nawet emocjonalny stosunek do tematu (byle nie zakłócał faktów i obiektywnego widzenia generaliów) sprawia, że tego typu wydawnictwa zdecydowanie lepiej się czyta. Dlatego książkę o Metallice polecam nie tylko zapamiętałym wielbicielom zespołu, ale i wszystkim chętnym do refleksji na temat rockowych gwiazd.

Do tego samego skłaniają również fascynujące nowe tomy dotyczące U2 i Keitha Richardsa. Zdemaskowani i Niezniszczalny to barwne historie o wzlotach i upadkach wielkich gwiazd, ale też ich osobistych problemach, dylematach. O tej pięknej, godnej zastanowienia historii U2 od prostego postpunkowego, garażowego grania po status wielkich światowych gwiazd, moralnych wyroczni, zatroskanych o losy świata. Czasami ich prywatne losy nie były proste, zawsze definiowała je jednak wspaniała muzyka.

Podobnie jest zresztą znów w przypadku Richardsa. Ten, który biorąc pod uwagę tryb życia i ilości używek, z których obficie korzystał (o tym w dużej mierze jest ta książka), miał nie dożyć czterdziestki, dziś jest ponad 70-letnim muzykiem, jednym z najbardziej wpływowych i szanowanych na rockowej scenie, wciąż twórczym. Zanim Rolling Stonesi znów powrócą,  warto przeczytać tę imponującą biografię ich lidera. 

Poza wymienionymi powyżej ukazały się też książki dotyczące twórczości innych niewątpliwych klasyków muzyki rockowej: zespołu Motörhead i Janis Joplin. W tym pierwszym przypadku nie mamy do czynienia z klasyczną biografią. Książka koncentruje się bowiem na kulisach powstawania kolejnych płyt i to na ich tle prezentuje historię zespołu. Z kolei Perła, mówiąca o Joplin, powstała na podstawie wywiadów z przyjaciółmi, kochankami, szkolnymi kolegami, współlokatorami i sąsiadami artystki oraz jej licznymi "kolegami z pracy".

Tomasz Janas

  • Paul Brannigan, Ian Winwood, Metallica, tom 2, Prosto w czerń, 1991-2015,
  • John Jobling, U2 Zdemaskowani
  • Victor Bockris, Keith Richards. Niezniszczalny
  • Jake Brown i Lemmy Kilmister, Motörhead w studio
  • Ellis Amburn, Perła. Obsesje i namiętności Janis Joplin
  • Wszystkie wyd. In Rock