Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Festiwal robiony po harcersku

O początkach Festiwalu Granda, kolejnych jego edycjach i tej najbliższej mówią Marita Lipska i Magda Drogoś - Kraszewska, jego dyrektorki. Granda już po raz czwarty odbędzie się w weekend w Poznaniu.

. - grafika artykułu
Grandę w 2015 założyły (od lewej): Agata Pożywiłko, Magda Drogoś-Kraszewska, Małgorzata Sikorska, Marita Lipska i Alina Nowaczyk, fot. Philipp Gmur

Skąd w ogóle pomysł na Grandę?

Głównym motywem powstania tego festiwalu kryminalnego była zazdrość. Pięć lat temu byłam we Wrocławiu, gdzie współpracowałam przy pewnym sympatycznym wydarzeniu na Dworcu Świebodzkim i pomyślałam, że w Poznaniu brakuje kulturalnej imprezy o lżejszej formule. Mamy same poważne i ambitne festiwale, jak Malta czy do niedawna Transatlantyk, ale niewiele dzieje się tu dla ludzi w kręgu kultury popularnej. Dziś na szczęście wygląda to już inaczej. Postanowiłyśmy zatem stworzyć Festiwal Kryminału Granda dla poznaniaków, ale i dla nas samych.

Jest Pań pięć...

Nie bez powodu jesteśmy zespołem i drużyną, ponieważ każda umie coś innego i każda jest filarem całego przedsięwzięcia, bez której nic by się nie udało. To trochę takie organizacyjne "harcerstwo", ponieważ każda z nas ma własne obowiązki i rodziny, więc wszystko powstaje po godzinach, kosztem wolnego czasu. Możliwe, że właśnie dlatego ten festiwal ma taki, a nie inny feeling, ponieważ nie stoi za nim duży biznes, ale entuzjazm i jednak miłość do literatury. Magda Drogoś-Kraszewska zajmuje się kontaktami z pisarzami, produkcją dyryguje Paulina Tarnawska, ogarniając rzeczy, których na pierwszy rzut oka nie widać w programie, a bez których nie byłoby na czym siedzieć. Małgorzata Sikorska jest od prasy oraz promocji i wiecznie nas kontroluje, by odpowiednio dozować informacje i zapowiedzi. Agata Pożywiłko zajmuje się zbieraniem części prawnej oraz całej księgowości i rozliczeniem wszystkiego, co zajmuje jej całą jesień, no i w sporej części pisze dla nas wnioski, by te granty miały ręce i nogi. Ponadto wspomaga nas we współpracy z wydawnictwami i sponsorami. A Marita koordynuje i spina całość, abyśmy były w stałym kontakcie.

Dotychczasowe edycje Grandy zasłynęły różnorodnością programu.

Pomysłów mamy więcej, niż jesteśmy w stanie zrealizować, ale z premedytacją staramy się wychodzić z kręgu literatury i iść w stronę tematów naukowych, popularnonaukowych i tych z obrębu sztuki. Korzystamy też z pomocy dziennikarzy i reportażystów, którzy chętnie się u nas pojawiają. Ponieważ zależy nam, żeby nie był to festiwal dla bardzo wąskiego grona odbiorców, proponujemy rozbudowany program. Współpracujemy m.in. z Zakładem Medycyny Sądowej i uniwersytetem SWPS - tam są najbardziej oblegane wykłady i spotkania pozaliterackie. Mamy świetną współpracę z poznańskim Liceum Plastycznym, gdzie w zasadzie wpisane jest już robienie gifów kryminalnych i co roku podczas festiwalu te gify są wyświetlane między spotkaniami w Pawilonie. W Liceum św. Marii Magdaleny już czwarty raz odbędzie się całodniowa Granda w Marynce. Oprócz tego liczne biblioteki, w tym oczywiście Biblioteka Raczyńskich. Temat "kryminały" w ogóle jest bardzo wdzięczny, o czym świadczy nasza tegoroczna perełka, czyli Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego, które wystawia spektakl Sherlock Holmes morduje skrzypce. Chcemy, aby miasto bawiło się razem z nami, więc zapraszamy do współpracy wszystkich. Mamy więc i kawiarnię Brisman i Muzeum Czerwca "56, każdy może dołączyć do Grandy. To właśnie jest nasza formuła. Podobnie jak w poprzednim roku, Granda odbędzie się w dwóch miejscach: główną siedzibą będzie Pawilon, a w Auli Artis będą miały miejsce wydarzenia, które gromadzą większą publiczność, jak Gala Premier. To nasz kluczowy punkt, czyli wspólne wystąpienie kilkunastu autorów, którzy zaplanowali premiery swoich książek na jesień i specjalnie dla Grandy je zaprezentują. W tym roku będzie aż trzynaście premier, zwłaszcza początkujących pisarzy. Odbędą się tam również spotkania z autorami z zagranicy. W tym roku odwiedzą nas Rachel Abbott oraz Jørn Lier Horst. Wokół Pawilonu powstanie również miasteczko książkowe, gdzie będzie można kupić sporo literatury, nie tylko kryminalnej.

