Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Nominacje w konkursie na powieść o Poznaniu

Warto było czekać! 29 zgłoszonych tekstów, w tym kilka bardzo ciekawych, napłynęło na ogłoszony blisko półtora roku temu konkurs literacki "Poznań - miasto to powieść". Już 5 lipca poznamy jego oficjalne wyniki.

Konkurs "Poznań - miasto to powieść" - grafika artykułu
Konkurs "Poznań - miasto to powieść"

Konkurs ogłoszony został w połowie lutego 2015 roku. Jego ideą było odnalezienie wartościowych literacko, nowych, dużych tekstów prozatorskich, których akcja działaby się w Poznaniu albo byłaby ściśle związana ze stolicą Wielkopolski - z jego szeroko rozumianą historią i kulturą. Organizatorzy - Wydawnictwo Miejskie Posnania i Voyager Club - oczekiwali na utwory spełniające wymogi gatunkowe powieści, a ich objętość miała mieścić się w przedziale 10-20 arkuszy autorskich (czyli 400-800 tys. znaków). Na specyfikę przesyłanych prac miało niewątpliwie wpływ zastrzeżenie, że przez jurorów nie będą rozpatrywane teksty należące do fantastyki lub literatury dziecięcej, a także felietony, opowiadania, eseje, prace naukowe, utwory poetyckie i dramatyczne. Główna nagroda to 20 000 zł oraz wydanie zwycięskiej powieści do końca 2016 roku. Autorzy mieli rok na przesłanie tekstów.

Przewodniczącym jury konkursowego był prof. Piotr Śliwiński z Instytutu Filologii Polskiej UAM. Wśród pozostałych członków jury znaleźli się: dr Magdalena Mrugalska-Banaszak - historyk sztuki, autorka wielu książek związanych z Poznaniem, szefowa Muzeum Historii Miasta Poznania; Katarzyna Kolska - zastępca redaktora naczelnego miesięcznika W drodze, dziennikarka, autorka książek; Grażyna Wrońska - dziennikarka Radia Merkury, znawczyni i miłośniczka Poznania, autorka wielu audycji i programów poświęconych tematyce poznańskiej; Elżbieta Woźna i Tomasz Janas - redaktorzy miesięcznika IKS, dziennikarze i publicyści. Organizatorzy konkursu byli w jury reprezentowani przez Katarzynę Kamińską - dyrektora Wydawnictwa Miejskiego Posnania, oraz Zefiryna Grabskiego - prezesa firmy Voyager Club. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.

Do konkursu zgłoszono 29 utworów. Nadesłali je autorzy z całego kraju. Oczywiście od samego początku prac aż do chwili wyłonienia laureatów nazwiska autorów były utajnione dla członków jury.

Po pierwszym etapie do grona finalistów konkursu zakwalifikowano osiem utworów (w kolejności alfabetycznej):

  • Bahnhof Poznań - Dariusz M. Gruszecki
  • Juni - Piotr Bojarski
  • Niebylczyce - Radosław Orzeł
  • Stylem klasycznym - Anita Stawik
  • Szachownica, czyli sztuka (roz)poznania - Maja Rausch
  • Tako zabija Zaratustra - Katarzyna Marciszewska
  • Tam gdzie indziej - Marcin Kluczykowski
  • Zatańczmy Peyotl-Stepa - Tomasz Specyał

Po ponownej lekturze ośmiu powieści, które znalazły się w finałowym gronie, jury wskazało pięć utworów - nominowanych do Nagrody Głównej (w kolejności alfabetycznej):

  • Bahnhof Poznań - Dariusz M. Gruszecki
  • Juni - Piotr Bojarski
  • Szachownica, czyli sztuka (roz)poznania - Maja Rausch
  • Tako zabija Zaratustra - Katarzyna Marciszewska
  • Zatańczmy Peyotl-Stepa - Tomasz Specyał

Uroczyste ogłoszenie laureatów odbędzie się 5 lipca o g. 16 w ratuszu. Nazwisko zwycięzcy i tytuł jego powieści ogłosi Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Jędrzej Solarski wspólnie z organizatorami konkursu.

mat