Kultura Poznań.pl

Książki

opublikowano:

Niecodzienni autorzy spraw codziennych

W ramach Czytnika tym razem porozmawiamy o męskiej prozie pełnej melancholii. Gośćmi spotkania w Teatrze Nowym będą Grzegorz Bogdał i Waldemar Bawołek.

.
.

Grzegorz Bogdał jest debiutantem na polskim rynku wydawniczym. Do tej pory pisał scenariusze do filmów krótkometrażowych i opowiadania, które publikował na łamach "Chimery" i "Twórczości". W tym roku nakładem wydawnictwa Czarne ukazał się zbiór pięciu opowiadań Bogdała zatytułowany "Floryda", który z miejsca trafił w gusta czytelników i recenzentów. "Wymaga uwagi i skupienia od czytelnika, bo w jedno zdanie Grzegorz Bogdał potrafi wpleść kilka paradoksów. Operuje ciętym, dobitnym językiem. Jeśli miałabym jednym wyrazem podsumować całą książkę, to wybrałabym słowo: tęsknota" - pisze Magdalena Kurek dla Gloskultury.pl.

Partnerem Bogdała podczas poniedziałkowego spotkania w Teatrze Nowym będzie Waldemar Bawołek, również prozaik, spod którego pióra wyszło już pięć książek. Za powieść "To co obok" był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Przedmiotem dyskusji i prób interpretacji będzie jego ostatnia książka "Echo słońca". Główny bohater powieści jest pięćdziesięcioletnim introwertykiem, opiekującym się swoją chorą matką. Bawołek jest w tym przypadku niecodziennym autorem narracji codziennych. "W »Echu słońca« Bawołek odkrywa świat nieopisany, choć niby oczywisty: życie niemłodych już mężczyzn, którzy najchętniej poszliby z kolegami na piwo, a którym przyszło opiekować się matkami. Opowiada o nim tak, że nie zauważamy, jak codzienność, przywołana znakomicie podpatrzonym detalem, ustępuje miejsca pobudzonej wyobraźni, językowej magii i namysłowi nad nieuniknionym porządkiem rzeczy" - pisze o książce Jerzy Jarniewicz.

Organizatorzy Czytnika chcą, by literatura pośredniczyła w rozmowie na temat melancholii, by była podstawą do dyskusji o pustce, zrodzonej nie tyle z braku czegoś znanego, tylko właśnie z tęsknoty za czymś nieokreślonym. Może właśnie to jest wspólnym polem "Echa słońca" i "Florydy"?

Marta Maciejewska

  • Czytnik: Waldemar Bawołek i Grzegorz Bogdał
  • Teatr Nowy
  • 9.10, g. 19
  • bilety: 5 zł