Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Krystyna Janda jako Sabina Baral

Spektakl Zapiski z wygnania w reżyserii Magdy Umer z Krystyną Jandą w roli głównej 10 i 11 stycznia będzie można zobaczyć w Poznaniu.

.
fot. Alicja Biały

Zapiski... to przedstawienie oparte na osobistych wspomnieniach Sabiny Baral, dwudziestoletniej emigrantki roku 1968, która wyjechała razem z rodzicami z Polski na fali antysemickiej polityki ówczesnych władz. W wyreżyserowanym przez Magdę Umer spektaklu występują Krystyna Janda i Janusz Bogacki z zespołem muzycznym w składzie: Tomasz Bogacki (gitara), Mateusz Dobosz/Paweł Pańta (kontrabas), Bogdan Kulik (perkusja), Marek Zebura (skrzypce). - Ile cierpienia można znieść, zanim się nie oszaleje? Powychodzili z lasów, z dziur w ziemi, z szaf, piwnic i strychów, wyszli półżywi z obozów, wrócili z Syberii i Kazachstanu, do domu, do Polski. A potem, przez następne dwadzieścia trzy lata nie wyjechali (...). Chcieli mieszkać tutaj, tu, gdzie się urodzili ich rodzice i gdzie się urodziły ich dzieci - my. Po wojennej gehennie, po latach cierpienia i strachu, mimo wszystko jeszcze raz zadecydowali, że Polska to ich kraj. I tych ludzi po 1968 roku Polska wyrzuciła - napisała w swojej książce Sabina Baral.

Premiera Zapisków z wygnania odbyła się 9 marca w warszawskim Teatrze Polonia. Za rolę w nim Krystyna Janda została uhonorowana indywidualną nagrodą aktorską na 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. W Poznaniu spektakl zagrany zostanie trzykrotnie w Auli Artis. Organizatorem poznańskiej premiery jest agencja Gruv Art.

sk

  • Zapiski z wygnania
  • reż. Magda Umer
  • 10.01, g. 19, 11.01, g. 17.30 i 20.30
  • Aula Artis
  • bilety: 70, 120 i 150 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019