Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Dystans, wolność, miłość

Renata Lis - tłumaczka i autorka m.in. "Ręki Flauberta" i "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu" w najbliższy czwartek będzie gościem w CK Zamek. W rozmowie prowadzonej przez Katarzynę Kuczyńską-Koschany i Anitę Jarzynę opowie o swojej najnowszej książce - "Lesbos".

. - grafika artykułu
Spotkanie z Renatą Lis - 1.03 w CK Zamek

Miłość i literatura - trudniej o bardziej banalne i nieprzeniknione zarazem połączenie. Miłość nieszczęśliwa, starcza, naiwna, niespełniona, usidlona, miłość na przekór, przypadkowa, miłość najogólniej rzecz biorąc z problemami zdaje się penetrować współczesną kulturę. Czy znajdzie się w niej dziś miejsce na miłość opisywaną z perspektywy wolności? Tak uczucie opisuje Renata Lis, autorka książki "Lesbos". Jak sama mówi - o miłości pragnie mówić z perspektywy wolności - nie zaś podlegania naciskom, cenzurze, wpływom języków przesyconych nienawiścią ani dyskursom krytycznym (LGBT czy teorii feministycznej): miłość pragnie opisać z perspektywy własnego, autonomicznego języka - wolnego, ale także włączającego i przemawiającego do możliwie szerokiego grona odbiorców.

Stosując znaną z poprzednich książek formę psychobiografii, bohaterkami "Lesbos" Renata Lis czyni kobiety związane z literaturą: między innymi rosyjską poetkę Sofię Parnok, pisarkę Jeanette Winterson oraz Annę Kowalską - partnerkę Marii Dąbrowskiej. Kobiety spotykają się na wyspie Lesbos - lokacji nieprzypadkowej, bo przywołujące postać Safony, najsłynniejszej poetki starożytnej Grecji. Na wyspie spleść się mają chociaż na chwilę, w przestrzeni książki, biografie kobiet, których życiorysy przeplatały wątki homoseksualne, literackie, miłosne. Wyspa przecież to przestrzeń odosobnienia, ale też wolności - miejsca, gdzie historię można pisać na nowo. Zauważa to Paulina Małochleb w "Polityce":  "W przeciwieństwie jednak do wielu pisarzy Lis skupia się na wątkach lesbijskich i stawia tezę kulturowo-polityczną: >>Kobiety - a tym bardziej lesbijki - nie mają i nie będą miały historii, o ile same jej sobie nie zrobią<<".

Wyprawa na wyspę, której poświęcony jest ostatni fragment książki, odczytywana może być także z innej perspektywy: - Lesbos dziś to miejsce kojarzone z przekazów medialnych z przebywającymi na niej uchodźcami i wysypiskiem kamizelek ratunkowych, stanowiących dowód na pokonanie drogi do obiecanego raju - Europy. Jak zauważa wydawca książki: "Lis nie buduje jednak prostej analogii między różnymi rodzajami wykluczenia, przeciwnie, domaga się intelektualnej komplikacji, wadzi się z publicystycznym ujęciem i językiem, dystansuje od literatury zaangażowanej."

Aleksandra Skowrońska

  • Spotkanie z Renatą Lis
  • CK Zamek, Hol Balkonowy
  • 1.03, g. 18
  • prowadzenie: Katarzyna Kuczyńska-Koschany i Anita Jarzyna.
  • organizatorzy: Zakład Badań nad Tradycją Europejską IFP UAM oraz CK ZAMEK.
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018