Rok temu gościem festiwalu był Marcin Kącki, w tym zaprosiłyście Justynę Kopińską. Czy reportaż na stałe zagości w programie?

Reportaż od początku był ważnym elementem i w każdy piątek festiwalu gościliśmy kogoś związanego z tą dziedziną dziennikarstwa. Warto dodać, że spotkanie każdej edycji cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Obok luźnej atmosfery i spotkań dotykamy również poważniejszych tematów zaangażowanych społecznie. Jest to nasza propozycja dla wszystkich osób preferujących literaturę faktu.

W zeszłym roku Michał Larek prowadził chętnych po mrocznych zaułkach Poznania. Możemy spodziewać się więcej takich aktywności?

My to nazywamy spacerem literackim, i tak, jak najbardziej można się ich spodziewać, ponieważ to jest jeden z naszych ulubionych sposobów aktywizowania przestrzeni miejskiej. W tym roku spacer będzie dotyczył książki Abisynia i w obrębie Grunwaldu poprowadzi go jej autor, Aleksander Przybylski.

Kogo chciałyby Panie zaprosić najbardziej?

Zdecydowanie wybrałabym Lee Childa, ale popsuł nam plany, ponieważ był już w tym roku w Polsce. Gdy na wiosnę dowiedziałyśmy się, że przyjeżdża, ale nie na Grandę, to z Pauliną byłyśmy zdruzgotane, ponieważ obie jesteśmy jego fankami. Jo Nesbø również jest wysoko na liście i nawet odbyły się jakieś wstępne rozmowy, więc wszystko przed nami. Marita najchętniej zaprosiłaby Agathę Christie, ale to może być bardziej problematyczne (śmiech).

Czego Paniom życzyć w nadchodzącej edycji, a także w kolejnych?

Czasu. Żeby tak się wszystko ułożyło, aby życie i czas pozwoliły nam realizować kolejne pomysły, ponieważ tych nam nie brakuje.

rozmawiał Damian Nowicki

*Miasteczko Książek

Podczas tegorocznej Grandy na poznańskim Chwaliszewie (przy ul. Ewangelickiej) po raz pierwszy powstanie Miasteczko Książek organizowane przez Wydawnictwo Miejskie Posnania. Kiermasz, na którym gościć będą znane wydawnictwa, to niepowtarzalna okazja, by zapoznać się z najnowszą ofertą na rynku wydawniczym i skorzystać z wielu promocji. W Miasteczku Książek powstanie również Czytelnia - strefa odpoczynku, w której każdy będzie mógł spędzić miło czas w gronie innych miłośników literatury i poszukać dobrej lektury dzięki bookcrossingowi. Na dzieci również czeka wiele atrakcji: warsztaty artystyczne, malowanie twarzy czy wspólne czytanie książek.

  • 4. Poznański Festiwal Kryminału Granda
  • 21-23.09
  • Pawilon, Aula Artis
  • wstęp wolny
  • Miasteczko Książek: 21.09, g. 15-18; 22 i 23.09, g. 10-18. Szczegółowy program: wmposnania.pl