Kultura Poznań.pl

Książki

opublikowano:

Czytanie książek nie jest passé

Cel jest jeden: wychować pokolenie świadomych i aktywnych czytelników. Festiwal Literatury dla Dzieci, po raz pierwszy w Poznaniu, rozpocznie się 3 października.

.
fot. B. Bańka/materiały prasowe

Festiwal Literatury dla Dzieci to największa tego rodzaju impreza w Europie. Do tej pory gościł w Krakowie, Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu.  - Festiwal od początku cieszy się niesłabnącym uznaniem ze strony dzieci i rodziców. Nasi najwierniejsi uczestnicy odliczają dni do kolejnych edycji, więc mamy nadzieję, że również w Poznaniu podbijemy serca małych i dużych miłośników literatury - wyjaśnia Zofia Jurczak z biura festiwalu. - Chcemy wychowywać nowe pokolenia czytelników. Udowadniamy, że czytanie książek nie jest passé, a z literaturą można doskonale się bawić. Pragniemy kształtować czytelnicze zwyczaje najmłodszych i pielęgnować prawidłowe nawyki tych, którzy już połknęli literackiego bakcyla - mówi.

Poznańską odsłonę wydarzenia otworzy wernisaż wystawy Lodorosty i bluszczary. Będą to ilustracje i projekty książek poetyckich dla dzieci autorstwa Jerzego Ficowskiego. W programie są również spotkania autorskie, m.in. z uwielbianą za sprawą cyklu Piaskowy Wilk szwedzką pisarką Åsą Lind, Grażyną Bąkiewicz - autorką słynnego Korniszonka, Marcinem Brykczyńskim, Emilią Dziubak, Joanną Fabicką, Grzegorzem Kasdepke oraz Marcinem Szczygielskim. Nie lada gratką dla miłośników komiksów będzie natomiast spotkanie z Karolem Kaerel Kalinowskim, który w tym roku za swoje Kościsko otrzymał Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego. - Zamierzamy inspirować do sięgania po kolejne tytuły i nowych autorów. I to tych najlepszych, bo jednym z naszych nadrzędnych celów jest uczenie wartościowania, a także świadomego i aktywnego czytelnictwa - tłumaczy Zofia Jurczak.

Nieco młodszych czytelników zajmie Jacek Cygan, a tych zupełnie malutkich na warsztaty czytania wrażeniowego zaprasza Joanna Bartosik. Ponadto w planach są również m.in. zajęcia plastyczne, literacka gra miejska oraz premiera spektaklu dla dzieci (wiek: 4+) Licho nie śpi Teatru Uszytego, który powstał z inspiracji książką Agnieszki Taborskiej. Na finał natomiast organizatorzy zaplanowali koncert zespołu Budyń Julka Tuwima, na którego czele stoi lider zespołu Pogodno. Będzie to wieczór ze sparafrazowaną poezją Juliana Tuwima, m.in. przez Wandę Chotomską i Martę Guśniowską. Oprócz Szymkiewicza udział w przedsięwzięciu (a zakończy się ono wydaniem albumu już tej jesieni) wzięli również Czesław Mozil, Joanna Zawłocka i Piotr "Bajzel" Piasecki.

Wydarzenia w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci odbędą się w CK Zamek, Bibliotece Domu Bajek (ul. Święty Marcin 37), Księgarni z Bajki, Bibliotece Raczyńskich, Scenie na Piętrze, Muzeum Sztuk Użytkowych, Centrum Inicjatyw Rodzinnych oraz w Obserwatorium Astronomicznym UAM. Udział w nich jest bezpłatny, ale na wszystkie obowiązują zapisy.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Festiwal Literatury dla Dzieci
  • 3-7.10