Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Być więc i nie być, oto jest pytanie

Jedni nazywają go "estetą i dekadentem", a inni "poetą uczonym" albo "spadkobiercą parnasistów". Andrzej Sosnowski będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu "Seryjni poeci" - 2 lutego w Zamku.

. - grafika artykułu
Andrzej Sosnowski. Fot. materiały organizatorów

- Myślę, że wiersze są sposobem na udzielenie jakiejś odpowiedzi, ale odpowiedź nie jest tutaj odpowiednim sformułowaniem, ponieważ zakłada istnienie jakiegoś pytania, które w rzeczywistości nie istnieje. Chodzi zatem o próbę nawiązania gry z tym, co pojawi się jako... wyzwanie, które przychodzi ze strony języka - definiuje pojęcie poezji Andrzej Sosnowski. Jego najnowszy tom ,,Zmienia to postać legendarnych rzeczy" ukazał się w ubiegłym roku nakładem Wielkopolskiej Biblioteki Poezji i Biblioteki Poezji Współczesnej. Wyboru wierszy dokonał krytyk literacki, redaktor i tłumacz Grzegorz Jankowicz. Sosnowski w tytułowym wierszu pisze:

Jednak ktoś kontroluje stacje i zwrotnice

śląc nasze pociągi pod wskazany adres.

Ktoś zawiązał węzeł i zostawił końce -

trzeba je utopić w wodzie albo w snach.

Bo mam coś w głębi nie do przedstawienia.

Przepowiada to wstrząs w naszym państwie.

Bardzo w rodzinie, choć bardziej sierota

zbyt długo w słońcu z kołnierzem na uszach

idę wzdłuż Tamizy ciągnąc koniec sznurka

i rozwiązuję lekki pierścień świata.

Być więc i nie być, oto jest pytanie (...)*

Sosnowski z wykształcenia jest anglistą. Sam przyznał kiedyś, że wyboru kierunku studiów dokonał, idąc "na łatwiznę", bo dzięki licealnej olimpiadzie z angielskiego miał zapewniony indeks, a w perspektywie pierwsze długie wakacje. Ukończył Uniwersytet Warszawski, gdzie później sam wykładał. Tłumaczył m.in. takich autorów jak Ezra Pound, John Ashbery, Elizabeth Bishop, John Cage, Ronald Firbank czy Harry Mathews.

W 1992 roku ukazał się jego debiutancki tom poezji "Życie na Korei". Po nim wydał jeszcze kilkanaście innych, m.in. "Sezon na Helu", "Oceany", "Zoom", "Stancje" (za który został nominowany do Nagrody Literackiej Nike w 1998 roku) czy "Po Tęczy" w 2007 roku. "Mnóstwo pytań. Jedno przywołuje drugie. Pływamy po ich powierzchni, zupełnie jak Sosnowski prześlizguje się po powierzchni słów, nie wnikając w ich prymarne ani wtórne znaczenie. Wiersze Sosnowskiego zmuszają do zadawania pytań, do szukania, kwestionowania, do... przysłuchiwania się językom, którymi się posługujemy. Od czego zatem zaczniemy? Od języka, oczywiście, bo to on jest dla Sosnowskiego najważniejszy" - pisze o "Po Tęczy" Luiza Stachura dla portalu biblioNETka.pl.

Andrzej Sosnowski jest redaktorem czasopisma "Literatura na Świecie" i członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich czy Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Dwukrotnie był nominowany do Nike.

Na wtorkowym spotkaniu z twórcą, które poprowadzi prof. Piotr Śliwiński, obecny będzie również wspomniany Grzegorz Jankowicz.

Monika Nawrocka-Leśnik

* fragment wiersza "Zmienia to postać legendarnych rzeczy" Andrzeja Sosnowskiego

  • Seryjni poeci: Andrzej Sosnowski
  • Scena Nowa CK Zamek
  • 2.02, g. 18
  • wstęp wolny