Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Literatura jest działaniem

W czasach trwającego kryzysu uchodźczego istnieje duża potrzeba rozmawiania o wykluczeniu. Organizatorzy Festiwalu Endemity chcą, by katalizatorem takich rozmów była literatura. 

. - grafika artykułu
.

"W obliczu wykluczenia, które często sprowadza się do braku działań znoszących bariery społeczne i ekonomiczne, literatura jest działaniem. Przyjrzymy się tej aktywności, doświadczymy jej. Może wejdzie nam w krew, a może tylko na regały. W każdym razie będzie obecna. A przecież bywa, że sama obecność to dużo. Prawda?" - piszą organizatorzy w przedfestiwalowych zapowiedziach. Trudno nie przyznać im racji: to temat bardzo istotny w dzisiejszych czasach. Często jednak zamiast rozmowy obserwujemy jedynie medialne przepychanki polityków. Tegoroczna edycja Endemity to dobra okazja, by przyjrzeć się problemowi wykluczenia z różnych perspektyw. Spotkania będą toczyć się wokół literatury dotyczącej Żydów, Romów, osób biednych, uchodźców czy migrantów, bo kwestia wykluczenia to złożony problem wielu grup społecznych i etnicznych.

Festiwal rozpocznie się w poniedziałek spotkaniem "Okrzyki pogromowe" z prof. Joanną Tokarską-Bakir, podczas którego Konstanty Gebert porozmawia z antropolożką o relacjach polsko-żydowskich. Ta tematyka będzie motywem przewodnim całego dnia. Wieczorem w Teatrze Polskim odbędzie się czytanie opowiadania "Genialna epoka" Brunona Schulza. Utwór będzie czytany dość nietypowo, bo w ciemności. We wtorek tłumaczka Kinga Piotrowiak-Junkiert poprowadzi rozmowę z Zoltánem Halasi o jego książce "Droga do pustego nieba". Głównymi punktami spotkania będą literatura i kultura języka jidysz oraz problem getta, bo publikacja Halasiego powstała jako komentarz do "Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie" Icchaka Kacenelsona. Trzeciego dnia miejscem dyskusji będzie Dom Spotkań na ulicy Żydowskiej, gdzie filozof i tłumacz Piotr Paziński opowie o kwestii pamięci. Dzień zakończy slam poetycki w Klubokawiarni Meskalina. W czwartek warto zwrócić szczególną uwagę na spotkanie z Arturem Domosławskim, które poprowadzi redaktor naczelny "Czasu kultury", Waldemar Kuligowski. Będą oni dyskutować o książce reportera zatytułowanej "Wykluczeni".

Dzień piąty to czas opowieści o Strefie Gazy: dziennikarka i działaczka społeczna Ewa Jasiewicz opowie o swoim pobycie w tamtym miejscu, o Palestynie, Izraelu, a także o polityce międzynarodowej. Sobota to czas rozmów o uchodźctwie. Aneta Prymaka-Oniszk, autorka nagradzanej książki "Bieżeństwo 1915", porozmawia z Maciejem Dudą o mieszkańcach Polski uciekających w głąb Rosji. Następnie w Galerii Arsenał będzie można przysłuchać się dyskusji na temat uchodźctwa i migrantów w literaturze, a także naszych spotkań z Innym. Ostatni, siódmy dzień festiwalu, to czas debat o życiu Romów w Europie Środkowej. Znana i ceniona reporterka Lidia Ostałowska i czeska pisarka Teresa Boučková wezmą udział w spotkaniu "Niewidzialni. Romowie non-ficition". Tegoroczne Endemity zakończy czytanie wierszy Papuszy.

Jolanta Kikiewicz

  • Festiwal Literatury Europy Środkowo-Wschodniej "Endemity"
  • 9 -15.10
  • wejściówki na czytanie w Teatrze Polskim do odbioru w kasie teatru, pozostałe wydarzenia: wstęp wolny