Kultura Poznań.pl

Książki

opublikowano:

Książka dodatkiem do renty

Miał "umrzeć z habilitacją", ale wybrał brylowanie na salonach. Michał Witkowski, autor głośnego "Lubiewa" i "Drwala", opowie o swojej najnowszej powieści - we wtorek w CK Zamek.

.
Michał Witkowski, fot. M. Kaczyński/materiały CK Zamek

Najpierw była wycieczka po Lubiewie, później spacer po listopadowych Międzyzdrojach. Teraz Michał Witkowski zabiera czytelników aż pod Suwałki, do Wymazanego. To niewielka miejscowość, gdzie mieszka Damian, chłopak piękny "jak sam photoshop" oraz podstarzała Alexis, królowa lokalnego biznesu, która dorobiła się m.in. na szklarniach i pieczarkach. Tych dwoje dzieli spora różnica wieku, łączy... węzeł małżeński. - Damian Piękny to młody chłopak z Wymazanego - taki "total plastik-fantastik", który marzy przede wszystkim o tym, żeby wyrwać się z domu, doznać czegoś fajnego i wywrzeć na kimś (piorunujące) wrażenie. I dzięki Alexis to wszystko mu się w końcu udaje. Zostanie bowiem sowicie wynagrodzony za to, że nie odtrącił podkochującej się w nim bohaterki. Jak w bajce - czytamy w recenzji Karoliny Felberg-Sendeckiej na KulturaLiberalna.pl.

"Wymazane" to opowieść o Polakach, ich słabościach. I o prowincji, którą to Witkowski najchętniej bada z perspektywy widza. Autor ogląda amatorskie reportaże na YouTubie, poznając język jej mieszkańców oraz nawyki. Ale czyta też powieści. Lubi te amerykańskie, których akcja rozgrywa się w miasteczkach przypominających Twin Peaks. Przemysław Czapliński pomysł ten skomentował na łamach "Gazety Wyborczej" krótko: - Powieść Witkowskiego - dowód ogromnego talentu i sporego lekceważenia dla sztuki - miała podgrzać trzy kociołki. Ale żaru chyba zabrakło. Portret prowincji w powieści jest rewelacyjny, historia ucieczki z Wymazanego - banalna.

Autor nie byłby sobą, gdyby nie prowokował, więc swój najnowszy tytuł dedykuje kobietom 60+. Bo te - jak twierdzi - często uważają, że ich życie się skończyło, choć tak naprawdę jeszcze na dobre się nie rozpoczęło. "Ta książka ma być dla Was, starsze panie, jak wczasy pod gruszą, jak dodatek do renty! Ma być dla Was kojącymi kropelkami na serce zawierającymi czterdzieści procent alkoholu! Będę się starał, aby wpisano ją na listę leków refundowanych jako środek, który przywróci Wam wiarę w siebie i własną seksualność" - pisze we fragmencie powieści.

Witkowski jest absolwentem wrocławskiej polonistyki. Rozpoczął studia doktoranckie, ale zrezygnował z kariery naukowej na rzecz pisarstwa. Zadebiutował w 2001 roku zbiorem opowiadań "Copyright". Jednak rozgłos przyniosła mu dopiero jego druga książka - "Lubiewo", za którą dostał Nagrodę Literacką Gdynia 2006. Witkowski otrzymał również Paszport Polityki, jest laureatem Nagrody Literackiej Nike. Przez dwa lata prowadził blog modowy Fashion Pathology, swoich sił próbował także w branży filmowej.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Festiwal Fabuły Przedakcje: spotkanie z Michałem Witkowskim wokół książki "Wymazane"
  • CK Zamek, Scena Nowa
  • 6.03, g. 18
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018